George Costentenus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Costentenus
Ilustracja
Plakat reklamujący występ Costentenusa
Data urodzenia 17 kwietnia 1833
Zawód, zajęcie artysta cyrkowy

George Costentenus znany też jako The Greek Albanian i Georgius Constantine (ur. 17 kwietnia 1833, zm. ?) – artysta cyrkowy, znany z tatuaży pokrywających całe jego ciało.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny suliockiej, mieszkającej na pograniczu Grecji i Albanii. Już jako dorosły mężczyzna zajmował się piractwem. W latach 60. XIX w. wziął udział we francuskiej ekspedycji do Wietnamu i Birmy, w poszukiwaniu złota. Wraz z 11 uczestnikami ekspedycji wpadł w ręce żołnierzy birmańskich, wrogich ekspedycji. Dziewięciu z nich zamordowano, pozostali zostali uwięzieni w Bhamo, gdzie ukarano ich hańbiącymi tatuażami. Po ucieczce z niewoli Costentenus przedostał się do południowych Chin, a stamtąd do Xiamen i Hongkongu. Stamtąd na pokładzie statku przez Kanał Sueski dopłynął do Wiednia. Tam jego fenomen zainteresował lekarzy i antropologów.

Tatuaże[edytuj | edytuj kod]

Ciało Costentusa pokrywało 388 tatuaży, które miały być wykonane w ciągu zaledwie trzech miesięcy tradycyjnymi metodami stosowanymi w Birmie. Wśród wielobarwnych tatuaży były rysunki egzotycznych zwierząt, kwiaty, a także motywy geometryczne. Tatuaże znajdowały się nawet na powiekach i małżowinach usznych. Lekarze stwierdzili, że tak ogromna ilość tatuaży nie wpływała na funkcjonowanie organizmu i organów wewnętrznych[1]. Szczególne zainteresowanie fenomenem Costentenusa wykazywał austriacki dermatolog Ferdinand von Hebra, który poświęcił mu sporo uwagi w wydanym w 1876 atlasie schorzeń skórnych. Niemiecki orientalista Max Müller potwierdził u Costentenusa znajomość sześciu języków, a na jego skórze odnalazł unikalne wyobrażenia hinduskiej bogini Durgi[2].

Kariera artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Po zbadaniu przez naukowców Costentenus prezentował swoje tatuaże na pokazach organizowanych w Europie Zachodniej. W październiku 1874 mogli go podziwiać mieszkańcy Paryża. Rok później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie miał wystąpić w czasie Wystawy Światowej. W 1876 podpisał kontrakt z cyrkiem P.T.Barnum, otrzymując gażę w wysokości 100 dol. dziennie. Na scenie występował obnażony eksponując bogactwo tatuaży. W czerwcu 1878 doszło do walki Costentenusa z występującym w cyrku olbrzymem Routhem Goshenem, który poczuł się obrażony zachowaniem Costentenusa wobec towarzyszących mu kobiet. Ciężko ranny w walce Costentenus przerwał swoje występy, by powrócić na arenę w 1879.

W 1882 zamieszkał w Nowym Jorku i w grudniu 1883 uzyskał obywatelstwo amerykańskie. Pogarszający się wzrok skłonił go do podróży do Europy, gdzie zamierzał poddać się operacji. W 1885 przebywał w Grecji, ale jego wzrok systematycznie się pogarszał iw październiku 1889 powrócił do Nowego Jorku. Od 1894, kiedy starał się o paszport, planując kolejną podróż do Europy brak informacji o dalszych losach Costentenusa.

Legenda Costentenusa[edytuj | edytuj kod]

Plakat zapowiadający występ Costentenusa

W reklamach cyrku P.T. Barnum przedstawiano Costentenusa jako jedynego człowieka, który przeżył 7 mln nakłuć, wykonanych na jego skórze[3]. On sam był przedstawiany jako potomek arystokratycznej rodziny greckiej z Albanii, która została wymordowana przez Turków, a on sam został usynowiony przez lokalnego paszę tureckiego. Tatuaże miały zostać wykonane w czasie wyprawy na ziemie Tatarów, w której Costentenus uczestniczył wraz z Hiszpanami. Podobną historię zawierała broszura The Life and Adventures of Cpt. Costentenus, the Tattoed Greek Prince, opublikowana w 1881.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gillian Arrighi, Victor Emeljanow, A World of Popular Entertainments: An Edited Volume of Critical Essays, Cambridge 2012, s.30
  2. Janet M. Davis, The Circus Age: Culture & Society Under the American Big Top, University of North Carolina Press 2002, s.180.
  3. Samuel Otter, Melville’s Anatomies, University of California Press 1999, s.269

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]