Głogówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Głogówek
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Panorama Głogówka
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Powiat prudnicki
Gmina Głogówek
Data założenia XI wiek
Prawa miejskie 1275
Burmistrz Piotr Bujak
Powierzchnia 22,06 km²
Wysokość 212 m n.p.m.
Populacja (19.07.2017)
• liczba ludności
• gęstość

5573
253 os./km²
Strefa numeracyjna (+48) 77
Kod pocztowy 48-250
Tablice rejestracyjne OPR
Położenie na mapie gminy Głogówek
Mapa lokalizacyjna gminy Głogówek
Głogówek
Głogówek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głogówek
Głogówek
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Głogówek
Głogówek
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu prudnickiego
Głogówek
Głogówek
Ziemia50°20′38″N 17°52′02″E/50,343889 17,867222
TERC (TERYT) 1610024
SIMC 0965281
Urząd miejski
Rynek 1
48-250 Głogówek
Strona internetowa
BIP

Głogówek i (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau; łac. Glogovia minor, cz. Horní Hlohov, dś. Klee Gloge, Kraut Glôge, śl. Gogůwek) – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Historycznie leży na Górnym Śląsku, na Płaskowyżu Głubczyckim, będącym częścią Niziny Śląskiej. Przepływa przez niego rzeka Osobłoga.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa opolskiego.

Według danych z 19 lipca 2017 r. miasto liczyło 5573 mieszkańców[1].

Patronką miasta jest św. Kandyda[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie opolskim, około 10 km od granicy z Czechami, na Płaskowyżu Głubczyckim. Należy do Euroregionu Pradziad. Przez granice administracyjne miasta przepływa rzeka Osobłoga.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

W Głogówku panuje klimat umiarkowany ciepły. Średnia temperatura roczna wynosi +8,3 °C. Duże zróżnicowanie dotyczy termicznych pór roku. Średnie roczne opady atmosferyczne w rejonie Głogówka wynoszą 628 mm. Dominują wiatry zachodnie[3].

Podział miasta[edytuj | edytuj kod]

Według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju częściami Głogówka są[4]:

W mieście znajdują się również osiedla:

 • os. Jana Pawła II
 • os. Marii Konopnickiej

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Głogówek wśród innych nazw śląskich miejscowości w urzędowym pruskim dokumencie z 1750 roku wydanym w języku polskim w Berlinie[5].

Nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy rośliny należącej do rodziny różowatychgłogu (Crataegus L.). Wywód ten prezentuje topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notujący miasto pod niemieckimi, polskimi oraz łacińskimi nazwami we fragmencie: „Ihren Namen Ober-Glogau (Gorny Glógow, Superior Glogovia) hat die Stadt wahrscheinlich von dem noch heute hie und da wachsenden Hagedorn (pol. głog) erhalten sie wird auch wohl Klein-Glogau oder Weniger-Glogau, polnisch Mały-Glogów, Głogówek, Minor-Glogovia genannt”, czyli w tłumaczeniu na język polski Jego nazwy Ober-Glogau (Gorny Glógow, Superior Glogovia) wzięły się zapewne od głogu, który tu rośnie podobnie jak wzięły je nazwy Klein-Glogau lub Weniger-Glogau, polski Mały-Głogów, Głogówek, Minor Glogovia[6].

W 1475 roku w łacińskich statutach Statuta Synodalia Episcoporum Wratislaviensium miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Glogouie minoris[7].

W 1750 roku nazwa Głogówek wymieniona została w języku polskim przez Fryderyka II pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Dolnego i Górnego Śląska[8].

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod nazwami niemieckimi Klein Glogau oraz Ober Glogau, a także polską Gorny Glogow[9]. Takie same nazwy wyszczególniono w statystycznym opisie państwa pruskiego z 1837 roku[10]. Polskie nazwy Mały Głogów oraz Głogówek w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił górnośląski pisarz Józef Lompa[11].

Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946[12].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o osadzie Glogovia pochodzi z rosyjskiego źródła z 1076[13]. W 1223 była wzmiankowany jako wieś[14]. Władysław opolski w 1264 ufundował na jej terenie klasztor franciszkanów i nadał prawo niemieckie oraz ściągnął kolonistów niemieckich. Prawdopodobnie tenże władca zainicjował wzniesienie głogówieckiego zamku. Prawa miejskie Głogówek otrzymał 21 grudnia 1275[15][16].

Od 1283 do 1313 Głogówek był siedzibą Bolka I opolskiego. Wcześniej stał tu gród wczesnopiastowski. Po złożeniu hołdu lennego poprzez księcia Bolka I królowi czeskiemu i niemieckiemu księciu elektorowi Wacławowi II w 1291, Głogówek wraz z całym księstwem opolskim zaczął podlegać Królestwowi Czech i pośrednio Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Po śmierci Bolka z podziału księstwa opolskiego miasto przypadło jego synowi, Bolesławowi Pierworodnemu.

W 1373 miasto zostało przeniesione na prawo magdeburskie. Książę Henryk I niemodliński w 1379 założył kolegiatę św. Bartłomieja. Nieco później Władysław Opolczyk zbudował pod miastem klasztor Paulinów.

Bernard niemodliński wraz z bratem Bolkiem IV przejęli Prudnik i Głogówek jako oprawę wdowią po śmierci wdowy po Władysławie Opolczyku, która nastąpiła pomiędzy 1418 a 1424. Wkrótce władzę na tym obszarze przejął syn Bolka IV, Bolko V Husyta (Wołoszek). Początkowo sprawował on rządy wraz ze swoim ojcem. Pierwszy zachowany dokument, w którym Bolko V jest wspomniany jako pan Prudnika pochodzi z 6 maja 1425 roku, zaś jego żona Elżbieta Granowska, pasierbica króla Polski Władysława II Jagiełły, jako księżna głogówecka występuje w dokumencie z 5 lutego 1427[17].

Bolko V został samodzielnym władcą Prudnika i Głogówka dopiero w 1426[18]. W 1428 roku na Śląsk wkroczyli husyci. Oddziały husyckie dowodzone przez Walka Kudelnika obległy Głogówek. Książę Bolko V, który wówczas przebywał w Gliwicach nie poszedł miastu na odsiecz, lecz sam przystąpił do husytów. Książę zsekularyzował dobra kościelne w swojej domenie.

Księstwo głogówiecko-prudnickie zostało ponownie przyłączone do księstwa opolskiego z inicjatywy Mikołaja I opolskiego po śmierci Bolka V w 1460 roku[19].

XVI–XX wiek[edytuj | edytuj kod]

Panorama Głogówka z 1636
Panorama, Głogówek – (Friedrich Gottlob Endler – 1808 r.)
Panorama Głogówka z XVI wieku
Rynek w Głogówku (1916)
Panorama Głogówka w XVIII w. autorstwa Friedricha Bernharda Wernera
Rynek w Głogówku przed 1939

Po śmierci Jana II Dobrego w 1532 dzielnica, do której należał miasto, została przejęta przez Jerzego Hohenzollern-Ansbacha.

Najstarszy znany druk prawdopodobnie wydrukowany w Głogówku pochodzi z 1625[20]. W latach 1625–1635 i jesienią 1643 w mieście trwała epidemia dżumy. W samym 1643 w mieście i na przedmieściach zmarło przez nią ponad 500 osób[21].

Podczas wojny trzydziestoletniej w 1643 Szwedzi w trakcie oblężenia zniszczyli miasto.

