Fundacja Ukryte Skrzydła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Ukryte Skrzydła
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Data założenia 1990 (jako Fundacja Teatru Ludowego w Krakowie)
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Nr KRS 0000057786
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Ukryte Skrzydła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja Ukryte Skrzydła”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Ukryte Skrzydła”
Ziemia50°04′49″N 20°01′56″E/50,080250 20,032139
Strona internetowa

Fundacja Ukryte Skrzydła (do 2001 r. Fundacja Teatru Ludowego w Krakowie) – organizacja pozarządowa. Została założona w 1990 roku przez Jerzego Fedorowicza w Krakowie, w Nowej Hucie. Od 2008 roku pracami Fundacji kieruje Stanisław Banaś.

Siedziba Fundacji mieści się na os. Teatralnym 23, w budynku Stolarni Teatru Ludowego.

W 2012 roku Fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego[1] i w związku z tym otrzymała możliwość starania się o przekazywanie na jej rzecz 1% podatków. Środki na działalność Fundacji pochodzą przede wszystkim z konkursów oraz od sponsorów.

W skład personelu fundacji wchodzą:

  1. Rada, Zarząd,
  2. Zespół Realizatorów Projektów,
  3. wolontariusze.

Cele Fundacji Ukryte Skrzydła w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Celem Fundacji są działania mające na celu aktywizację kulturalno – społeczną dzieci z Nowej Huty. Jej celem jest kreowanie warunków edukacji przez sztukę oraz udział dzieci i młodzieży w tworzeniu kultury. Działania te przyczyniają się do przeciwdziałania agresji, nietolerancji oraz do uwrażliwienia na problemy innych. Poprzez taką aktywność wzrasta poczucie własnej wartości, a dzięki temu – istnieje szansa na obniżenie zachowań antyspołecznych. Fundacja swoimi działaniami obejmuje również osoby w wieku emerytalnym, działając na rzecz wspólnot i społeczności lokalnych, ale również na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podejmowane działania mają pozytywnie wpłynąć na jakość życia seniorów, zapobiegając ich wykluczeniu społecznemu, podnosząc ich kwalifikacje, rozwijając zainteresowania oraz wspierając udział osób dojrzałych w rozwoju społeczeństwa. Przyczyniają się również one do wzmocnienia potencjału ludzkiego i instytucjonalnego organizacji pozarządowych.

Fundacja również poprzez organizowanie wolontariatu europejskiego oraz prowadzenie Nowohuckiego Centrum Wolontariatu 50+ prężnie działa na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, prowadzi również działalność na rzecz organizacji pozarządowych.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Realizowane przez Fundację projekty są skierowane szczególnie do dwóch grup odbiorców: dzieci i młodzieży oraz seniorów zamieszkujących teren Nowej Huty.

Te kierowane do młodszych mają na celu tworzenie sposobności dla dzieci z Nowej Huty do edukacji poprzez sztukę oraz ich udział w tworzeniu szeroko pojętej kultury, a także odkrywanie ich własnych talentów. Natomiast projekty kierowane do seniorów mają na celu wdrożenie do różnorodnych działań, aby motywowanie do wykorzystywania potencjału własnego seniorów oraz rozpowszechnienie wolontariatu wśród osób w wieku 50+.

Projekt Pora Na Seniora – Nowohuckie Centrum Wolontariatu 50+[edytuj | edytuj kod]

Projekt kierowany do mieszkańców Nowej Huty, którzy ukończyli 50 rok życia i nie pracują zawodowo, chcą rozwijać swoje umiejętności, nawiązywać nowe znajomości, a także robić coś dla innych. Obejmuje pięciomiesięczny cykl szkoleń z podstaw obsługi komputera, treningu pamięci i twórczego myślenia, warsztatów skutecznej komunikacji. Elementem projektu jest również koło wolontariusza, które daje uczestnikom możliwość zaangażowania się w pracę woluntarystyczną z dziećmi i młodzieżą. Dzięki tym działaniom projekt sprzyja integracji międzypokoleniowej.

