Georges Boulanger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georges Boulanger
Ilustracja
Generał dywizji Generał dywizji
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1837
Rennes
Data i miejsce śmierci 30 września 1891
Bruksela
Przebieg służby
Siły zbrojne II Cesarstwo Francuskie Armia II Cesarstwa Francuskiego
Armia III Republiki Francuskiej
Główne wojny i bitwy Wojna francusko-austriacka, Wojna francusko-pruska
Późniejsza praca Minister Wojny Republiki Francuskiej (1886-1887)
podpis
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Palm Akademickich (Francja) Wielka Wstęga Orderu Sławy (Tunezja) Krzyż Wielki Orderu Kambodży (Francja) Order Medżydów (Turcja) Krzyż Wielki Zasługi Wojskowej z Odznaką Czerwoną (Hiszpania) Komandor Orderu Korony Rumunii Krzyż Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Kawaler Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)

Georges Ernest Jean-Marie Boulanger (ur. 29 kwietnia 1837 w Rennes, zm. 30 września 1891 w Brukseli) – francuski generał i polityk, minister wojny od 1886.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Brał udział m.in. w wojnie francusko-austriackiej w 1859 (był ranny pod Rochebetto, za co został odznaczony Legią Honorową V klasy), wojnie francusko-pruskiej 1870-1871 oraz tłumieniu Komuny Paryskiej w 1871. W tym samym roku został odznaczony Komandorią Legii Honorowej. W 1880 uzyskał stopień generała brygadiera. W 1884 awansowano go na generała dywizji i powierzono dowodzenie francuskimi wojskami w Tunezji. 7 stycznia 1886 został ministrem wojny i sprawował tę funkcję do 30 maja 1887.

Zdobył sporą popularność w środowiskach nacjonalistycznych i antyrepublikańskich wojowniczym językiem, wezwaniami do odzyskania Alzacji i Lotaryngii oraz postulatami wprowadzenia dyktatury. W 1889 jego zwolennicy podjęli próbę zamachu stanu, która zakończyła się blamażem, m.in. na skutek chwiejnej postawy generała. Skompromitowany zbiegł do Belgii, gdzie zastrzelił się na grobie swojej kochanki. Pochowany na cmentarzu Ixelles w Brukseli. Od jego nazwiska pochodzi nazwa ruchu politycznego bulanżyzm.