Najazd Szwedów na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w 1655 roku nie spotkał się początkowo z większym oporem i wojska szwedzkie zajęły w krótkim czasie prawie całe terytorium Korony Królestwa Polskiego i część Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prawie wszystkie województwa koronne porzuciły króla Jana II Kazimierza Wazę i przeszły na stronę króla Szwecji Karola X Gustawa. Król Jan Kazimierz musiał wraz z żoną Marią i 1800 osobowym dworem opuścić granice Rzeczypospolitej i udał się do Głogówka, gdzie przebywał na wygnaniu przez dwa miesiące od października 1655 roku. Księstwo opolsko-raciborskie stanowiło uposażenie królowej Marii, a ówczesny właściciel zamku Franciszek Euzebiusz Oppersdorff, mógł odwdzięczyć się parze królewskiej za to, że kilka lat wcześniej w czasie wojny trzydziestoletniej mógł schronić się najpierw na Wawelu, a później w królewskim zamku w Niepołomicach. Żona Oppersdorfa, Anna Zuzanna de Bess, była wcześniej dwórką królowej Marii. Na zamku organizowano sojusze międzynarodowe przeciwko Szwedom i spotkania z wojskowymi stojącymi po stronie króla. Jednym z dworzan przebywających na zamku był poeta barokowy Jan Andrzej Morsztyn. Ludwika Maria wyjechała z Głogówka 28 czerwca 1656 roku, sześć miesięcy po mężu[22].

W wyniku I Wojny śląskiej między Prusami a Austrią miasto wraz z większością historycznego Śląska weszło w granice Prus. W 1765 pożar strawił miasto.

Na początku XIX wieku w Głogówku nadal dominował język polski[23]. Rozwinęło się sadownictwo i warzywnictwo oraz powstały cukrownia i roszarnia lnu.

W 1806 roku Franciszek Joachim Oppersdorff gościł tu Ludwiga van Beethovena, który uciekł do Głogówka przed wojskami Napoleona. Z wdzięczności za gościnę niemiecki kompozytor dedykował jemu swoją IV symfonię B-dur opus 60. Ocalał do dziś klawesyn, na którym grywał Beethoven, obecnie instrument prezentowany jest w Muzeum Wnętrz Zamkowych w Pszczynie[24].

W wydanej w 1863 książce „Pieśni Ludu Polskiego w Górnym SzląskuJuliusz Roger notuje polskie pieśni ludowe pochodzące z Głogówka[25]. W 1876 otwarto linię kolejową, która połączyła Głogówek z Nysą i Koźlem[26].

W 1911 w Głogówku powstało pierwsze pole golfowe na obecnych terenach Polski związane z rodziną Radziwiłł przez Dorotę Leontyna Maria Radziwiłł[27], zaprojektowane przez C.S.Butchart (wzmianka Niemiecki Rocznik Golfowy 1912 jako prywatne pole w Oberglogau).

Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku w Głogówku za przynależnością do Niemiec głosowało 96% mieszkańców (5093), 4% mieszkańców (226) głosowało za Polską. W głogóweckim obwodzie wyborczym wygrała opcja niemiecka z 88% (za przynależnością do Polski głosowało 12%).

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Wdzięczności w parku miejskim

W latach II wojny światowej niemieccy mieszkańcy Głogówka korzystali z niewolniczej pracy przymusowych robotników z Polski. Robotnicy byli skrajnie wykorzystywani i prześladowani przez niemieckich gospodarzy, a w razie nieposłuszeństwa kierowani do obozów koncentracyjnych. Taki los spotkał Jana Grabowskiego z Nowego Targu[28].

19 marca 1945 roku jednostki niemieckie zostały wyparte z miasta przez oddziały 135 i 245 dywizji piechoty 115 korpusu piechoty 59 armii 1 Frontu Ukraińskiego (po wojnie ku ich czci odsłonięto w parku miejskim Pomnik Wdzięczności)[29]. Po wyparciu oddziałów niemieckich miasto zostało przejęte przez polską administrację.

