Gmina Husiatyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Husiatyn
gmina wiejska
1934-1944[1]
Państwo  II Rzeczpospolita
Województwo tarnopolskie
Powiat kopyczyniecki
Data powstania 1 sierpnia 1934
Data likwidacji 1944
Siedziba Husiatyn
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Husiatyn – dawna gmina wiejska w powiecie kopyczynieckim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy było miasto Husiatyn, które stanowiło odrębną gminę miejską (od 1941 bez praw miejskich).

Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Czabarówka, Liczkowce, Olchowczyk, Suchodół i Trybuchowce[2].

Od września 1939 do lipca 1941 gmina znajdowała się pod okupacją ZSRR, a 1 sierpnia 1941 weszła w skład Generalnego Gubernatorstwa i nowo utworzonego dystryktu Galicja. Gmina przynależała odtąd do powiatu czortkowskiego (Kreishauptmannschaft Czortków). Przyłączono do niej wówczas obszar zlikwidowanej gminy Horodnica (gromady Horodnica, Postołówka, Raków Kąt i Samołuskowce) i pozbawiony praw miejskich Husiatyn, a odłączono gromadę Suchodół, włączając ją do gminy Sidorów. W 1943 roku gmina składała się z dziewięciu gromad (Czabarówka, Horodnica, Husiatyn, Liczkowce, Olchowczyk, Postołówka, Raków Kąt, Samołuskowce i Trybuchowce) i liczyła 15545 mieszkańców[3].

Po II wojnie światowej obszar gminy znalazł się w ZSRR.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 567.
  3. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.