Gleb Rietiwych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gleb Rietiwych
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1991
Czajkowski
Debiut w PŚ 5.02 2011, Rybińsk (14. miejsce - sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 5.02 2011, Rybińsk (14. miejsce - sprint)
Pierwsze podium w PŚ 3.02 2017, Pjongczang (1. miejsce – sprint)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 3.02 2017, Pjongczang (sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
srebro Seefeld in Tirol 2019 Sprint druż. s.klas.
brąz Seefeld in Tirol 2019 Sprint s.dowolny
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Hinterzarten 2010 sztafeta
srebro Otepää 2011 sztafeta
brąz Otepää 2011 sprint s.klasyczny
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Erzurum 2012 sprint s.dowolny

Gleb Siergiejewicz Rietiwych (ros. Глеб Сергеевич Ретивых, ur. 30 grudnia 1991 w Czajkowskim) - rosyjski biegacz narciarski, trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów i złoty medalista mistrzostw świata U-23.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Gleb Rietiwych pojawił się 20 listopada 2008 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w miejscowości Wierszyna Tioi. Zajął wtedy trzynaste miejsce w sprincie techniką dowolną. W 2009 roku wystartował na zimowym europejskim festiwalu młodzieży w Szczyrku, gdzie był najlepszy w sprincie stylem dowolnym. Rok później wywalczył srebrny medal w sztafecie podczas mistrzostwach świata juniorów w Hinterzarten. Ponadto na mistrzostwach świata juniorów w Otepää w 2011 roku zdobył srebrny medal w sprincie klasykiem oraz ponownie srebrny w sztafecie. Dwukrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Erzurum, gdzie wygrał sprint stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 5 lutego 2011 roku w Rybińsku, gdzie zajął 14. miejsce w sprincie techniką dowolną. Tym samym już w swoim debiucie zdobył pierwsze pucharowe punkty. W sezonie 2010/2011 punktował jeszcze jeden raz - 13 marca 2011 roku w Lahti był dziewiąty w sprincie klasykiem. Wyniki te pozwoliły mu zająć 89. miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2011/2012, który ukończył na 43. miejscu.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
15. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
3.FIS bronze medal.png 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min +1,37 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2.FIS silver medal.png 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[a] 18:49,86 min +1,88 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
1.Gold medal with cup.svg 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym
21. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym Włochy Federico Pellegrino

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
2.Silver medal with cup.svg 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x5 km[1] 54:15.1 min +3.8 s  Norwegia
3.Bronze medal with cup.svg 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Rosja Siergiej Ustiugow
2.Silver medal with cup.svg 31 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4x3,3 km[2] 49:10.5 min +2.2 s  Norwegia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2010/2011 89.
2011/2012 43.
2012/2013 58.
2013/2014 115.
2014/2015 95.
2015/2016 63.
2016/2017 32.
2017/2018 30.
2018/2019 25.

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 3 lutego 2017 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:30,87 min 1.
2. 3 marca 2018 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:16,73 min +0,77 s 2. Włochy Federico Pellegrino
3. 12 stycznia 2019 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 3:25,94 min +0,11 s 2. Norwegia Sindre Bjørnestad Skar

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 26 stycznia 2020

Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 14 - - - 9 - - - - 47
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- - - - - - - 11 - 14 - - - - - - - - - - - 9 48 5 49 - - - - - 6 10 - 9 33 43 44 210
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
89 11 dns - - 56 - 31 - - - - - - - - - 27 - 39 - 19 - 5 - 39 - - - - - 85
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - - - 43 37 - - - - - - - - - 10 - - - - - - - - - - 26
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
36 - - - - - - 23 - 18 - - - - - - - - 32 - 19 - 43 76 - - - - 44
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - - - 32 11 - - - - - - - - - - 5 - 17 - 18 - - 47 - - - - - - - - - - 96
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
12 - - - - - - 10 - - - - - - - - - 14 - 15 - 1 - 17 - 30 - - - - - 197
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
14 64 76 72 37 - 6 - - - 22 61 64 48 29 43 41 26 6 - 5 - 2 - 23 - 35 48 69 66 247
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 16.03 (SP F) Québec 17.03 (15 km C) Québec 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
5 - 8 66 57 55 - 6 - 22 59 20 46 dns - - - 2 21 - - 6 17 - - 14 8 - - - - - 329
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (15 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (30 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Storlien-Meraker 20.02 (38 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Drammen 4.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (15 km F) Canmore 21.03 (15 km C) FPŚ punkty
15 53 67 60 - 5 - 8 40 4 54 57 55 5 55 44 7 - - - 6 251
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Gleb Rietiwych, Aleksandr Bolszunow

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Gleb Rietiwych, Jewgienij Biełow, Aleksiej Wicenko, Piotr Siedow
  2. Skład drużyny: Gleb Rietiwych, Siergiej Ustiugow, Konstantin Kulejew, Dienis Katajew