Georg von Giesche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg von Giesche
Kamienica nr 20 przy rynku we Wrocławiu, powstała na miejscu starszego budynku, w którym mieszkał Georg von Giesche, fot. z 2012 roku

Georg von Giesche (ur. 20 października 1653 w Smardzowie, zm. 26 kwietnia 1716 we Wrocławiu[1]) – niemiecki przedsiębiorca, handlowiec i kupiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Giesche pochodził z rodziny szlachty małopolskiej. Jego ojciec, zawodowy wojskowy, osiadł na Śląsku. Georg ożenił się z kupiecką córką, wrocławianką Anną Marią Schmiedlin. Żona wniosła mu w wianie kramy na rynku wrocławskim. Swoją karierę rozpoczął handlem suknem we Wrocławiu, gdzie później dom nr 20 przy Rynku był jego własnością. Spotkanie z ziemianinem Kacprem Pielgrzymowskim z okolic Bytomia zaowocowało na początku XVIII wieku otwarciem kopalni galmanu w w Bobrku dzielnicy Bytomia, eksportowanego Wisłą do Gdańska oraz Odrą do Prus. Od 1704 roku posiadał wyłączność na wydobywanie galmanu na Śląsku na okres 20 lat, później przedłużony na kolejne 20 lat. W 1712 roku otrzymał od cesarza Karola VI dziedziczny tytuł szlachecki. Po jego śmierci firmę prowadziła żona, a później syn Friedrich Wilhelm. Friedrich Wilhelm von Giesche zmarł bezpotomnie w 1754 roku. Cały swój majątek zapisał siostrze i siostrzenicom.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od października 1956 roku Georg von Giesche jest patronem liceum w Berlinie Schönebergu przy Hohenstaufenstrasse 47 i 48[2].

Firma rodziny Giesche kontynuowała działalność w XIX i XX wieku stając się jedną z większych w Europie Środkowej. Po I wojnie światowej większość majątku spółki znalazła się w Polsce, gdzie zarejestrowano spółkę Giesche S.A.

Do nazwiska Giesche nawiązuje nazwa obecnej dzielnicy Katowic – Giszowiec.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deutsche Biographische Enzyklopädie
  2. Więcej informacji o na temat Georga Gieschego na stronie internetowej liceum [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]