Projekt Możesz Też[edytuj | edytuj kod]

Projekt skierowany jest do osób zamieszkujących tereny Nowej Huty, po 50. roku życia, nieaktywnych zawodowo, znajdujących się na emeryturze lub rencie, lecz posiadających bogate doświadczenie życiowe, którym chętnie podzielą się z innymi. Celem głównym projektu jest wdrożenie i promocja wolontariatu wśród osób starszych poprzez edukację i aktywizację społeczną. W ramach działań proponowane są uczestnikom szkolenia komputerowe oraz językowe, warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty ze sztuki i spotkania podnoszące ich umiejętności oraz dostarczające wiedzy niezbędnej wolontariuszowi. Na różnych etapach projektu uczestnicy mają możliwość zaangażowania się w działalność woluntarystyczną w wielu organizacjach min. w klubie „Fruwająca Ryba” prowadzonym przez Fundację Teatru Ludowego. Projekt związany także realizacją konferencji, promującej aktywność społeczną osób starszych pośród innych organizacji zainteresowanych tematem wolontariatu osób starszych.

Projekt Mobilna Szkoła[edytuj | edytuj kod]

Mobilna Szkoła (Mobile School) to narzędzie edukacyjne - wózek na kółkach, który streetworkerzy (edukatorzy ulicy) zabierają ze sobą na ulicę. Pracownicy i wolontariusze z Fundacji Teatru Ludowego przez pięć dni w tygodniu przywożą wózek do pięciu cyklicznie wybranych osiedli Nowej Huty. Pojazd ten można łatwo przesuwać w miejsca, gdzie znajdują się zaniedbane dzieci, by w atrakcyjnej formie wypełnić ich wolny czas. Poprzez terapię kreatywną animowaną przez pedagogów ulicznych, dzieci mogą nauczyć się pozytywnie wyrażać emocje i poznawać normy społeczne, poprzez zabawę w atrakcyjny sposób mogą pracować nad podstawowymi brakami edukacyjnymi lub po prostu w sposób twórczy spędzić czas wolny.

Organizacja Mobile School pochodzi z Belgii i zajmuje się pracą z dziećmi ulicy na całym świecie, pomagając innym organizacjom, które zajmują się tym problemem. Funkcjonuje już z powodzeniem w krajach Ameryki Południowej, w Azji, Afryce i Rumunii. W Polsce Mobilna Szkoła pojawiła się w maju 2006 roku na ulicach warszawskiej Pragi.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z innymi organizacjami non-profit, takimi jak: Stowarzyszenie Mobile School w Belgii, organizacją Childhood ze Szwecji (założoną przez królową Szwecji Sylwię) oraz przy współpracy z Gminą Miejską Kraków i Teatrem Ludowym.

Projekt Ukryte Skrzydła[edytuj | edytuj kod]

Kierowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży w wieku 10-20 lat, sprawiających problemy wychowawcze. Opiera się na cyklu warsztatów w następujących modułach tematycznych: moduł zajęć teatralnych (np. fireshow), muzycznych (np. bębny), plastycznych (np. graffiti, ceramika), filmowych, fotograficznych, tanecznych (np. breakedance). Realizatorzy warsztatów za pomocą twórczej resocjalizacji stawiają na postęp, jako odkrywanie i rozwijanie własnych potencjałów i talentów. Ukryte Skrzydła dają każdemu szansę na sukces, który może stać się przełomowym momentem w życiu młodego człowieka. Uczestnicy przez trzy miesiące przygotowują z nadzorem instruktorów pokaz swoich prac, by po tym okresie zaprezentować je podczas uroczystego zakończenia na deskach Teatru Ludowego podczas Finału Ukrytych Skrzydeł.

