Furkotny Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Furkotny Potok (słow. Furkotský potok, niem. Furkotabach, węg. Furkota-patak) – potok płynący Doliną Furkotną w słowackich Tatrach. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Wypływa z Wyżniego Wielkiego Furkotnego Stawu, najwyżej położonego stawu w dolinie. Dalej płynie w kierunku Soliskowego Stawku i Niżniego Wielkiego Furkotnego Stawu, przez które przepływa. Na niektórych odcinkach potok płynie pod złomami dna doliny, więc nie jest widoczny. Na stałe wypływa dopiero na jednej z niżej położonych części Doliny Furkotnej. Po wypłynięciu z tej doliny kieruje się w stronę Rakitowych Stawków, jednak mija je i na Białym Wagu wpada do Wielkiego Złomiskowego Potoku. Razem z tym potokiem tworzy rzekę zwaną Białym Wagiem.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Czasy przejścia podane na podstawie mapy[1].

Szlak żółty – górną i środkową częścią doliny biegnie żółty szlak z Doliny Młynickiej przez Bystrą Ławkę. Przejście szlakiem przez przełęcz jest dozwolone w obie strony, jednak zalecany jest kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej w celu uniknięcia zatorów na łańcuchach[2]. Ścieżka prowadzi z przełęczy obok obu Stawów Furkotnych i wzdłuż Furkotnego Potoku do Magistrali Tatrzańskiej. Różnica wzniesień 970 m.
  • Czas przejścia z Bystrej Ławki do Rozdroża pod Soliskiem: 1:30 h, ↑ 2 h
  • Czas przejścia od rozdroża do Magistrali Tatrzańskiej: 1 h, ↑ 1:15 h
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.
  2. Tatry – Bystry Przechód [dostęp 2008-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]