Geografia Reunionu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie wyspy

Reunion jest departamentem zamorskim Francji, leżącym w archipelagu Maskarenów, na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, około 800 km na wschód od Madagaskaru. Reunion jest wyspą pochodzenia wulkanicznego i cechuje się wybitnie górzystą formą krajobrazu, gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat.

Powierzchnia i położenie[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia - 2 511 km2

Położenie - 21°05'S i 55°30'E

Linia brzegowa - 201 km

Ukształtowanie poziome i pionowe[edytuj | edytuj kod]

Linia brzegowa wyspy jest słabo rozwinięta, urozmaicają ją niewielkie, łagodne zatoki i przybrzeżne skały. Wybrzeże jest w większości skaliste, w wielu miejscach wysokie. Wschodnie wybrzeże w rejonie wulkanu Piton de la Fournaise jest kształtowane przez działalność wulkaniczną.

Na zachodnim wybrzeżu między Saint-Pierre i Saint-Gilles znajdują się rafy koralowe i łatwo dostępne plaże.

Mapa satalitarna wyspy

Reunion jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, zbudowaną ze skał wulkanicznych i wylewnych. Na wyspie znajdują się dwa masywy wulkaniczne zwieńczone wulkanami. Są nimi: wulkan Piton des Neiges o wysokości 3 069 m n.p.m. który jest wulkanem wygasłym, leżącym w zachodniej części wyspy i wulkan Piton de la Fournaise o wysokości 2 631 m n.p.m.. Piton de la Fournaise jest wulkanem bardzo aktywnym, gdzie ostatnia erupcja miała miejsce w grudniu 2020 roku. Oba masywy wulkaniczne są połączone płaskowyżem Plaine-des-Cafres, które wysokości nad poziom morza sięgają 1 600 m. Wyspa jest wybitnie górzysta, gdzie tereny nizinne ograniczają się do wybrzeża.

Masyw wygasłego wulkanu Piton des Neiges zajmuje około 60% powierzchni wyspy i znajdują się w nim trzy kaldery, których dno leży na wysokości od 500 do 1 000 m n.p.m. Mniejszy masyw Piton de la Fournaise cechuje się stromymi zboczami i występowanie głębokich dolin. W części centralnej znajdują się duże cyrki naturalne będące zerodowanymi kalderami: Mafate, Cilaos i Salazie. Reunion cechuje się niewielką ilością obszarów równinnych.

Szczyty, kotły i stoki wyspy Reunion figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Wulkan Piton des Neiges

Reunion leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, na który wpływ mają pasaty, które przynoszą ochłodzenie i wysokie opady deszczu. Cechą klimatu wyspy jest występowanie cyklonów tropikalnych.

Temperatury są wysokie, gdzie średnia roczna wynosi 25 °C. Temperatury wahają się od 22 °C do 28 °C. Na wyspie nie notuje się wartości ekstremalnych. Występują wysokie różnice regionalne związane z rzeźbą terenu. Najwyższe wartości notuje się na wybrzeżu, z wyjątkiem terenów leżących w części północnej i południowo-wschodniej. Najniższe temperatury poniżej 20 °C występują wysoko w górach.

Opady deszczu są zróżnicowane w skali regionalnej co także wiąże się z rzeźbą terenu. Największe opady występują po stronie dowietrznej czyli wybrzeże wschodnie, średnie wartości wynoszą od 4 000 mm do 6 000 mm. Najmniejsze opady występują na zachodnim wybrzeżu i nie przekraczają 1 000 mm. Pora sucha trwa na ogół cztery miesiące, od maja do sierpnia (zima)

Wody[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie występuje gęsta sieć małych rzek o górskim charakterze, gdzie większość z nich to rzeki okresowe. Cieki wodne cechują się dużą zmiennością wodostanu. Na wyspie liczne są wodospady.

Wulkan Piton de la Fournaise

Gleby[edytuj | edytuj kod]

Reunion cechuje się występowaniem bardzo żyznych pokryw glebowych co wiąze się z wulkaniczną budową wyspy i aktywnością Piton de la Fournaise. Tereny pokrywają słabo wykształcone gleby o dobrze zaznaczonym poziomie próchnicznym, jak regosole eutroficzne. Występują także gleby wykształcone na materiale wulkanicznym (andosole), próchniczne gleby ferralitowe i bielicowe.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Szata roślinna na znacznej powierzchni wyspy uległa przeobrażeniu, mimo to lasy wciąż zajmują 1/3 powierzchni wyspy. Główną formację leśną stanowią lasy tropikalne, które porastają tereny górskie o największych opadach. Obszary o małych opadach pokrywają suche sawanny. Większość terenów, które porastały okołorównikowe lasy tropikalne, zarówno wiecznie zielone jak i te z gatunkami zrzucającymi liście w porze suchej; zostały zastąpione przez tereny rolnicze. Występuje piętrowość roślinna.

Świata zwierzęcy jest ubogi, liczne ptactwo wędrowne i wiele gatunków owadów. Brak dużych ssaków. Fauna należy do madagaskarskiej krainy etiopskiej. W Reunionie znajdują się lęgowiska żółwi morskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]