Gennai Hiraga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gennai Hiraga, portret autorstwa Seijuro Nakamaru

Gennai Hiraga (jap. 平賀源内 Hiraga Gennai, ur. 1728, zm. 1779), znany także jako Kunitomo (国倫), Fūrai Sanjin (風来山人), Tenjiku rōnin (天竺浪人) i Fukuchi Kigai (福内鬼外)[1]japoński uczony epoki Edo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z prowincji Sanuki (ob. prefektura Kagawa), z drobnej rodziny samurajskiej[1]. Przez całe życie zmagał się z biedą, w związku z czym imał się rozmaitych zajęć, był m.in. wędrownym aktorem, tłumaczem, pracownikiem administracji hanu Takamatsu i autorem sztuk dla teatru lalek[2]. Miał wszechstronne zainteresowania, interesował się m.in. filozofią, medycyną, zielarstwem, botaniką. Pasjonowały go także osiągnięcia nauki europejskiej. Nauczył się języka holenderskiego, a poznane zdobycze techniki zachodniej próbował wdrażać w dziedzinach takich jak ceramika, tkactwo, malarstwo, górnictwo[1][2]. Eksperymentował z elektrycznością i pomiarami temperatury[1]. Pisał również sztuki jōruri i jest autorem dwóch satyrycznych nowelek typu kokkeibon pt. Nenashi-gusa i Fūryū Shidōken gen[1].

Jego pasje spotkały się z powszechnym niezrozumieniem i pewnego dnia w napadzie szału zabił jednego ze swoich uczniów, za co został aresztowany i stracony[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Louis Frédéric: Japan Encyclopedia. Cambridge: Belknap Press, 2000, s. 315. ISBN 0-674-01753-6.
  2. a b Wielka Historia Świata. T. 8. Kraków: Oficyna Wydawnicza Fogra, 2005, s. 417. ISBN 83-85719-92-X.