Czasy polskie[edytuj | edytuj kod]

Od 1950 Głogówek leży w granicach województwa opolskiego, przy czym były to trzy różne jednostki administracyjne funkcjonujące w latach 1950–1975, 1975–1998 oraz współczesne od 1999.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według danych GUS z 30 czerwca 2018, Głogówek miał 5614 mieszkańców (25. miejsce w województwie opolskim i 558. w Polsce), powierzchnię 22,1 km² (8. miejsce w województwie opolskim i 262. miejsce w Polsce) i gęstość zaludnienia 254 os./km²[30].

Mieszkańcy Głogówka stanowią około 10% populacji powiatu prudnickiego, co stanowi 0,57% populacji województwa opolskiego.

Liczba mieszkańców miasta[31][32][33][edytuj | edytuj kod]

1858 – 3937
1895 – 5706
1933 – 7356
1936 – 7742
1939 – 7594
1946 – 4532
1980 – 6232
1995 – 6630
1996 – 6567
1997 – 6469
1998 – 6411
1999 – 6451
2000 – 6410
2001 – 6362
2002 – 6144
2003 – 5948
2004 – 5904
2005 – 5846
2006 – 5764
2007 – 5742
2008 – 5755
2009 – 5731
2010 – 5731
2011 – 5774
2012 – 5756
2013 – 5770
2014 – 5702
2015 – 5608
2016 – 5573
2017 – 5607


Piramida wieku mieszkańców Głogówka w 2014 roku[edytuj | edytuj kod]


Piramida wieku Glogowek.png[34]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Zabytki w Głogówku.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[35]:

Kolegiata św. Bartłomieja (1380 r. – XVIII w.)
Szachulcowy, cmentarny kościół pw. Świętego Krzyża z 1705 r.
Klasztor franciszkanów – brama
Późnorenesansowy ratusz
Kamienice w rynku
 • kościół – kolegiata par. pw. św. Bartłomieja, z 1380-XVIII w. Rzadko spotykana gotycka architektura z barokowym wystrojem wnętrza z freskami Franciszka Sebastiniego i sztukateriami Jana Schuberta. Kościół nazywany jest Perłą Opolskiej Ziemi
  • kaplica Oppersdorffów w kościele parafialnym z 1400 r. Wewnątrz alabastrowy nagrobek i sklepienie z kamiennymi wspornikami
 • kościół cmentarny pw. Świętego Krzyża, szachulcowy z 1705 r., na cmentarzu
 • zespół klasztorny franciszkanów, z XIV/XV w. – XIX w.: kościół pw. św. Franciszka z XV w., pierwotnie gotycki, przebudowany w XVII w.; klasztor
 • kaplica „Boży Grób” – replika Grobu Pańskiego powstała w 1634 r., 1714 r., 1822 r., z elementami neogotyckimi, jedna z trzech w Polsce kaplic grobu Chrystusa niewchodzących w skład większych zespołów (pozostałe znajdują się w Żaganiu i Potępie); ul. Świerczewskiego
 • kaplica pw. Najśw. Panny Marii na „Glinianej Górce”, z 1779 r., na miejscu poprzedniej z 1638 r., 1781 r., 1950 r.
 • cmentarz żydowski, zabytkowy z poł. XIX w. / XX w.
 • zespół zamkowy, z XVI-XX w.: manierystyczny zamek Oppersdorffów górny i dolny z lat 1561–1571, rozbudowany w XVII w., trójskrzydłowy, z narożnymi wieżami, ozdobnymi portalami i kaplicą z polichromią Franciszka Sebastiniego. Obecnie część zamku zajmuje Muzeum Regionalne; budynek bramny – brama zamkowa – folwarczna barokowa z 1700 r., ul. Generała Karola Świerczewskiego; park, obecnie miejski
 • mury obronne, z XIV/XV w., 1600 r.
 • baszta strażniczo-więzienna zbudowana w 1595 r.
 • zespół szpitalny, ul. Piastowska, z 1773 r.: kaplica – kościół pw. św. Mikołaja, szpital, na miejscu kompleksu szpitalnego z początku XIV wieku, obecnie dom mieszkalny
 • wieża wodna, z 1597 r.
 • ratusz, późnorenesansowy z 1608 r., 1880 r., z wieżą na rynku
 • dom, ul. Głubczycka 33 (d. 35)
 • domy, ul. Kościelna 4, 12, z XVIII w., XIX w.
 • domy, ul. Mickiewicza 1, 9 (d. 13), 11 (d. 15), 13 (d. 17), 15 (d. 19), z XVIII w., XIX w.
 • d. zajazd, ul. Pasternak 2, z XVII-XVIII w., 1962 r.
 • winiarnia, ul. Pasternak / ul. Powstańców, z XVI w.
 • dom, ul. Piastowska 35, z poł. XIX w.
 • domy, Rynek 1, 2, 3, 4, 5, 8 nie istnieje, 12 (d. 14), 13 (d. 15); 14 (d. 16), 16 (d. 18), 17 (d. 19), wypisany z księgi rejestru; 18 (d. 20), 19 (d. 21), 21 (d.30); 22 (d. 31), 24 (d. 33), 30 (d. 38), 31 (d. 39), wypisany z księgi rejestru; z XVII w., XVIII w., XIX w., XX w.
 • dom Sebastiniego, Rynek 25 (d. 34), z poł. XVIII w., XIX w., wypisany z księgi rejestru
 • domy, ul. Świerczewskiego 3, 4 wypisany z księgi rejestru, 5, 8, 10, 12, 14, 18, 20, 21, 26, 30, 32, 38, XVII, XVIII w./XIX w.
 • dom, ul. Zamkowa 19, z XVIII w.-XX w.

