Gestur Pálsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej nazwisko patronimiczne. Zobacz: islandzkie nazwiska.
Gestur Pálsson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 września 1852
farma Miðhús koło Reykhólar
Data i miejsce śmierci 19 sierpnia 1891
Winnipeg
Zawód, zajęcie pisarz, poeta, publicysta

Gestur Pálsson (ur. 25 września 1852 na farmie Miðhús koło Reykhólar, zm. 19 sierpnia 1891 w Winnipeg) – islandzki pisarz, poeta i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z zamożnej rodziny chłopskiej. W młodości bez powodzenia studiował teologię w latach 1875-1882[1]. Był zwolennikiem Georga Brandesa[2] i jego współpracownikiem. Związał się z kopenhaskim czasopismem Verdandi (pol. Współczesność), które wydawali islandzcy studenci w Danii. Przeciwstawiał się wraz z nimi romantyzmowi i wyznawał realizm. Według Witolda Nawrockiego był jedynym islandzkim realistą krytycznym. Pisał wiersze, powieści, ale jego głównymi dziełami były opowiadania. Opisywał w nich życie islandczyków zarówno w kraju, jak i na emigracji[2] w Kanadzie, gdzie się przeprowadził i gdzie zmarł. Publikował też teksty publicystyczne na temat stosunków społecznych i kulturalnych na wyspie. Do jego najważniejszych opowiadań należą: Gniazdo miłości (Kaerleiksheimilid, 1882, tematyka proletariatu miejskiego) i Czas zaręczyn (Tilhugalif)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nordisk familjebok. Uggleupplagan. 20. Norrsken - Paprocki, Pálsson, Gestur
  2. a b Pálsson Gestur, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-06-23].
  3. Witold Nawrocki, Klasycy i współcześni. Szkice o prozie skandynawskiej XIX i XX wieku, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1980, s. 63, ​ISBN 83-210-0090-8