Furni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Furni
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Grecja
Akwen Morze Egejskie
Powierzchnia 45,25 km²
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

1469
32 os./km²
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Furni
Furni
Ziemia37°34′N 26°30′E/37,566667 26,500000

Furnigrecka wyspa na Morzu Egejskim otoczona kilkanastoma małych wysepkami, w tym kilkoma zamieszkanymi. Furni położona jest pomiędzy Ikarią, Samos oraz Patmos. Leży w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Ikaria, w gminie Furni Korseon. Największą wyspą grupy wysp jest Furni gdzie znajduje się miejscowość Furni, która obsługuje m.in. połączenia promowe z okolicznymi wyspami. Drugą pod względem wielkości wyspą grupy jest Tymina, którą zamieszkuje około 140 mieszkańców. Mieszkańcy Furni oraz okolicznych wysp zajmują się głównie rybołówstwem, a także w trakcie sezonu letniego turystyką. Wtedy też lokalni mieszkańcy, wynajmują pokoje turystom oraz otwierają lokalne restauracje. Nu Furni znajduje się wiele plaż piaszczystych m.in. Vlychada, Vitsilia, Petrokopio, Elidaki oraz Bali.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat na wyspie jest suchy oraz gorący podczas lata. Zimy z przeciętną ilością opadów, dodatkowo silne wiatry wzmagają uczucie chłodu.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja na wyspie jest często zakłócana w trakcie sezonu zimowego (głównie od listopada do kwietnia) ze względu na złą pogodę, głównie silne wiatry. Przez resztę sezonu komunikacja z lokalnymi wyspami Ikarią oraz Samos to jedyne bezpośrednie połączenia na i z wyspy. Brak bezpośrednich połączeń z Atenami powoduje, że podróżujący z Grecji kontynentalnej muszą się przesiadać na innych wyspach, aby dotrzeć na Furni.

Osadnictwo[edytuj | edytuj kod]

Wyspę Furni zamieszkuje 1326 mieszkańców, oprócz tego w skład grupy wysp wchodzi kilka zaludnionych wysp, na których łącznie mieszka około 1000 mieszkańców. Poniżej znajduje się lista wszystkich zaludnionych wysp.

Wyspa Populacja
Ágios Minás 3
Ágios Ioánnis Thermastís 33
Furni 1326
Tymina 140

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]