Salon NH+[edytuj | edytuj kod]

Salon NH+ to cykliczne spotkania we foyer Teatru Ludowego, związane z szerokim spektrum tematów nowohuckich, podczas których znani nowohucianie oraz osoby związane z tą dzielnicą rozmawiają o fenomenie tego miejsca, jego historii, tradycji, kulturze i przemianach, jakie następują w Nowej Hucie. W ramach tego projektu podejmowane były spotkanie na takie tematy, jak: „O Nowej Hucie to film”, „Nowa Huta w obiektywie”, „Biznes w Nowej Hucie”, „Artyści plastycy w Nowej Hucie”, „Teatr w Nowej Hucie”, „Nowohucki Nurt – Sceny Amatorskie w Nowej Hucie”, itp.

Fruwająca Ryba[edytuj | edytuj kod]

Fruwająca Ryba jest klubem dla dzieci i młodzieży, który mieścił się w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta, początkowo na osiedlu Stalowym 16, a od 2012 roku na osiedlu Na Skarpie 35. Działa od czerwca 2010 roku, uroczyste otwarcie odbyło się jednak 1 października 2010 roku, w Światowy Dzień Uśmiechu. Od poniedziałku do piątku pracownicy i wolontariusze prowadzą bezpłatnie zajęcia dla dzieci i młodzieży z nowohuckich osiedli. Zajęcia te powiązane są z różnymi dziedzinami sztuki – plastyką (np. nauka grafitii, podstawy designu), muzyką (np. nauka gry na bębnach) oraz tańcem (np. breakdance). Obecnie Klub jest miejscem realizacji wielu innych projektów w ramach których prowadzone są liczne warsztaty. Daje również przestrzeń pracownikom i licznym wolontariuszom do spotkań i integracji.

Festiwal Uśmiechu i Radości „Lajkonik”[edytuj | edytuj kod]

Festiwal Uśmiechu i Radości „Lajkonik” organizowany jest od 2000 roku we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 14 w Nowej Hucie. Ma on na celu promowanie twórczości dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W Festiwalu bierze udział około 200 dzieci z Polski i z Europy, podczas którego uczestnicy przedstawiają programy związane z teatrem, jednak odchodzące od tradycyjnego teatru słowa. Koncentrują się na współczesnych, niewerbalnych formach, których narracja jest prowadzona raczej za pomocą ruchomych obrazów, tanecznych układów, form wokalnych i instrumentalnych oraz pantomimy.

Program „Młodzież w działaniu” i niektóre działania z tym związane[edytuj | edytuj kod]

Ponadto korzystając z programu „Młodzież w działaniu” (program Unii Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki) Fundacja stała się organizacją EVS, wysyła i gości wolontariuszy z różnych krajów. Natomiast w ramach akcji inicjatywy młodzieżowe w 2011 roku zrealizowany został m.in. projekt „hart kolor – Graffiti dla Tolerancji, Tolerancja dla Graffiti”. Projekt skierowany był do dwóch grup uczestników. Grupa A: (grupa inicjatorów + trzech dodatkowych grafficiarzy) oraz grupa B (90 osób biorących udział w warsztatach prowadzonych przez grupę A). Poprzez projekt grupa inicjatywna dzieliła się swoimi umiejętnościami z innymi młodymi ludźmi, proponując im aktywny, twórczy a nie destrukcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Tematem przewodnim projektu jest tolerancja, o której na koniec projektu został stworzony mural. Mural ten ma zwrócić uwagę lokalnej społeczności na ten problem.

Poza cyklicznie realizowanymi projektami Fundacja organizuje również liczne eventy, taki e jak np. Dzień Wiosny z Hippi Fish (2011), Obchody Dnia Wolontariusza (2012), Dzień Empatii (2012), Wielokulturowy Dzień Dziecka (2012) Natomiast w ramach odpłatnej działalności statutowej prowadzi projekt „Twórcza Jesień” w ramach którego prowadzony jest kurs języka angielskiego dla osób 40+, jak również organizuje kurs komputerowy i internetowy dla seniorów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fundacja Ukryte Skrzydła. bazy.ngo.pl. [dostęp 2014-09-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]