Głęboczek (jezioro koło wsi Rekownica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głęboczek
Ilustracja
Jedna z zatok jeziora Głęboczek od strony miejscowości Rekownica
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 0,25 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

7,2 m
21,4 m
Położenie na mapie gminy Jedwabno
Mapa lokalizacyjna gminy Jedwabno
Głęboczek
Głęboczek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głęboczek
Głęboczek
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Głęboczek
Głęboczek
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szczycieńskiego
Głęboczek
Głęboczek
Ziemia53°28′34,2″N 20°49′47,3″E/53,476167 20,829806

Głęboczekjezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno. Jezioro otwarte, na wschodzie wypływa rów do jeziora Klimek

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma kształt nieregularny, wydłużony z północnego wschodu na południowy zachód, gdzie znajduje się niewielka zatoka. Brzegi akwenu są przeważnie wysokie i pagórkowate, porośnięte sosnowym lasem, tylko wzdłuż samej linii brzegowej, poza kąpieliskiem, rosną również drzewa liściaste - brzozy i olchy. Od strony południowo-wschodniej, na wysokim brzegu, znajdują się dość rozległe pola biwakowe z drewnianymi wiatami.

Jezioro ma przejrzystą wodę podczas całego roku. Dno i ławica przybrzeżna - piaszczyste, miejscami kamieniste. Roślinność wodna wynurzona, składa się głównie z trzciny, która tylko w niektórych partiach jeziora porasta jego brzegi. Roślinność zanurzona miękka, pokrywa miejscami ławicę przybrzeżną tylko od strony zachodniej i północnej. Od strony południowo-wschodniej ławica wolna jest od roślinności i pokryta piaskiem.

Najbliższa miejscowość to Rekownica. Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie w miejscowości Narty, drogą gruntową w lewo. Droga nazywana jest Szeroką Drogą. Można też dojechać wyłącznie drogami utwardzonymi, wtedy krajową nr 58, a w Jedwabnie w drogę wojewódzką nr 508.

Piduń-Rekownica[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedno z grupy jezior zgrupowanych w okolicy wsi Rekownica - Piduń. Grupa tych jezior jest wzajemnie połączona i tworzy strugę Rekownica, która jest lewym dopływem Omulwi. Jeziora leżą przy drodze wojewódzkiej nr 508, łączącej Jedwabno i Wielbark. Grupa tych jezior znajduje się w odległości ok. 12 km od Szczytna, licząc w linii prostej. W grupie opisanych jezior znajduje się też jezioro Kociołek, które jest obecnie hydrologicznie zamknięte.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Choć jezioro jest typu sielawowego, występuje w nim dość licznie sandacz. Znaczna jest populacja okonia, szczupaka, leszcza, płoci, wzdręgi i krąpia, trafia się spory węgorz. Ryb dość dużo, trafiają się także duże okazy. Z powodu dużego oblegania przez turystów, w lecie łowienie utrudnione.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]