Gołębiów II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Radomia Gołębiów II
Dzielnica Radomia
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Radom
Wysokość 167 m n.p.m.
Nr kierunkowy 48
Kod pocztowy 26-617
Tablice rejestracyjne WR
Położenie na mapie Radomia
Mapa lokalizacyjna Radomia
Gołębiów II
Gołębiów II
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gołębiów II
Gołębiów II
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Gołębiów II
Gołębiów II
Ziemia51°25′00″N 21°10′19″E/51,416575 21,171942
Portal Portal Polska

Gołębiów II – dzielnica Radomia, która powstała na terenie dawnych wsi Gołębiów i Gołębiów Wójtostwo. Obszar osiedla określa kwadrat wyznaczony skrzyżowaniami ulic: Zółkiewskiego, Zbrowskiego, 11 listopada i Chrobrego. Osią osiedla jest ulica Paderewskiego biegnąca od ulicy Zbrowskiego do Daszyńskiego, która łączy się z Chrobrego.

Pierwsze bloki na terenie osiedla powstawały na początku lat 80. Obecnie na terenie dzielnicy buduje kilku inwestorów – SM "Łucznik", RSM, RTBS "Administrator", Intersol Developer i spółka "Merkury". Znajdują się tu: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Publiczne Gimnazjum nr 22. Na osiedlu znajduje się parafia św. Piotra (ul. Ks. Szymona Chodowicza 1), gdzie swoją siedzibę ma również Klub Sportowy Petrus Radom.

Komunikacja i transport[edytuj | edytuj kod]

Dzielnicę obsługuje komunikacja miejska autobusami linii 3, 11 i 16 (przystanek końcowy), które przebiegają środkiem osiedla, oraz 7, 13, 21, 23, 24 (ul. Chrobrego), 18 i prywatna linia L (ul. Zbrowskiego), przebiegające po granicy osiedla. Dzielnica jest słabo skomunikowana z innymi częściami miasta. Do osiedla wiodą tylko 2 ulice, Zbrowskiego i Chrobrego. Najważniejszą arterią zapewniająca połączenie z centrum miasta jest ulica Bolesława Chrobrego. Po zachodniej stronie ulicy znajduje się Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny wraz z osiedlem akademickim. Ulica ta posiada szeroki pas rozdziału pomiędzy jezdniami – wybudowany z myślą o realizacji trakcji tramwajowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]