inne zabytki:

 • synagoga z 1864 r.
 • cmentarz ewangelicki, zaniedbany
 • cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej z 1945 r.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Przez Głogówek przebiega droga krajowa:

Sieć uzupełniają droga wojewódzka:

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Głogówek
Linia 137. Katowice – Legnica (88,597 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Twardawa
odległość: 8,978 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 9,142 km
Linia Głogówek – Głogówek Winiary (0,000 km)
BSicon KDSTaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Głogówek Winiary
odległość: 2,700 km
BSicon KBHFeq.svg

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Stałe imprezy kulturalne[edytuj | edytuj kod]

 • Dni Głogówka – impreza plenerowa organizowana corocznie w lipcu na głogówieckim rynku[36]
 • Śląski Festiwal Ziemi Prudnickiej im. Ludwiga van Beethovena – festiwal muzyki klasycznej odbywający się corocznie w październiku w Prudniku i Głogówku[37][38]

Głogówek w mediach i kulturze[edytuj | edytuj kod]

Prasa lokalna[edytuj | edytuj kod]

 • Życie Głogówka – miesięcznik wydawany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku opisujący głównie wydarzenie związane z pracą placówek oświatowych.
 • Nowiny z Głogówka – niezależny dwutygodnik o profilu politycznym, podejmujący tematykę samorządową.
 • Tygodnik Prudnicki
 • Prudnik24

Religia[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Religia w Głogówku.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Dekanat Głogówek

Cmentarze[edytuj | edytuj kod]

Nieistniejące obiekty sakralne[edytuj | edytuj kod]

 • synagoga (nieczynna)
 • kościół ewangelicki (nie istnieje)

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Organem wykonawczym jest burmistrz. W wyborach samorządowych w 2018 na urząd został wybrany Piotr Bujak[39]. Siedzibą władz jest Urząd Miejski na Rynku.

Rada Miejska[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Głogówka wybierają do swojej Rady Miejskiej 3 radnych (3 z 15). Pozostałych 12 radnych wybierają mieszkańcy terenów wiejskich gminy Głogówek[40].

