Gimnastyka na Igrzyskach Europejskich 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zawody gimnastyczne na Igrzyskach Europejskich w 2019 r. w Mińsku na Białorusi odbyły się w dniach 22-30 czerwca 2019 r. w Mińsk Arena. Łącznie rozegrano 32 konkurencje w pięciu dyscyplinach: gimnastyce sportowej, artystycznej, skokach na trampolinie, aerobiku sportowym i gimnastyce akrobatycznej[1].

Kwalifikacja[edytuj | edytuj kod]

286 zawodników zakwalifikowało się do zawodów gimnastycznych. Kwalifikacje były oparte na wynikach Mistrzostw Świata lub Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie.

Zdarzenie Data Miejsce spotkania
Mistrzostwa Europy w Skokach na Trampolinie 2018[2] 12–15 kwietnia 2018 r Baku
Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Akrobatycznej 2018[3] 13–15 kwietnia 2018 r Antwerpia
Mistrzostwa Świata w Aerobiku 2018 1–3 czerwca 2018 r Guimarães
Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Artystycznej 2018 1–3 czerwca 2018 r Guadalajara
Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej 2018 [4] 2–12 sierpnia 2018 r Glasgow
Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej 2019 10–14 kwietnia 2019 r Szczecin

Medaliści i medalistki[edytuj | edytuj kod]

Gimnastyka akrobatyczna[edytuj | edytuj kod]

Grupy kobiet
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój  Belgia  Portugalia  Białoruś
Układ statyczny  Białoruś  Belgia  Portugalia
Układ dynamiczny  Belgia  Portugalia  Białoruś
Pary mieszane
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój  Rosja  Azerbejdżan  Białoruś
Układ statyczny  Białoruś  Rosja  Azerbejdżan
Układ dynamiczny  Rosja  Azerbejdżan  Białoruś

Aerobik[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Pary mieszane  Włochy  Rumunia  Rosja
Grupy mieszane  Rosja  Bułgaria  Rumunia

Gimnastyka sportowa[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni indywidualnie
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój Rosja Dawid Bielawskij Ukraina Ołeh Werniajew Rosja Władisław Polaszow
Ćwiczenia na parkiecie Finlandia Emil Soravuo Wielka Brytania Giarnni Regini-Moran Ukraina Petro Pachniuk
Koń z łękami Rosja Dawid Bielawskij Ukraina Ołeh Werniajew Białoruś Andrej Lichowicki
Kółka Włochy Marco Lodadio Armenia Wahagyn Dawtian Ukraina Ihor Radiwiłow
Skoki Armenia Artur Dawtian Rosja Dmitrij Łankin Ukraina Ihor Radiwiłow
Poręcze Ukraina Ołeh Werniajew Cypr Marios Jeorjiu Turcja Ferhat Arıcan
Drążek gimnastyczny Litwa Robert Tworogal Turcja Ahmet Önder Węgry Dávid Vecsernyés
Kobiety indywidualnie
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój Rosja Angelina Melnikowa Francja Lorette Charpy Ukraina Diana Warinska
Skoki Słowenia Teja Belak Rosja Angelina Melnikowa Węgry Sára Péter
Poręcze asymetryczne Rosja Angelina Melnikowa Wielka Brytania Beckie Downie Białoruś Anastasija Alistratawa
Równoważnia Belgia Nina Derwael Rosja Angelina Melnikowa Ukraina Diana Warinska
Ćwiczenia na parkiecie Ukraina Anastasia Bachynska Czechy Aneta Holasová Szwecja Jessica Castles

Gimnastyka artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Kobiety indywidualnie
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój Rosja Dina Awierina Izrael Linoy Ashram Białoruś Kaciaryna Hałkina
Ćwiczenia z hula hop Rosja Dina Awierina Białoruś Kaciaryna Hałkina Ukraina Włada Nikolczenko
Ćwiczenia z piłką Izrael Linoy Ashram Bułgaria Katrin Tasewa Rosja Dina Awierina
Maczugi Izrael Linoy Ashram Rosja Dina Awierina Ukraina Włada Nikolczenko
Ćwiczenia ze wstążką Rosja Dina Awierina Izrael Linoy Ashram Bułgaria Katrin Tasewa
Grupy kobiet
Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Wielobój  Białoruś  Bułgaria  Rosja
Ćwiczenia z pięcioma piłkami  Rosja  Bułgaria  Białoruś
Ćwiczenia z trzema hula hop i czterema maczugami  Białoruś  Ukraina  Bułgaria

Trampolina[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Mężczyźni indywidualnie Białoruś Uładzisłau Hanczarou Rosja Michaił Melnik Portugalia Diogo Ganchinho
Mężczyźni synchronicznie  Polska

Łukasz Jaworski

Artur Zakrzewski

 Ukraina

Anton Dawydenko

Mykoła Prostorow

 Francja

Sébastien Martiny

Allan Morante

Kobiety indywidualnie Francja Léa Labrousse Gruzja Luba Golowina Białoruś Hanna Hanczarowa
Kobiety synchronicznie  Białoruś

Hanna Hanczarowa

Maria Macharynska

 Ukraina

Maryna Kyiko

Switłana Małkowa

 Rosja

Irina Kundius

Jana Pawłowa

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  1. 2ND EUROPEAN GAMES 2019 MINSK, BELARUS, minsk2019.by [dostęp 2019-07-10] (ang.).
  2. UEG Gymnastics, www.ueg.org [dostęp 2019-07-11] (ang.).
  3. Fédération Internationale de Gymnastique, live.fig-gymnastics.com [dostęp 2019-07-11].
  4. UEG Gymnastics, www.ueg.org [dostęp 2019-07-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]