Gmina Kopyczyńce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kopyczyńce
gmina wiejska
1934-1944[1]
Państwo  II Rzeczpospolita
Województwo tarnopolskie
Powiat kopyczyniecki
Data powstania 1 sierpnia 1934
Data likwidacji 1944
Siedziba Kopyczyńce
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Kopyczyńce – dawna gmina wiejska w powiecie kopyczynieckim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy było miasto Kopyczyńce, które stanowiło odrębną gminę miejską.

Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Hadyńkowce, Kociubińce, Kotówka, Majdan, Oryszkowce, Tudorów, Zaremba i Żabińce[2], przekształcając je w gromady, czyli składowe gminy.

20 września 1934 a) z gromady Kociubińce wyodrębniono dwie nowe gromady: Czahary i Łózki; b) z gromady Oryszkowce wyodrębniono dwie nowe gromady: Czarnołozy i Korczakowa; c) z gromady Kotówka wyodrębniono nową gromadę Teklówka; d) z gromady Hadyńkowce wyodrębniono nową gromadę Wygoda[3]. Gmina Kopyczyńce składała się odtąd z 14 gromad: Czahary, Czarnołozy, Hadyńkowce, Kociubińce, Korczakowa, Kotówka, Łózki, Majdan, Oryszkowce, Teklówka, Tudorów, Wygoda, Zaremba i Żabińce.

Od września 1939 do lipca 1941 gmina znajdowała się pod okupacją ZSRR, a 1 sierpnia 1941 weszła w skład Generalnego Gubernatorstwa i nowo utworzonego dystryktu Galicja. Gmina przynależała odtąd do powiatu czortkowskiego (Kreishauptmannschaft Czortków). Przyłączono do niej wówczas obszar zlikwidowanej gminy Suchostaw (gromady Jabłonów i Suchostaw), a odłączono gromady Hadyńkowce i Żabińce, włączając je do gminy Probużna. W 1943 roku gmina składała się z ośmiu gromad (Czahary, Jabłonów, Kociubińce, Kotówka, Majdan, Oryszkowce, Suchostaw i Tudorów) i liczyła 12931 mieszkańców[4].

Po II wojnie światowej obszar gminy znalazł się w ZSRR.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 567.
  3. Tarnopolski Dziennik Wojewódzki. 1934, nr 15, poz. 123.
  4. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.