Góra Ossona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Ossona
Ilustracja
Góra Ossona od strony wschodniej
Państwo  Polska
Położenie Wyżyna Częstochowska
Wysokość 316,7 m n.p.m.
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa lokalizacyjna Częstochowy
Góra Ossona
Góra Ossona
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góra Ossona
Góra Ossona
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Góra Ossona
Góra Ossona
Ziemia50°48′06″N 19°12′37″E/50,801667 19,210278

Góra Ossona – najwyższe wzgórze w granicach administracyjnych Częstochowy (316,7 m n.p.m.)[1], położone w pobliżu dzielnicy Mirów, na Wyżynie Częstochowskiej. Na szczycie znajduje się skała wapienna.

Skałki na Górze Ossona

Wzgórze składa się z dwóch części: naturalnej części wschodniej, i części zachodniej, która została usypana sztucznie dla potrzeb przemysłowych znajdującej się nieopodal Huty Częstochowa. We wnętrzu wzgórza znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale - pozostałości po dawnej przepompowni (dostęp bez specjalistycznego sprzętu jest obecnie niemożliwy), zbudowanej w latach 50. dla potrzeb Huty Częstochowa. O przepompowni przypominają również szczątki po kopule, która uległa zawaleniu (wysadzeniu) w 2011 roku i pozostałości budynków przemysłowych, znajdujące się w zachodniej części wzgórza.

Niedaleko góry istniała wcześniej szkółka szybowcowa i lotnisko szybowców, ufundowane w 1946 r. przez Edwarda Ossona. Przypomina o tym tablica pamiątkowa wmurowana w wapienną skałę. Nad tablicą znajduje się również figura Matki Boskiej.

Od roku 1975 na Ossonie miał swoją siedzibę Akademicki Klub Jeździecki.

Ze wzgórza oglądać można panoramę Częstochowy z zakładami przemysłowymi (Gazownia i Koksownia Częstochowa Nowa) na pierwszym planie i charakterystyczną Wieżą Jasnogórską na horyzoncie oraz zwarty kompleks lasów rozpościerający się między Częstochową, Kusiętami, Olsztynem i Porajem. Inne charakterystyczne obiekty to: malownicze ruiny zamku w Olsztynie i wieża kościoła w Rędzinach. Przy dobrej widzialności można dostrzec maszt radiowotelewizyjny w Klepaczce (na prawo od Jasnej Góry) i dwa kominy elektrowni w Bełchatowie (w kierunku północnym). Najbardziej odległy widoczny obiekt to Babia Góra (odległość 138km, azymut 170°).

Ruiny przepompowni

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Haładyj, Eliza Kwiatkowska: Jasna Góra wcale nie jest najwyższa w Częstochowie. Oto nasz ranking - i propozycja wycieczek na weekend (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-08-07. [dostęp 2015-08-07].