Radni Rady Miejskiej VIII kadencji wybrani w wyborach samorządowych w 2018:

 • Niezależni Razem (7 mandatów) – Andrzej Wawer, Piotr Samson, Tadeusz Wrona, Bogusława Poremba, Jan Hojdem, Mariusz Wdowikowski, Józef Kowaś
 • Gmina Głogówek – Wspólna Sprawa (4 mandaty) – Jerzy Kunert, Marcin Kus, Joachim Sobek, Fabian Patron
 • Mniejszość Niemiecka (2 mandaty) – Tomasz Nosol, Róża Zgorzelska
 • Porozumienie dla Gminy Głogówek (2 mandaty) – Grzegorz Thiel, Piotr Bujak

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Miasta i gminy partnerskie[41]
Miasto Kraj Data podpisania umowy
Osobłoga  Czechy 1998
Rietberg  Niemcy 1998
Vrbno pod Pradědem  Czechy 2002

Ludzie związani z Głogówkiem[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Głogówkiem.

Honorowi Obywatele Miasta[edytuj | edytuj kod]

Zasłużeni dla Miasta i Gminy Głogówek[edytuj | edytuj kod]

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głogówek” jest przyznawana osobom, instytucjom, organizacjom społecznych, gospodarczych i politycznych jako wyraz uznania i wdzięczności za zasługi dla miasta i gminy Głogówek[42].

