Gale Norton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gale Norton
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1954
Wichita
Sekretarz zasobów wewnętrznych USA
Okres od 31 stycznia 2001
do 31 marca 2006
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Bruce Babbitt
Następca Dirk Kempthorne

Gale Norton (ur. 11 marca 1954 w Wichita) – amerykańska polityk, członkini Partii Republikańskiej. W latach 2001-06 zasiadała w gabinecie federalnym kierowanym przez prezydenta George’a W. Busha, gdzie zajmowała stanowisko sekretarza zasobów wewnętrznych.

Pochodzi z Kansas. Ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze na University of Denver. W młodości była aktywistką Partii Libertariańskiej, później jej polityczne sympatie przesunęły się w stronę Republikanów. Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę zawodową, w której okresy pracy w sektorze prywatnym przeplatały się z epizodami w administracji państwowej. W latach 1979-83 była asystentką zastępcy sekretarza rolnictwa USA. Z kolei pod koniec lat 80. pracowała jako prawniczka dla Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA.

W 1991 została wybrana na prokuratora generalnego stanu Kolorado (stanowisko to obsadzane jest w drodze wyborów bezpośrednich). Pełniła ten urząd przez osiem lat, po czym powróciła do prywatnej praktyki. W 2001 powróciła do resortu zasobów, tym razem jako jego szefowa. Na początku roku 2006 podała się do dymisji. Od tego czasu jest związana z koncernem paliwowym Royal Dutch Shell, gdzie zajmuje stanowisko doradcy prawnego w pionie wydobycia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]