GX (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galaxy Express
GX
Producent Galaxy Express Corporation
(JAXA, IHI, ULA)
Data pierwszego startu wycofany w 2009
Statystyki
Wymiary
Stopnie rakiety
Stopień 1. CCB
Stopień 2. GX

GX – projekt rakiety nośnej jednokrotnego użytku produkcji japońsko-amerykańskiej. Opracowany został przez spółkę Galaxy Express Corporation, grupę zawiązaną wspólnie przez IHI Corporation, Japan Aerospace Exploration Agency, United Launch Alliance i kilka japońskich przedsiębiorstw.

GX miał być rakietą dwustopniową. Pierwszym stopniem miał być pierwotnie pierwszy stopień rakiety Atlas III, jednak zdecydowano się na Common Core Booster z rakiety Atlas V, dostarczany przez ULA. Drugi stopień miała opracować strona japońska. Miał być zasilany zupełnie nowym materiałem pędnym: mieszaniną LNG i ciekłego tlenu. Pierwszy test nowego stopnia odbył się w 2007 i zakończył się powodzeniem.

Jako wyrzutnię GX miał użyć jednej z wyrzutni w Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima, jednak w 2009 zmieniono plany i rakieta miała startować z kosmodromu Vandenberg w USA.

Projekt GX został ostatecznie wycofany w grudniu 2009[1]. 3 miesiące później spółka Galaxy Express Corporation rozpadła się, co kosztowało aż 11,3 miliardów jenów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Japan's GX Rocket Targeted fo Cancellation. Space News, 2009-11-20. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-15)].
  2. IHI to liquidate GX rocket venture. iStockAnalyst, 2010-01-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].