Góry Diamentowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry Diamentowe
Kumgansan
Góry Diamentowe
Góry Diamentowe
Najwyższy szczyt Pirobon 1638 m n.p.m.
Długość 80 km
Kontynent Azja
Państwo  Korea Północna
Divisions of North Korea (EN) Kumgansan Clear.svg
góry zaznaczone na mapie Korei Północnej

Góry Diamentowe (kor.: 금강산, Kŭmgang-san) – pasmo górskie w Korei Północnej, część Gór Wschodniokoreańskich.

Pasmo rozciąga się na długości ok. 80 km. Najwyższy szczyt ma wysokość 1638 m n.p.m. Zbudowane głównie z granitów. W górach znajdują się złoża wolframu, molibdenu, niklu, miedzi i rudy żelaza. Stoki porośnięte lasami dębowymi i mieszanymi. W górach występuje duża liczba wodospadów[1].

Góry Diamentowe podzielone są na trzy części: wewnętrzną, zewnętrzną i przybrzeżną. Każda o innych cechach geologicznych i topograficznych. W części wewnętrznej występują zróżnicowane formy formacji skalnych: w zewnętrznej przeważają wysokie szczyty i wodospady, w nadmorskiej – laguny i filary kamienne.

W górach znajduje się wiele klasztorów buddyjskich, w większości zniszczonych, jak klasztory: Mahayon, Yangansa, Podok, Pulji, Sambul[2]. Przez południowy skraj gór biegnie linia demarkacyjna, oddzielająca oba koreańskie państwa[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Góry Kumgan uznawane są za jedno z piękniejszych miejsc w Korei Północnej ze względu na ciekawe kształty wzniesień skalnych, ukształtowanych w wyniku erozji, oraz liczne wodospady i jeziora.

Inne atrakcje turystyczne, to: skały Manmulsang, brama Kŭmgang, laguna Samil, wzgórze Piro, skała Myongyong, wąwóz Baektap, staw Kuryong, baseny Upper Pal, wzgórze Sujong, wąwóz Ongnyu, strumień Hanha, wodospady Sibi, zamek Jongyang[4].

Uwiecznione zostały na wielu dawnych wizerunkach tuszem na jedwabiu. W górach kręcono także filmy, m.in. w 2008 "Zaczarowaną górę".

Dla turystów działa od 1998 roku tzw. Strefa Turystyczna kilkukrotnie zamykana w wyniku incydentów z udziałem wojska[5].

Park Narodowy Gór Kumgang z wyznaczonymi trasami dla turystów wiedzie do wodospadu Kuryong oraz na szczyt Sangpaldam, a także przez most linowy nad jednym z jezior[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Кымгансан (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2010-08-13].
  2. Kumgansan (ang.). New World Encyclopedia. [dostęp 2018-08-12].
  3. Diamentowe, Góry. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-08-13].
  4. Kumgansan (ang.). North Korea Travel. [dostęp 2018-08-12].
  5. Turyści z Korei Południowej wrócą na północ (pol.). Pozdro z KRLD, 9-09-2014. [dostęp 2018-08-12].
  6. Piękno Gór Diamentowych (pol.). [dostęp 2018-08-12].