Gilbert Diendéré

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gilbert Diendéré
Ilustracja
Gilbert Diendéré (2010)
Data i miejsce urodzenia 1960
Górna Wolta
Burkina Faso Przewodniczący Narodowej Rady na rzecz Demokracji
Okres od 17 września 2015
do 23 września 2015
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Michel Kafando
Następca Michel Kafando

Gilbert Diendéré (ur. w 1960[1]) – burkiński generał, od 17 do 23 września 2015 przewodniczący Narodowej Rady na rzecz Demokracji, szef rządu wojskowego i głowa państwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Diendéré był zaangażowany w zamach stanu przeciwko prezydentowi Thomasowi Sankarze w 1987 roku. Podczas rządów Blaise Compaoré był jednym z jego najlojalniejszych współpracowników w armii. Zajmował stanowiska szefa Sztabu Generalnego oraz dowódcy elitarnego Regimentu Ochrony Prezydenckiej (fr. Régiment de la Sécurité Présidentielle). Po rewolucji w 2014 roku Gilbert Diendéré został pozbawiony wszelkich stanowisk, lecz pozostał jednym z najbardziej wpływowych żołnierzy.

W dniach 16 i 17 września 2015 grupa żołnierzy pod dowództwem Diendérégo dokonała zamachu stanu obalając prezydenta Michela Kafando i premiera Isaaca Zidę. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa, Narodowa Rada na rzecz Demokracji (fr. Conseil national pour la Démocratie)[2].

Przewrót spotkał się z oporem ze strony społeczeństwa jak i kontrą ze strony dowódców wojskowych wiernych obalonemu szefowi państwa. Po interwencji dyplomatycznej państw członkowskich ECOWAS, 23 września 2015 junta generała Diendéré postanowiła o swoim rozwiązaniu i zwróceniu władzy prezydentowi Kafando oraz premierowi Zidzie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]