Gilbert & George

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gilbert Prousch ur. 1943 we Włoszech, George Passmore ur. 1942 w Wielkiej Brytanii (pieszczotliwie mówią o sobie „two poofs”) - duet artystów pracujący wspólnie jako Gilbert & George.

Poznali się na studiach w Central Saint Martins College of Art and Design (obecna nazwa) i zaprzyjaźnili, bo tylko George rozumiał kiepski angielski Gilberta (nazywali to po latach „miłość od pierwszego wejrzenia”[1]). Pobrali się w 2008 roku[2].

Kojarzeni są z „żywymi rzeźbami” od czasu, kiedy w 1970 pomalowali swoje ciała złota farbą, stanęli obydwaj na stole i odgrywali pantomimę do piosenki Underneath the arches. W swoich pracach przedstawiali siebie na równi, tworzyli zgrany duet, nie faworyzowali siebie nawzajem.

Ich znakiem rozpoznawczym stały się duże kolaże wykonane z fragmentów fotografii na tle czarnej kraty. Odznaczały się bardzo wyraźną kolorystyką i w założeniu miały przypominać witraże. Najczęściej pojawiali się na tych pracach sami artyści, również kwiaty, czasem ich przyjaciele lub znaki chrześcijańskie. Początkowo stosowali bardziej żywą kolorystykę. W ostatnich pracach przeważa jednak kolorystyka ciemna i mroczna. Lubili szokować media i opinie publiczną, przedstawiając w swoich pracach między innymi ludzkie wydzieliny, mocz, kał czy spermę. Ciekawostką jest, że w maju 2007 roku udostępnili swoją pracę Planed do legalnego ściągania na stronie internetowej BBC. Dostępna była przez 48 godzin i jeśli ktoś w tym czasie ściągnął tę pracę, mógł ją sobie wydrukować, powiesić na ścianie i mówić, że ma w domu oryginalną pracę Gilberta i George’a.

Gilbert i George uczestniczyli w wystawie Documenta w Kassel w latach 1972, 1977 i 1982[3]. W 1986 duet otrzymał prestiżową nagrodę Turnera[4] przyznawaną w dziedzinie sztuk plastycznych przez Tate Britain (dawna Tate Gallery).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wywiad z Gibertem i George'em, dziennik Daily Telegraph, 28 maja 2002 r. Dostęp: 3 września 2009 r.
  2. Anna van Praagh (5 lipca 2009 r.). "Gilbert and George: 'Margaret Thatcher did a lot for art'". Daily Telegraph. Dostęp: 3 września 2009 r. (ang.)
  3. Guggenheim Collection: Gilbert and George. (ang.)
  4. Tate Collection: Gilbert & George. (ang.)