Główne nurty marksizmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główne nurty marksizmu
Autor Leszek Kołakowski
Data powstania 1976–1978
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Paryż
w Polsce: Warszawa
Język
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2009
Wydawca Wydawnictwo Naukowe PWN

Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład – trzytomowe dzieło polskiego filozofa, Leszka Kołakowskiego. Wydane w latach 19761978 w Paryżu. W zamierzeniu autora pisane jako podręcznik, opisuje historię powstania i rozwoju marksizmu jako doktryny filozoficznej. Jest to praca bardzo obszerna – w polskim wydaniu ma ona ponad 1000 stron[1][2][3].

W pierwszym tomie (zatytułowanym Powstanie) Kołakowski śledzi źródła myśli Karla Marksa jako filozofa niemieckiego oraz analizuje wpływ Hegla i XIX-wiecznych idei socjalistycznych na kształtowanie się marksizmu. Przystępuje później do rekonstrukcji klasycznego marksizmu w takiej postaci, w jakiej można go odnaleźć w dziełach twórców nurtu (czyli samego Marksa i Friedricha Engelsa).

Drugi tom (Rozwój) poświęcony jest intelektualnemu oddziaływaniu marksizmu w okresie od jego powstania do czasów Rewolucji Październikowej.

W trzecim (Rozkład) autor opisuje losy marksizmu po powstaniu ZSRR do lat sześćdziesiątych XX wieku. Ten tom nie ukazał się we Francji, co Kołakowski przypisywał wpływom francuskiej lewicy.

Główne nurty... nie są pracą czysto historyczną. Zawierają też liczne, przeważnie krytyczne, analizy poglądów tak Marksa, jak i jego kontynuatorów. Autor jest również nastawiony wyraźnie negatywnie do myślicieli, których zalicza do "okresu rozkładu", takich jak György Lukács, Ernst Bloch, Herbert Marcuse, czy reprezentantów szkoły frankfurckiej. Ocenia działalność dużej części z nich jako wyraz intelektualnej degeneracji i szaleńczego dogmatyzmu.

Według Kołakowskiego leninowsko-stalinowska interpretacja marksizmu (łącznie z jej skutkami) nie jest wypaczeniem Kapitału, jak utrzymuje duża część współczesnych marksistów, lecz teorią będącą konsekwentnym rozwinięciem poglądów Marksa[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Kołakowski: Główne nurty marksizmu t. 1. PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15759-3.
  2. Leszek Kołakowski: Główne nurty marksizmu t. 2. PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15760-9.
  3. Leszek Kołakowski: Główne nurty marksizmu t. 3. PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15761-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]