Gigan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gigan
Gaigan
Postać z Tōhō
Twórca Jun Fukuda, Shinichi Sekizawa, Takayoshi Nizuki, Nobuyuki Yasumaru
Wystąpienia Godzilla kontra Gigan – 1972
Godzilla kontra Megalon – 1973
Zone Fighter (odc. 11) – 1973
Godzilla: Ostatnia wojna – 2004
Grany przez Kenpachiro Satsuma (1972-1973)
Kazuhiro Yoshida (2004)
Dane biograficzne
Pochodzenie Kosmiczny cyborg
Płeć męska
Inne informacje
Wzrost 65 metrów (1955-1974)[1]
120 metrów (2004)[2]
Masa 25 000 ton (1972-1973)[1]
60 000 ton (2004)[2]

Gigan (jap. ガイガン Gaigan)dai-kaijū (wielki potwór) z serii filmów o Godzilli. Po raz pierwszy pojawił się w filmie Godzilla kontra Gigan z 1972 roku. Gigan jest cyborgiem, łączącym zarówno części mechaniczne, jak i biologiczne. Jest nieraz uznawany za najbrutalniejszego przeciwnika Godzilli, jednego z niewielu, który zdołał przebić skórę potwora w serii Showa. Pomimo bardzo słabo rozbudowanego kostiumu i niskiej jakości filmów, w których się pojawiał, Gigan jest uznawany przez wielu fanów (wliczając Ryuhei Kitamurę, reżysera Godzilla: Ostatnia Wojna) za jednego z najlepszych potworów, a jego wygląd w w filmie Godzilla: Ostatnia wojna - za jedną z najlepszych przeróbek wyglądu w historii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria Showa[edytuj | edytuj kod]

W filmie Godzilla kontra Gigan potwór został wezwany na Ziemię przez kosmitów z mgławicy M, wraz z Królem Ghidorą, aby zniszczyć ludzkość. Naprzeciw wyszli im Godzilla i Anguirus, którzy po brutalnym pojedynku zdołali zmusić ich do powrotu w kosmos.

Rok później, w filmie Godzilla kontra Megalon Gigan został wezwany przez Seatopian, aby wspomóc Megalona w krucjacie przeciwko ludzkości. Ludzki cyborg, Jet Jaguar, zdołał odnaleźć Godzillę i przekonać go, aby pomógł mu w walce. Gigan został przepędzony w kosmos, a Megalon - pod ziemię.

Gigan pojawił się także w serialu Zone Fighter, gdzie został dwukrotnie pokonany przez Godzillę i ostatecznie zabity przez Zone Fightera[3].

Seria Shinsei[edytuj | edytuj kod]

W 2020 roku ciało Gigana zostało wydobyte w zmumifikowanym stanie. Gdy Xilieni rozpoczęli atak na Ziemię, kontrolujący potwory przywódca obcych obudził Gigana, który został wysłany, aby powstrzymać Gotengo przed obudzeniem Godzilli. Plan zawiódł i Gigan po krótkiej walce został zdekapitowany przez podmuch Króla Potworów.

Wkrótce jednak naprawiony Gigan wrócił, aby pomóc Monstrum X w walce z Godzillą w ruinach Tokio. Gdy do walki włączyła się Mothra, Gigan wystrzelił ku niej dwa dyski, ale ich awaria spowodowana pyłem Mothry sprawiła, ze zawróciły i po raz drugi Gigan stracił głowę.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

 • Ostrza: przedramiona Gigana zostały zastąpione przez parę długich, hakowatych ostrzy służących do zadawania ran ciętych i kłutych. Są na tyle mocne, aby zranić Godzillę. W serialu Zone Fighter mogły także wypuszczać ładunki wybuchowe z końcówek. W GFW Gigan najpierw posiadał parę ostrzy, a gdy został pokonany przez Godzillę, zastąpiono je podwójnymi piłami łańcuchowymi. W niewykorzystanym projekcie do filmu "The Return of King Ghidorah" prawy hak Gigana mógł zostać odpalony na linie.
 • Liny: niewykorzystany projekt strzelającego haku przetrwał w inny sposób - w GFW Gigan potrafi miotać liny (po dwie z każdej ręki), owijając je wokół przeciwnika i ściągając go w swoją stronę.
 • Piła w torsie: ikoniczną bronią Gigana jest piła mechaniczna, zamontowana w miejscu torsu i brzucha. Jest na tyle mocna, aby przeciąć budynek, zranić Godzillę czy Anguirusa albo powalić osłabionego Gotengo.
 • Latanie: Gigan posiada parę składanych skrzydeł, pozwalające mu latać z prędkością 3 Machów, ale rzadko używa ich podczas walki ze względu na ich delikatną strukturę. W GFW skrzydła są wspomagane przez silniki, co miało nadać Giganowi bardziej mechaniczny wygląd.
 • Dyski-ostrza: w Godzilla Ostatnia Wojna Gigan może strzelać zaostrzonymi dyskami z okolicy szyi. Dyski, ostre jak brzytwa, zdołały przeciąć skrzydło Mothry, ale awaria spowodowana pyłem owada sprawiła, że obcięły głowę cyborga.
 • Laser: w dwóch pierwszych filmach Gigan nie używa lasera, choć na plakatach jest pokazane, że leży to w zakresie jego możliwości. W GFW biały laser zmieniono na czerwony, dodatkowo ma dwa tryby: zwykły, działający na długi dystans, oraz tzw tryb "strzelby": w tym trybie, gdy laser uderzy w cel, rozszczepia się na kilka mniejszych, które otaczają cel i eksplodują.
 • W grach Gigan posiadał także umiejętność teleportacji i miotacz ognia, ale nigdy nie pokazał tego na filmie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Imię Gigan wzięto od słowa GIGANtic - gigantyczny, ogromny.
 • Choć w filmach Showa Gigan nie używa lasera, to w Godzilla kontra Gigan widać, jak po uderzeniu go w głowę przez Godzillę coś iskrzy - być może Król Potworów uszkodził laser, zanim Gigan zdołał go użyć.
 • Jun Fukuda chciał, aby zarówno Gigan, jak i Megalon przypominali owady; Megalon przypomina żuka, natomiast Gigan miał przypominać modliszkę. Z planów pozostały tylko ostrza potwora.
 • Gigan to pierwszy potwór, który sprawił, że Godzilla krwawi. Kilkakrotnie podczas walki uderza go hakiem w głowę, po czym z czoła Godzilli zaczyna cieknąć czerwona krew.
 • Na wielu stronach Gigan jest porównywany do kurczaka, ale nie ze względu na swój dziób, tylko skłonność do uciekania z pola bitwy (ang. chicken oznacza zarówno kurczaka, jak i tchórza).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 123, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)
 2. a b ゴジラファイナルウォーズ超全集. Shogakukan, styczeń 2005, s. 24. ISBN 4-09-101471-2. (jap.)
 3. Zone Fighter Episode Guide, Toho Kingdom [dostęp 2019-07-01].