Geofizyka Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Państwo  Polska
Adres ul. Łukasiewicza 3
31-429 Kraków
Data założenia 1998
Forma prawna Spółka akcyjna w likwidacji
Udziałowcy PGNiG SA
Nr KRS 0000425452
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 64 400 000 zł
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Geofizyka Kraków Spółka Akcyjna
Ziemia50°04′34,1″N 19°57′51,9″E/50,076139 19,964417
Strona internetowa

Geofizyka Kraków – polskie przedsiębiorstwo geofizyczne, świadczące usługi na rzecz poszukiwań złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej), a także wód geotermalnych oraz monitorowania złóż i zbiorników gazu. Przedsiębiorstwo prowadzi prace sejsmiczne, przetwarza i interpretuje dane sejsmiczne, dokonuje pomiarów geofizyki i sejsmometrii wiertniczej. Jest spółką akcyjną, należącą do Grupy Kapitałowej PGNiG. Obecnie spółka jest w likwidacji, likwidatorami są Piotr Antonik oraz Edmund Cięgotura.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało powołane jako Przedsiębiorstwo Geofizyki Przemysłu Naftowego w 1956 roku. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniało nazwę – w 1958 roku był to Zakład Geofizyki Przemysłu Naftowego, w 1961 roku powrócono do formy „Przedsiębiorstwo”, w 1967 roku w nazwie pojawił się Kraków – „Przedsiębiorstwo Geofizyki Górnictwa Naftowego – Kraków”. Po utworzeniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w 1982 roku, przedsiębiorstwo po raz kolejny zmieniło nazwę i funkcjonowało do 1996 roku jako Zakład – Geofizyka Kraków. Od 1996 stało się oddziałem PGNiG w Krakowie, o nazwie PGNiG SA, Oddział Geofizyka Kraków. Osobowość prawną zyskała w 1998 roku, kiedy stało się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym właścicielem był PGNiG SA. W lipcu 2012 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Z dniem 1 sierpnia 2016 Geofizyka Kraków jest w likwidacji.

W 2008 roku pracownik spółki, Piotr Stańczak został porwany i w 2009 roku zamordowany w Pakistanie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna Geofizyki Kraków mieści się w Krakowie przy ul. Łukasiewicza 3, na Olszy. W Krośnie mieści się Baza Geofizyki Wiertniczej, przedsiębiorstwo ma także dwie grupy pomiarowe geofizyki wiertniczej. Oddziały zagraniczne przedsiębiorstwa znajdują się na Słowacji, w Czechach, Libii, Pakistanie, Omanie i Gruzji. Na stałe przedsiębiorstwo zatrudnia około 500 osób.

Geofizyka Kraków jest kontraktorem geofizycznym, czyli firmą usługową, która prowadzi badania na zlecenie firm poszukujących węglowodorów lub wód geotermalnych, a także firm z branży wydobywczej i górnictwa. Firma prowadzi przede wszystkim badania sejsmiczne, zarówno 2D, jak i 3D. Geofizyka Kraków specjalizuje się w sejsmice lądowej. Oferuje swoim klientom kompleksowe usługi, od momentu projektowania badań, przez akwizycję danych sejsmicznych, aż po przetwarzanie i interpretację danych. W badaniach stosuje głównie wibratorową metodę wzbudzania fali sejsmicznej. Pozyskane w ten sposób dane podlegają przetwarzaniu i interpretacji, w wyniku czego obrazuje się geologiczną budowę podłoża. Geofizyka Kraków wykonuje także pomiary z zakresu geofizyki wiertniczej i sejsmometrii wiertniczej. Oprócz Polski spółka pracowała także na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Danii, Austrii, Turcji, Ukrainie, Syrii, Libii, Gruzji, Omanie i Pakistanie. Klientami Geofizyki Kraków byli: BP, ExxonMobil, OMV, Eni, KGHM, RWE, Orlen Upstream, MOL i wielu innych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]