Giro dell’Emilia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giro dell’Emiliakolarski wyścig jednodniowy, rozgrywany we Włoszech od 1909 roku. Odbywa się co roku w październiku. Zaliczany jest do cyklu UCI Europe Tour, w którym posiada kategorię 1.HC. Uznawany jest za jeden z najważniejszych wyścigów klasycznych we Włoszech.

Jego trasa wiedzie wokół Bolonii, w regionie Emilia-Romania. Rekordzistą pod względem zwycięstw jest Włoch, Costante Girardengo, który aż pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

Lista zwycięzców[edytuj | edytuj kod]

Rok 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1909 Włochy Eberardo Pavesi Królestwo Włoch (1861–1946) Giuseppe Brambilla Królestwo Włoch (1861–1946) Luigi Ganna
1910 Królestwo Włoch (1861–1946) Luigi Ganna Królestwo Włoch (1861–1946) Pierino Albani Królestwo Włoch (1861–1946) Alfredo Sivocci
1911 Królestwo Włoch (1861–1946) Clemente Canepari Królestwo Włoch (1861–1946) Vincenzo Borgarello Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Durando
1912 Królestwo Włoch (1861–1946) Ugo Agostoni Królestwo Włoch (1861–1946) Giuseppe Santhià Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo
1913 Królestwo Włoch (1861–1946) Alfonso Calzolari Królestwo Włoch (1861–1946) Ezio Corlaita Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Durando
1914 Królestwo Włoch (1861–1946) Ezio Corlaita Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Durando
1915-16 wyścig nie odbył się z powodu I wojny światowej
1917 Królestwo Włoch (1861–1946) Angelo Gremo Królestwo Włoch (1861–1946) Luigi Lucotti Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo
1918 Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Leopoldo Torricelli Królestwo Włoch (1861–1946) Alfonso Calzolari
1919 Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Ezio Corlaita Królestwo Włoch (1861–1946) Lauro Bordin
1920 Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Brunero Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Emilio Petiva
1921 Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Brunero Królestwo Włoch (1861–1946) Bartolomeo Aimo
1922 Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Alfredo Sivocci Królestwo Włoch (1861–1946) Ugo Agostoni
1923 Królestwo Włoch (1861–1946) Michele Gordini Królestwo Włoch (1861–1946) Giuseppe Enrici Królestwo Włoch (1861–1946) Pasquale Di Pietro
1924 Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Linari Królestwo Włoch (1861–1946) Gaetano Belloni Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo
1925 Królestwo Włoch (1861–1946) Costante Girardengo Królestwo Włoch (1861–1946) Alfredo Binda Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Brunero
1926 wyścig nie odbył się
1927 Królestwo Włoch (1861–1946) Domenico Piemontesi Królestwo Włoch (1861–1946) Alfredo Binda Królestwo Włoch (1861–1946) Allegro Grandi
1928 Królestwo Włoch (1861–1946) Alfonso Piccin Królestwo Włoch (1861–1946) Piero Fossati Królestwo Włoch (1861–1946) Michele Mara
1929 Królestwo Włoch (1861–1946) Allegro Grandi Królestwo Włoch (1861–1946) Adolfo Bordoni Królestwo Włoch (1861–1946) Felice Gremo
1930 Królestwo Włoch (1861–1946) Mario Bonetti Królestwo Włoch (1861–1946) Camillo Erba Królestwo Włoch (1861–1946) Attilio Pavesi
1931 Królestwo Włoch (1861–1946) Glauco Servadei Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Tulipani Królestwo Włoch (1861–1946) Renato Scorticati
1931 Królestwo Włoch (1861–1946) Glauco Servadei Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Tulipani Królestwo Włoch (1861–1946) Renato Scorticati
