Góra Parkowa (Wzgórza Bielawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Parkowa
Ilustracja
Góra Parkowa Widok z obwodnicy Bielawy.
Państwo  Polska
Położenie Bielawa
Pasmo Przedgórze Sudeckie
Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie
Wzgórza Bielawskie
Wysokość 455 m n.p.m.
Położenie na mapie Bielawy
Mapa lokalizacyjna Bielawy
Góra Parkowa
Góra Parkowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góra Parkowa
Góra Parkowa
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Góra Parkowa
Góra Parkowa
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu dzierżoniowskiego
Góra Parkowa
Góra Parkowa
Ziemia50°40′24,90″N 16°37′13,43″E/50,673583 16,620397
Góra Parkowa
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Sudety z Przedgórzem Sudeckim
Makroregion Przedgórze Sudeckie
Mezoregion Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie
Mikroregion(y) Wzgórza Bielawskie
Wieża widokowa na Górze Parkowej

Góra Parkowa (niem. Herrleinberg, nazwa lokalna – Holimberek) – wzniesienie o wysokości 455 m n.p.m., znajdujące się na skraju Gór Sowich, nieopodal centrum Bielawy. Jest to jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich[1].

Na szczycie znajduje się wieża widokowa postawiona w 1930 roku, do której prowadzą oznakowane 3 szlaki turystyki pieszej o zróżnicowanym stopniu trudności.[2] Z wieży można podziwiać panoramę Bielawy i okolic, a przy dobrej pogodzie można dostrzec miejscowości oddalone nawet o 30 km. Po stronie zachodniej zbocza znajduje się ściana skalna zwana Białą Skałką.

Wcześniej istniały tam dwie drewniane wieże. W czerwcu 1925 roku na szczycie Góry Parkowej w Bielawie stanęła pierwsza w powiecie stalowa wieża widokowa. Jej fundatorem był miejscowy oddział Eulengebirgsverein (Towarzystwa Sowiogórskiego), któremu przewodniczył wówczas Wolfgang Dierig. Konstrukcji nadano jego imię nazywając ją Wieżą Wolfganga (niem. Wolfgangturm). W pobliżu szczytu funkcjonowała restauracja.

Na północnym zboczu Góry Parkowej znajdują się 200-metrowy wyciąg narciarski „Krasnal” o nachyleniu 14° oraz stok saneczkowy. Na zboczu wschodnim położone są Ogrody Działkowe im. Gen. Wł. Sikorskiego i „Radość”.[3] Na pozostałym obszarze Góry Parkowej znajduje się sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, które przebiegają przez teren porośnięty lasem mieszanym z przewagą świerku, lipy i dębu.

W niedalekiej przyszłości na szczycie Góry Parkowej ponownie powstanie restauracja. W środkowej części stoku od strony południowej (w pobliżu nieczynnego wyciągu) powstały stanowiska do grilowania.

U podnóża Góry Parkowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 384 przebiega obwodnica Bielawy.[4]

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty droga Szklary-SamborowiceJagielnoPrzewornoGromnikBiały KościółNieszkowiceŻelowiceOstra GóraNiemczaTatarski OkopGilówMarianówekPiława DolnaOwiesnoMyśliszówGóra ParkowaBielawaKalenicaNowa RudaTłumaczówRadkówPasterkaKarłówSkalne GrzybyBatorówDuszniki-ZdrójSzczytnaZamek LeśnaPolanica-ZdrójBystrzyca KłodzkaIglicznaMiędzygórzePrzełęcz Puchacza[5]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D.Jończy; Mapa turystyczna; Góry Sowie; skala 1:35 000; Wydawnictwo Turystyczne” Plan”; J.Góra 2006r.; ​ISBN 83-60044-19-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]