Geografia Singapuru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Singapuru

Singapur jest wyspiarskim państwem-miastem położonym w Azji Południowo-Wschodniej, w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Singapur stanowi mieszaninę kultur: chińskiej, malajskiej, hinduskiej i zachodniej. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata.

Powierzchnia i granice[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia to 641 km2. Centralny punkt państwa znajduje się na 1°22'N i 103°48'E. Państwo to ma szerokość 25 km i długość 45 km. Linia brzegowa wynosi 193 km. Singapur jest od północy oddzielony wodami cieśniny Johor od Malezji, a od południa Cieśniną Singapurską od Indonezji.

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Państwo Singapur składa się z dużej wyspy Singapur o powierzchni 544 km2 i 58 małych wysp. Kraj jest nizinny. Zachodnia część wyspy to dawny basen sedymentacyjny, obecnie o lekko pofalowanej rzeźbie. Wschodnia cześć jest równinna i jedynie w środkowej części wyspy znajduje się niewielkie wzniesienie Bukit Timah, gdzie znajduje się najwyższy punkt wyspy (163,63 m n.p.m.). Podłoże skalne Singapuru zbudowane jest głównie ze skał granitowych. Wszystkie wyspy leżące w niewielkiej odległości od głównej wyspy także są nizinne.

Linia brzegowa głównej wyspy jest średnio rozwinięta, nie posiada dużych zatok, ani półwyspów. Naturalnym typem wybrzeża było wybrzeże mangrowe, które obecnie zajmuje niewielki procent brzegu morskiego. Większość linii brzegowej kraju została przeobrażona przez człowieka. Tam gdzie istniało podmokłe wybrzeże, teraz miejsca te zostały osuszone i zajmują je plaże, a także nabrzeża portowe. Ponadto władze miasta ingerują w geografię swego kraju poprzez osuszanie zatok morskich.

Roślinność tropikalna przy drodze

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Singapur leży w strefie klimatu równikowego, 140 km na północ od równika. Cechą klimatu singapurskiego są wysokie i stałe temperatury, duże ilości opadów i wysoki poziom wilgotności, utrzymujący się przez cały rok powyżej 75%, często osiągający poziom 90%.

Średnie miesięczne temperatury wahają się od 25°C w styczniu do 27°C w lipcu. Amplitudy dobowe nie przekraczają 10°C. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na klimat Singapuru jest obecność akwenów morskich. Opady są wysokie i utrzymują się na średnim poziomie 2 500 mm rocznie. Opady są całoroczne, ale nieco większe wartości opadowe notuje się w miesiącach zimowych, kiedy wieje monsun północno-wschodni. Do częstych zjawisk pogodowych należą burze.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Z powodu wysokich opadów Singapur posiada gęstą sieć rzeczną, jednak cieki wodne mają postać strumieni. Tak więc w Singapurze nie ma rzek, czego przyczyną jest nie urozmaicona rzeźba terenu, a co ważne sama wielkość kraju. Toteż faktem jest, że pomimo wysokich opadów deszczu władze kraju są zmuszone importować wodę pitną rurociągiem z Malezji. Na obszarze wyspy Singapur znajduje się szereg jezior.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie Singapur był miejscem, które pokrywały tropikalne lasy, zaś wybrzeże kraju w większości porastały lasy namorzynowe, wcinające się głęboko w ląd. Obecnie roślinność naturalna występuje w nielicznych miejscach, zachowały się resztki lasów, które zajmują ok. 5% powierzchni kraju. W niektórych miejscach, gdzie istniał las, a teren nie został zabudowany przez człowieka, występują sawanny z licznymi zaroślami. Mimo licznych obszarów miejskich, w mieście jest wiele terenów zielonych. Do głównych drzew należą palmowate. W wodach przybrzeżnych rosną rafy koralowe.

Świat zwierzęcy należy do Regionu Sundajskiego Krainy Orientalnej i jest bogaty na obszarach sąsiadujących z miastem. Do głównych gatunków należą małpy, m.in. makaki, a także wiele gatunków ptaków, jaszczurek i węży. W wodach żyje krokodyl błotny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Geograficzna Świata: Azja. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998 ​ISBN 83-85909-37-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]