1932-33 wyścig nie odbył się
1934 Królestwo Włoch (1861–1946) Marco Cimatti Królestwo Włoch (1861–1946) Romeo Rossi Królestwo Włoch (1861–1946) Mario Simoni
1935 Królestwo Włoch (1861–1946) Aldo Bini Królestwo Włoch (1861–1946) Eugenio Gestri Królestwo Włoch (1861–1946) Ruggero Balli
1936 Królestwo Włoch (1861–1946) Giuseppe Olmo Królestwo Włoch (1861–1946) Olimpio Bizzi Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Rimoldi
1937 Królestwo Włoch (1861–1946) Cesare Del Cancia Królestwo Włoch (1861–1946) Adriano Vignoli Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Gozzi
1938 Królestwo Włoch (1861–1946) Corrado Ardizzoni Królestwo Włoch (1861–1946) Bianco Bianchi Królestwo Włoch (1861–1946) Renzo Silvestri
1939 Królestwo Włoch (1861–1946) Serafino Biagioni Królestwo Włoch (1861–1946) Doro Morigi Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Brotti
1940 Królestwo Włoch (1861–1946) Osvaldo Bailo Królestwo Włoch (1861–1946) Mario Ricci Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Rimoldi
1941 Królestwo Włoch (1861–1946) Fausto Coppi Królestwo Włoch (1861–1946) Enrico Mollo Królestwo Włoch (1861–1946) Gino Bartali
1942 Królestwo Włoch (1861–1946) Adolfo Leoni Królestwo Włoch (1861–1946) Aldo Bini Królestwo Włoch (1861–1946) Cino Cinelli
1943 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Logli Królestwo Włoch (1861–1946) Primo Zucotti Królestwo Włoch (1861–1946) Elio Bertocchi
1944-45 wyścig nie odbył się z powodu II wojny światowej
1946 Królestwo Włoch (1861–1946) Adolfo Leoni Królestwo Włoch (1861–1946) Sergio Maggini Królestwo Włoch (1861–1946) Serse Coppi
1947 Włochy Fausto Coppi Włochy Gino Bartali Włochy Alfredo Martini
1948 Włochy Fausto Coppi Włochy Vittorio Rossello Włochy Settimio Simonini
1949 Włochy Virgilio Salimbeni Włochy Sergio Pagliazzi Włochy Silvio Pedroni
1950 Włochy Luciano Maggini Włochy Enzo Nannini Włochy Danilo Barozzi
1951 Włochy Luciano Maggini Włochy Giorgio Albani Włochy Sergio Pagliazzi
1952 Włochy Gino Bartali Włochy Giuseppe Minardi Włochy Fausto Coppi
1953 Włochy Gino Bartali Włochy Giancarlo Astrua Włochy Lido Sartini
1954 Włochy Nino Defilippis Włochy Rino Benedetti Włochy Michele Gismondi
1955 Włochy Nino Defilippis Włochy Bruno Monti Włochy Eugenio Bertoglio
1956 Włochy Bruno Monti Włochy Adolfo Grosso Włochy Rino Benedetti
1957 Włochy Bruno Monti Włochy Giuseppe Fallarini Włochy Angelo Conterno
1958 Włochy Diego Ronchini Włochy Noé Conti Włochy Vito Favero
1959 Włochy Ercole Baldini Włochy Alessandro Fantini Włochy Walter Martin
1960 Włochy Pierino Baffi Włochy Diego Ronchini Włochy Carlo Brugnami
1961 Włochy Diego Ronchini Włochy Giorgio Zancanaro Włochy Franco Balmamion
1962 Włochy Bruno Mealli Włochy Walter Martin Państwo Hiszpańskie Antonio Suárez
1963 Włochy Italo Zilioli Włochy Silvano Ciampi Włochy Giovanni Bettinelli
1964 wyścig nie odbył się
1965 Włochy Michele Dancelli Włochy Adriano Durante Włochy Franco Bitossi
1966 Włochy Carmine Preziosi Włochy Italo Mazzacurati Włochy Luigi Zuccotti
1967 Włochy Michele Dancelli Włochy Guido De Rosso Włochy Franco Bitossi
1968 Włochy Gianni Motta Włochy Giancarlo Polidori Włochy Claudio Michelotto
1969 Włochy Gianni Motta Włochy Franco Bitossi Włochy Felice Gimondi
1970 Włochy Franco Bitossi Włochy Italo Zilioli Włochy Michele Dancelli
1971 Włochy Gianni Motta Dania Ole Ritter Włochy Giancarlo Polidori
1972 Belgia Eddy Merckx Państwo Hiszpańskie Santiago Lazcano Włochy Felice Gimondi
