Gedeon (Gubka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gedeon
Wasilij Gubka
biskup gieorgijewski i praskowiejski
ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1962
Wasłowicy
biskup gieorgijewski i praskowiejski
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia gieorgijewska
Śluby zakonne 1987
Prezbiterat do 1991
Nominacja biskupia 4 października 2012
Sakra biskupia 13 grudnia 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 13 grudnia 2012
Miejscowość Stawropol
Miejsce Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Herman (Timofiejew), Izydor (Kiriczenko), Merkuriusz (Iwanow), Teofan (Aszurkow), Cyryl (Pokrowski), Jonasz (Karpuchin), Zosima (Ostapienko), Aleksander (Iszczein), Tichon (Łobkowski), Teofilakt (Kurjanow), Sergiusz (Czaszyn), Zenobi (Korzinkin), Herman (Kamałow), Ignacy (Dieputatow), Korneliusz (Siniajew), Elizeusz (Fomkin)

Gedeon, imię świeckie Wasilij Iwanowicz Gubka (ur. 9 grudnia 1962 w Wasłowicach) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Po ukończeniu szkoły podstawowej pracował w Mołdawskiej elektrowni kondensacyjnej; ukończył szkołę dla młodzieży pracującej w Dniestrowsku. W latach 1981–1983 odbywał zasadniczą służbę wojskową, następnie przez kilka miesięcy pracował w szkole średniej w Czerniowcach. Seminarium duchowne w Moskwie ukończył w 1988; rok wcześniej wstąpił jako posłusznik do Ławry Troicko-Siergijewskiej. W 1992 ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej. Pozostawał mnichem Ławry Troicko-Siergijewskiej; w latach 1989–1993 był katechetą w domu dziecka w Konstantinowie, od 1991 do 2012 był przełożonym jednej z placówek filialnych monasteru, od 1993 do 2012 kierował dziecięcą szkołą niedzielną i szkołą śpiewu cerkiewnego prowadzoną przez mnichów Ławry, od 1999 do 2006 był dyrektorem prawosławnego gimnazjum im. św. Sergiusza z Radoneża[1]. W latach 2007–2012 był zastępcą namiestnika Ławry i dziekana odpowiedzialnego za zarządzanie placówkami filialnymi Ławry (skitami, cerkwiami, mniejszymi monasterami)[1].

4 października 2012 został nominowany na biskupa gieorgijewskiego i praskowiejskiego i w związku z tym otrzymał w tym samym miesiącu godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 13 grudnia 2012 w soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Stawropolu z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, wołgogradzkiego i kamyszyńskiego Hermana, jekaterinodarskiego i kubańskiego Izydora, rostowskiego i nowoczerkaskiego Merkuriusza, czelabińskiego i złatoustowskiego Teofana, stawropolskiego i niewinnomysskiego Cyryla, arcybiskupów astrachańskiego i jenotajewskiego Jonasza, władykaukaskiego i machaczkalskiego Zosimy, bakijskiego i azerskiego Aleksandra, biskupów majkopskiego i adygiejskiego Tichona, piatigorskiego i czerkieskiego Teofilakta, sołniecznogorskiego Sergiusza, elisteńskiego i kałmuckiego Zenobiego, jejskiego Hermana, szachtyńskiego i millerowskiego Ignacego, wołgodońskiego i salskiego Korneliusza, uriupińskiego i nowoannińskiego Elizeusza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Poawstanie eparchii
Biskup gieorgijewski
od 2012
Następca
Nadal sprawuje urząd