Góra Dantego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Dantego
Dante's Peak
Gatunek dramat, katastroficzny
przygodowy, akcja
Rok produkcji 1996
Data premiery Ziemia 7 lutego 1997
Polska 11 kwietnia 1997
Kraj produkcji USA
Czas trwania 112 min
Reżyseria Roger Donaldson
Scenariusz Leslie Bohem
Muzyka John Frizzell
James Newton Howard
Zdjęcia Andrzej Bartkowiak
Scenografia J. Dennis Washington
Kostiumy Isis Mussenden
Montaż Conrad Buff IV
Howard E. Smith
Tina Hirsch
Produkcja Gale Anne Hurd
Joseph Singer
Wytwórnia Universal Pictures
Pacific Western
Dystrybucja Universal Pictures (USA)
ITI Cinema (Polska)
Budżet $104,000,000 US

Góra Dantego (ang. Dante's Peak) – amerykański film katastroficzny z elementami przygodowymi z 1997 r. w reżyserii Rogera Donaldsona, zdjęcia do filmu zrobił znany polski operator Andrzej Bartkowiak.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Harry Dalton (Pierce Brosnan), charyzmatyczny wulkanolog przebywa w Kolumbii wraz z dziewczyną, również badaczką podczas wybuchu wulkanu. W czasie próby ucieczki jego ukochana ginie, trafiona odłamkiem skały wulkanicznej. Cztery lata później na polecenie przełożonego przybywa do małej miejscowości o nazwie Góra Dantego, położonej w paśmie Gór Kaskadowych. Ma wydać opinię na temat potężnego szczytu wulkanu, górującego nad miasteczkiem, który mimo opinii wygasłego od 7000 lat, daje niepokojące znaki aktywności. Dalton szybko orientuje się, że rzekomo wygasły wulkan w każdej chwili grozi wybuchem. Przybyli na miejsce koledzy Harry'ego wraz ze sprzętem badawczym, po przeprowadzeniu badań, mimo szczerych chęci, nie aprobują jego zdania jakoby wulkan miał być aktywny. Góra cichnie. Wbrew sobie, naukowiec sam zaczyna myśleć, że może faktycznie niepotrzebnie panikuje.

W między czasie innym obiektem jego zainteresowania jest Rachel Wando (Linda Hamilton), piękna burmistrz miasta, samotna matka dwójki dzieci, która jako jedyna nie uważa Harry'ego za szaleńca, mimo iż ma nadzieję, że jego przeczucia się nie sprawdzą. Między dwojgiem samotnych ludzi po przejściach zaczyna rodzić się uczucie.

Wizja katastrofy zaczyna zmieniać się w rzeczywistość. Pojawiają się pierwsze odczuwalne wstrząsy, Rachel zarządza proces ewakuacji, jednak zostaje on zakłócony przez nagły wybuch góry. Mieszkańcy w popłochu rzucają się do ucieczki, zaś dzieci Rachel porywają jej auto, chcąc uratować babcię (byłą teściową Rachel), która mieszka u podnóża szczytu. Harry i Rachel ruszają za nimi, lecz tuż za nimi grunt osuwa się na drogę, wpędzając ich prosto w pułapkę. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]