Geografia Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie terytorium – zaznaczone białym punktem

Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego jest wyspiarskim terytorium będącym posiadłością Wielkiej Brytanii. Terytorium to leży w centralnej części Oceanu Indyjskiego, mniej więcej w połowie odległości między Afryką, a Australią, tradycyjnie zaliczane jednak do Azji. Wyspy te charakteryzują się nizinnym krajobrazem i tropikalnym klimatem.

Powierzchnia i skrajne punkty[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia – lądowa wynosi 60 km², powierzchnia wraz z wodami to 54,4 tys. km².

Skrajne punkty: północny 5°15'S, południowy 7°42'S, zachodni 70°50'E, wschodni 72°30'E. Wyspy leżą około 500 km na południe od Malediwów i tradycyjnie zalicza się je do Azji.

Mapa wysp

Linia brzegowa – 698 km

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego obejmuje archipelag wysp Czagos, składa się z pięciu grup wysp. Łącznie wszystkich wysp koralowych i atoli jest ponad 2 300. Wszystkie wyspy cechują się niskim i piaszczystym wybrzeżem. Największą wyspą jest Diego Garcia o powierzchni 44 km².

Wyspy leżą na oceanicznym grzbiecie – Grzbiet Malediwski i są pochodzenia koralowego, zbudowane z wapieni i osadów koralowych. Wyspy są płaskie i wybitnie nizinne, gdzie średnia wysokość nad poziomem morza wynosi jedynie kilka metrów. Najwyższy punkt leżący na Diego Garcia ma 15 m n.p.m.

Największa wyspa widziana z wysokości około 10 km

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, gdzie na klimat mają wpływ wiatry monsunowe i wiejące z południowego wschodu pasaty, które łagodzą temperatury. Przebieg temperatur typowy dla klimatu równikowego, gdzie średnia roczna wynosi 28 °C. Roczne i dobowe amplitudy są niewielkie. Opady nie są niskie w porównaniu ze strefą równikową. Wiąże się to po pierwsze z monsunowym charakterem regionu i z brakiem obszarów wysoko położonych, które wymuszałyby ruchy wznoszące powietrza. Przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza i nasłonecznienie.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Na wyspach Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego wody powierzchniowe są bardzo ubogie. Wielkość wysp, płaski teren i niewielkie opady sprawiają, że nie istnieje tam stała sieć rzeczna. Wody, zarówno powierzchniowe jak i gruntowe są zasolone ze względu na bliskość morza.

Wiecznie zielony las na jednej z wysp

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Szata roślinna na największej wyspie jest w znacznym stopniu zdegradowana. Mniejsze wyspy cechują się dobrze zachowaną roślinnością. Naturalną formację stanowią zarośla i lasy strefy okołorównikowej. Są to przede wszystkim różne gatunki palm, głównie kokosowych i filaosów. Na wyspach występują paprocie i 41 gatunków roślin kwiatowych W wodach przybrzeżnych występują rafy koralowe. Na niektórych wyspach wybrzeże jest miejscami porośnięte mangrowcami.

Brak dużych ssaków, liczne są zwierzęta drobne prowadzące wodno-lądowych tryb życia. Są to głównie żółwie do których zaliczyć należy m.in. żółwie zielone, a także liczne skorupiaki jak np. kraby palmowe Liczne są też ptaki morskie, gdzie w regionie tym występują 33 gatunki tych zwierząt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Geograficzna Świata: Afryka. Wydawnictwo OPRES Kraków 1997 ​ISBN 83-85909-21-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]