Giandomenico Salvadori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giandomenico Salvadori
Giandomenico Salvadori
Data i miejsce urodzenia 8 października 1992
Włochy Feltre, Włochy
Klub GRUPPO SCIATORI FIAMME GIALLE
Wzrost 169 cm
Debiut w PŚ 6.12 2015, Lillehammer
(56. miejsce – 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 2.01 2016, Lenzerheide
(28. miejsce – 30 km C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy

Giandomenico Salvadori (ur. 8 października 1992 r. we Feltre) – włoski biegacz narciarski, zawodnik klubu GRUPPO SCIATORI FIAMME GIALLE.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Giandomenico pojawił się w 11 grudnia 2010 roku, podczas zawodów juniorskich we włoskiej miejscowości Alta Badia - S. Cassiano, gdzie zajął 34. miejsce na dystansie 10 km stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutował 6 grudnia 2015 roku w Lillehammer, gdzie zajął 56. miejsce na dystansie 30 km (bieg łączony). Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas drugiego etapu Tour de Ski w Lenzerheide gdzie zajął 28 miejsce na dystansie 30 km stylem klasycznym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
26. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +2:16,9 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
7. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[a] 1:33:04,9 h +2:35,2 min Norwegia Norwegia
16. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +5:23,3 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
10. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +37,3 s Rosja Siergiej Ustiugow
21. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +2:07,1 min Finlandia Iivo Niskanen
8. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[b] 1:37:20,1 h +5:29,8 min Norwegia Norwegia
16. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +2:18,8 min Norwegia Sjur Røthe
10. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[c] 1:42:32,1 h +4:42,7 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
19. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:24,7 +1:45,6 Rosja Siergiej Ustiugow
11. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 20 km bieg łączony 50:28,8 +1:26,7 Rosja Siergiej Ustiugow
11. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum sztafeta 4x5 km[d] 47:18,2 +1:31,4 Rosja Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
19. 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 38:26,6 +2:14,2 Finlandia Iivo Niskanen
11. 1 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 30 km bieg łączony 1:24:27,9 +58,2 Francja Adrien Backscheider
21. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym Norwegia Sondre Turvoll Fossli
4. 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 15 km stylem dowolnym 35:55,3 +34,7 Niemcy Florian Notz
5. 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 30 km bieg łączony 1:19:26,3 +11,7 Norwegia Magne Haga

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015/2016 68.
2016/2017 88.
2017/2018 51.
2018/2019 83.

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Giandomenico nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - 56 - - - - 62 28 29 53 17 38 12 45 27 - 37 - - - 43 32 55 21 61 60 61 58 53 32 35 16 39 82
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 52 73 57 70 66 - - - 74 25 30 28 26 33 30 28 - 43 - dnf - - - - - - 52 23 21 30 48
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
108 50 21 36 - 40 - 40 27 20 88 24 27 56 34 - - - - 54 - 67 - 13 - - 68 29 4 20 120
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 56 53 53 33 48 53 - 38 68 50 50 42 33 36 40 35 - - - 14 - - 17 20 - - - 77 49 65 53 43
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Maicol Rastelli, Francesco De Fabiani, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino
  2. Skład zespołu: Francesco De Fabiani, Dietmar Nöckler, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino
  3. Skład zespołu: Maicol Rastelli, Federico Pellegrino, Giandomenico Salvadori, Francesco De Fabiani
  4. Skład zespołu: Mauro Brigadoi, Salvadori Giandomenico, Mario Roncador, Claudio Muller

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]