 • Lesław Niziński (2002)
 • Zygmunt Wojas (2002)
 • Krystian Knicz (2002)
 • Barbara Grzegorczyk (2006)
 • Bolesław Osadkowski (2006)
 • Józef Matysek (2006)
 • Ursula Trinczek (2010)
 • Albert Szyndzielorz (2010)
 • Bronisław Kielański (2010)
 • Waldemar Kurspiot (2010)
 • Ryszard Kinder (2014)
 • Krzysztof Hura (2014)
 • Marian Duda (2019)
 • Tadeusz Kłuskiewicz (2019)
 • Henryk Larysz (2019)
 • Andrzej Szała (2019)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Główny Urząd Statystyczny; Powierzchnia, liczba ludności i gęstość zaludnienia wg stanu na 1 stycznia 2017 r, Warszawa 17.07. 2017 r. s. 96. Publikacja dostępna pod adresem: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/powierzchnia-i-ludnosc-w-przekroju-terytorialnym-w-2017-r-,7,14.html.
 2. Patronowie, parafia.glogovia.pl [dostęp 2020-02-22].
 3. Klimat: Głogówek: Klimatogram, wykres temperatury, tabela klimatu – Climate-Data.org, pl.climate-data.org [dostęp 2020-02-20].
 4. Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia – Dziennik Ustaw, dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2020-01-31].
 5. Pruski dokument z roku 1750 ustalający urzędowe opłaty na Śląsku – „Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750”.
 6. Felix Triest 1865 ↓, s. 1063.
 7. Franz Xaver Seppelt, „Die Breslauer Diözesansynode vom Jahre 1446”, Franz Goerlich, Breslau 1912, s. 97. – tekst łaciński statutów w wersji zdigitalizowanej.
 8. „Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750”.
 9. Johann Knie 1830 ↓, s. 929.
 10. L. Freiherrn: Der Preußische Staat in allen seinen Beziehungen (...) Dritter Band. Berlin: Verlag von’August Hirschwald, 1837, s. 133.
 11. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, s. 29.
 12. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85).
 13. Historia Głogówka, gminaglogowek.info [dostęp 2020-05-06].
 14. Opolszczyzna, listopad 1961, s. 10.
 15. Głogówek – HKKNOS [dostęp 2020-05-06] (pol.).
 16. Głogówek – Historia – Interaktywny Portal Turystyczny Perły Polski, www.perlypolski.pl [dostęp 2020-05-06].
 17. Terytorialne podziały Opolszczyzny w XIII-XV w.
 18. Bolesław V Wołoszek (Husyta, głogówecki) – POCZET.COM, www.poczet.com [dostęp 2019-09-21].
 19. księstwo strzelecko-niemodlińskie – FOTO.POCZET.COM, www.poczet.com [dostęp 2020-05-06].
 20. Ciurlok 2018 ↓, s. 97.
 21. Cmentarz parafialny, parafia.glogovia.pl [dostęp 2020-05-06].
 22. Sebastian Duda, Głogówek – tutaj Jan Kazimierz romansował z nastolatką, a Beethoven pobrał zaliczkę za V Symfonię, wyborcza.pl, 17 września 2018 [dostęp 2020-05-06].
 23. Dorota Borowicz, Mapy narodowościowe Górnego Śląska od połowy XIX wieku do II Wojny Światowej, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2004, s. 36, ISBN 83-229-2569-7, OCLC 69318732.
 24. Franciszek Dendewicz, Ludwig van Beethoven, [w:] Lidia Procner, Sławne postacie pogranicza polsko-czeskiego Euroregionu Pradziad – wspólne dziedzictwo historyczne, Czesław Kowalczyk, Nysa: powiat nyski, 2007, s. 16, ISBN 978-83-60431-09-2.
 25. Juliusz Roger 1863 ↓.
 26. 130 lat linii kolejowej Kędzierzyn Koźle – Racławice Śląskie – Prudnik – Nysa – Kamieniec Ząbkowicki, raclawice.net [dostęp 2020-05-06].
 27. Dorota Leontyna ks. Radziwiłł na Nieświeżu h. Trąby, Sejm-Wielki.pl [dostęp 2020-05-06].
 28. S. Łukowski, Zbrodnie hitlerowskie, w Łambinowicach i Sławięcicach na Opolszczyźnie w latach 1939–1945, Katowice 1965, s. 111.
 29. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, s. 489.
 30. GUS, Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2018 r. Stan w dniu 30 VI, stat.gov.pl, 12 października 2018 [dostęp 2020-05-08] (pol.).
 31. Demografia, sztetl.org.pl [dostęp 2020-01-31].
 32. Deutsche Verwaltungsgeschichte Schlesien, Kreis Neustadt, web.archive.org, 6 września 2017 [dostęp 2020-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-06].
 33. Głogówek (opolskie) » mapy, nieruchomości, GUS, noclegi, szkoły, regon, atrakcje, kody pocztowe, wynagrodzenie, bezrobocie, zarobki, tabele, edukacja, przedszkola, demografia, Polska w liczbach [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 34. http://www.polskawliczbach.pl/Glogowek, w oparciu o dane GUS.
 35. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 104–106. [dostęp 2013-01-09].
 36. Krzysztof Strauchmann, Dni Głogówka 2019. Będą koncerty na Rynku. Wstęp wolny [PROGRAM], Nowa Trybuna Opolska, 21 czerwca 2019 [dostęp 2020-05-08] (pol.).
 37. POK Prudnik – Festiwal, pok-prudnik.pl [dostęp 2020-05-08].
 38. XXVI Śląski Festiwal Ziemi Prudnickiej im. Ludwiga van Beethovena zakończony – Aktualności – Starostwo Powiatowe w Prudniku, powiatprudnicki.pl [dostęp 2020-05-08].
 39. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2020-02-21].
 40. Adam Myśków, OFICJALNE wyniki wyborów w powiecie prudnickim [dostęp 2020-02-21] (pol.).
 41. Miasta partnerskie – Gmina Głogówek, glogowek.pl [dostęp 2020-01-31].
 42. Honorowi i Zasłużeni, gminaglogowek.info [dostęp 2020-02-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jerzy Ciurlok: O drukarzach, drukarniach i drukach śląskich. Mikołów, Katowice: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, 2018. ISBN 978-83-952024-1-4.
 • Johann Knie: Alphabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien... Breslau: Barth und Comp., 1830.
 • Felix Triest: Topographisches Handbuch von Oberschlesien. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.
 • Juliusz Roger: Pieśni Ludu Polskiego na Górnym Śląsku. Wrocław: Juliusz Roger, 1863.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]