Glacjalizaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Glacjalizaur
Glacialisaurus
Smith & Pol, 2007
Skamielina stopy zwierzęcia
Skamielina stopy zwierzęcia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd prozauropody
Rodzina ?masospondyle
Rodzaj glacjalizaur
Gatunek Glacialisaurus hammeri
Zasięg występowania
Mapa występowania

Glacjalizaur (Glacialisaurus) – rodzaj zauropodomorfa z wczesnojurajskiej formacji Hanson na terenie dzisiejszej Antarktydy. Obejmuje jeden gatunekGlacialisaurus hammeri. Został opisany przez Nathana Smitha i Diego Pola w 2007 na podstawie częściowo zachowanej kończyny tylnej i stopy[1]. Analiza filogenetyczna pokrewieństwa glacjalizaura wykazała, że był to nienależący do Eusauropoda bazalny zauropodomorf, bardziej jednak zaawansowany od form takich jak Saturnalia i plateozaur. Stopa przypomina budową stopę lufengozaura, wczesnojurajskiego zauropoda z obecnych Chin, a analizy filogenetyczne wskazują, że rodzaje to mogły być blisko spokrewnione. Odkrycie tego prymitywnego zauropodomorfa w formacji Hanson – w której odnaleziono także szczątki zauropodów – dowodzi, że we wczesnej jurze zarówno formy prymitywne jak i bardziej zaawansowane występowały równolegle.

Nazwa Glacialisaurus znaczy „lodowy jaszczur” i pochodzi od greckiego słowa sauros („jaszczur”) i łacińskiego glacialis, oznaczającego „lód” i odnosi się do Lodowca Beardmore’a w Górach Transantarktycznych, gdzie odnaleziono skamieniałości glacjalizaura[2]. Nazwa gatunku typowego honoruje dr. Williama R. Hammera z Augustana College w Rock Island, który wniósł duży wkład w paleontologię oraz badanie Antarktydy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nathan D. Smith, Diego Pol. Anatomy of a basal sauropodomorph dinosaur from the Early Jurassic Hanson Formation of Antarctica. „Acta Palaeontologica Polonica”. 52 (4), s. 657–674, 2007 (ang.). 
  2. A big find. Scientists describe previously undiscovered dinosaur that lived 190 million years ago (ang.). The Antarctic Sun. [dostęp 2008-11-11].