1973 Włochy Franco Bitossi Włochy Marcello Bergamo Państwo Hiszpańskie Miguel María Lasa
1974 Włochy Francesco Moser Belgia Roger De Vlaeminck Włochy Costantino Conti
1975 Włochy Enrico Paolini Włochy Felice Gimondi Włochy Alfredo Chinetti
1976 Belgia Roger De Vlaeminck Włochy Italo Zilioli Włochy Glauco Santoni
1977 Włochy Mario Beccia Szwecja Bernt Johansson Australia Phil Edwards
1978 Szwecja Bernt Johansson Włochy Wladimiro Panizza Włochy Alfio Vandi
1979 Włochy Francesco Moser Włochy Pierino Gavazzi Włochy Silvano Contini
1980 Włochy Gianbattista Baronchelli Włochy Wladimiro Panizza Dania Jørgen Marcussen
1981 Włochy Pierino Gavazzi Włochy Francesco Moser Włochy Silvano Contini
1982 Włochy Pierino Gavazzi Włochy Silvano Contini Włochy Emanuele Bombini
1983 Włochy Cesare Cipollini Włochy Daniele Caroli Norwegia Dag Erik Pedersen
1984 Włochy Ezio Moroni Australia Matthew Wilson Włochy Roberto Ceruti
1985 Portugalia Acacio Da Silva Włochy Claudio Corti Hiszpania Marino Lejarreta
1986 Szwajcaria Hubert Seiz Norwegia Dag Erik Pedersen Włochy Pierino Gavazzi
1987 Francja Jean-François Bernard Włochy Moreno Argentin Czechosłowacja Jiří Škoda
1988 Szwajcaria Tony Rominger Włochy Maurizio Fondriest Dania Rolf Sorensen
1989 Rosja Dmitrij Konyszew Włochy Maurizio Fondriest Szwajcaria Mauro Gianetti
1990 Włochy Davide Cassani Francja Gilles Delion Francja Yvon Madiot
1991 Włochy Davide Cassani Włochy Ivan Gotti Francja Charly Mottet
1992 Włochy Gianni Bugno Włochy Davide Cassani Australia Stephen Hodge
1993 Włochy Maurizio Fondriest Szwajcaria Pascal Richard Włochy Claudio Chiappucci
1994 Włochy Francesco Casagrande Włochy Maurizio Fondriest Włochy Davide Cassani
1995 Włochy Davide Cassani Włochy Massimo Donati Włochy Alessio Di Basco
1996 Włochy Michele Bartoli Francja Luc Leblanc Dania Bjarne Riis
1997 Ukraina Ołeksandr Honczenkow Włochy Sergio Barbero Szwajcaria Felice Puttini
1998 Włochy Mirko Celestino Włochy Massimo Donati Włochy Michele Bartoli
1999 Holandia Michael Boogerd Włochy Massimo Donati Włochy Marcello Siboni
2000 Włochy Gilberto Simoni Włochy Massimo Codol Włochy Mirko Celestino
2001 Niemcy Jan Ullrich Włochy Francesco Casagrande Włochy Davide Rebellin
2002 Włochy Michele Bartoli Włochy Ivan Basso Dania Michael Rasmussen
2003 Hiszpania José Iván Gutiérrez Rosja Aleksandr Kołobniew Włochy Davide Rebellin
2004 Włochy Ivan Basso Włochy Francesco Casagrande Włochy Rinaldo Nocentini
2005 Włochy Gilberto Simoni Luksemburg Fränk Schleck Włochy Mirko Celestino
2006 Włochy Davide Rebellin Włochy Danilo Di Luca Włochy Giuseppe Di Grande
2007 Luksemburg Fränk Schleck Włochy Davide Rebellin Stany Zjednoczone Chris Horner
2008 Włochy Danilo Di Luca Włochy Davide Rebellin Rosja Aleksandr Kołobniew
2009 Holandia Robert Gesink Dania Jakob Fuglsang Szwecja Thomas Lövkvist
2010 Holandia Robert Gesink Irlandia Daniel Martin Włochy Michele Scarponi
2011 Kolumbia Carlos Betancur Holandia Bauke Mollema Kolumbia Rigoberto Urán
2012 Kolumbia Nairo Quintana Szwecja Fredrik Kessiakoff Włochy Franco Pellizotti
2013 Włochy Diego Ulissi Dania Chris Anker Sørensen Włochy Davide Villella
2014 Włochy Davide Rebellin Hiszpania Ángel Madrazo Włochy Franco Pellizotti
2015 Belgia Jan Bakelants Włochy Andrea Fedi Hiszpania Ángel Madrazo
2016 Kolumbia Esteban Chaves Francja Romain Bardet Kolumbia Rigoberto Urán
2017 Włochy Giovanni Visconti Włochy Vincenzo Nibali Kolumbia Rigoberto Urán
2018 Włochy Alessandro De Marchi Kolumbia Rigoberto Urán Belgia Dylan Teuns

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]