Wersja ortograficzna: George Brandis

George Brandis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Brandis
Ilustracja
Zdjęcie z 2014
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1957
Sydney
Prokurator generalny Australii
Okres od 18 września 2003
Przynależność polityczna Liberalna Partia Australii
Poprzednik Mark Dreyfus

George Brandis (ur. 22 czerwca 1957 w Sydney[1]) – australijski prawnik i polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2000 senator ze stanu Queensland, od 2013 prokurator generalny Australii, minister sztuki i jednocześnie wiceprzewodniczący Federalnej Rady Wykonawczej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał licencjat w zakresie sztuk wyzwolonych i prawa na University of Queensland[1], a zaraz po studiach pracował jako asystent sędziego Sądu Najwyższego Queensland. Następnie uzyskał stypendium umożliwiające wyjazd na Uniwersytet Oksfordzki, gdzie studiował prawo cywilne. W 1985 uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata w stanie Queensland[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Senator[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy trafił do Senatu federalnego w 2000, po rezygnacji senatora Warwicka Parera. Zgodnie z konstytucją Australii, mandaty senatorskie opróżnione w trakcie kadencji są obsadzane decyzją parlamentu właściwego stanu. Działając w tym trybie, Parlament Queensland powierzył dokończenie kadencji Parera Brandisowi[1]. W 2004 Brandis został wybrany na pełną, sześcioletnią kadencję, zaś w 2010 uzyskał reelekcję[1].

Minister[edytuj | edytuj kod]

Brandis po raz pierwszy trafił do szerokiego składu rządu w 2007, kiedy to został ministrem sztuki i sportu, nie zasiadając jednak w składzie gabinetu[1]. Gdy w 2013 LPA powróciła do władzy po sześciu latach w opozycji, premier Tony Abbott zaprosił Brandisa do swojego gabinetu i powierzył mu stanowiska prokuratora generalnego, ministra sztuki i wiceprzewodniczącego Federalnej Rady Wykonawczej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Senator the Hon George Brandis QC (ang.). Parliament of Australia. [dostęp 2015-05-30].