Getto w Kutnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Teren dawnego getta (2009 rok).
Tablica upamiętniająca ofiary kutnowskiego getta.

Getto w Kutniegetto żydowskie utworzone w czasie niemieckiej okupacji w Polsce w 1940 roku w Kutnie (ówczesna rejencja inowrocławska).

Getto znajdowało się na terenie dawnej cukrowni Konstancja przy ulicy Adama Mickiewicza 100. Akcja przesiedlenia ludności żydowskiej do getta została przeprowadzona 15 czerwca 1940 roku i objęła ok. 8 tysięcy osób. W dniu otwarcia zakazano Polakom opuszczać mieszkania, natomiast Żydom kazano zabrać cały dobytek i udać się do fabryki. Przy drodze stali niemieccy żołnierze i SS-mani, którzy poganiali i katowali Żydów. Żydów umieszczono w 5 budynkach mieszkalnych. Panował tam ścisk, nie było żadnych urządzeń sanitarnych. Ludność zamknięta w getcie cierpiała w wyniku m.in. braku żywności, opału i ze względu na warunki sanitarne sprzyjające epidemiom tyfusu i gruźlicy. Już pierwszego dnia kilka osób zmarło na atak serca. Jedyną żywnością były małe ilości ziemniaków i chleba. Ceny natomiast były bardzo wygórowane. Jeden kilogram ziemniaków, ponad przydział, kosztował w getcie 40 fenigów, gdy w mieście 5 fenigów. Jednak prawdziwy koszmar Żydów w getcie zaczął się zimą. Brakowało wtedy drewna na opał. Aby uzyskać trochę ciepła palono meble, rusztowania, belki itp. Do Kutna przybył Hugo Jäger, jeden z osobistych fotografów Adolfa Hitlera. Zrobił wówczas kilkanaście kolorowych zdjęć z kutnowskiego getta dla magazynu LIFE[1].

Likwidację getta rozpoczęto 19 marca 1942 roku od eksterminacji starszyzny żydowskiej, kończąc na funkcjonariuszach policji żydowskiej. Następnie przetransportowano ludzi ciężarówkami na stację kolejową w Kole, skąd pociągami przewieziono ich do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem[2], gdzie zostali zamordowani samochodami przystosowanymi do gazowania ludzi spalinami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Most Iconic Photographs of All Time - LIFE, life.time.com [dostęp 2020-07-08] (ang.).
  2. Getto w Kutnie. sztetl.org.pl. [dostęp 19 stycznia 2019].