Goście, goście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goście, goście
Les Visiteurs
Gatunek komedia
Data premiery Ziemia 27 stycznia 1993
Polska 22 kwietnia 1994
Kraj produkcji  Francja
Język francuski
Czas trwania 107 min
Reżyseria Jean-Marie Poiré
Scenariusz Christian Clavier
Jean-Marie Poiré
Główne role Jean Reno
Christian Clavier
Muzyka Eric Lévi
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Produkcja Alain Terzian
Kontynuacja Goście, goście II – korytarz czasu

Goście, goście (fr. Les Visiteurs) – francuska komedia z 1993 roku. We Francji film w kinach zobaczyło 13 782 991 widzów, dzięki czemu obraz jest piątym filmem francuskim w historii pod względem liczby widzów.

W 1998 nakręcono drugą część Goście, goście II – korytarz czasu, zaś w 2001 r. powstała wersja amerykańska, powtarzająca w dużej mierze fabułę Gości, gościGoście w Ameryce. Na festiwalu w Cannes w 2013 roku Christian Clavier oficjalnie zapowiedział powstanie filmu Goście, goście III: Rewolucja[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1123, trwa wojna między Henrykiem I a Ludwikiem VI, królem Francji. Ludwik, zwany Grubym, w podzięce za uratowanie życia przed Anglikami, daje Godfrydowi de Malphete, hrabiemu Appremont, Papincourt i Montmirail, zwanemu Śmiałym (Jean Reno) 8 dni na znalezienie i poślubienie swojej ukochanej, księżniczki Frenegundy de Pouille (Valérie Lemercier). W drodze do niej Godfryd, nie zważając na ostrzeżenia towarzyszy, przejeżdża przez puszczę Malcombré, gdzie pochwyca wiedźmę tam rezydującą. Kiedy wreszcie dociera w pobliże zamku, nakazuje swojemu giermkowi Jacquouille'owi (Christian Clavier), by ten ubrał go w najlepsze szaty. Wykorzystując nieuwagę bohaterów, wiedźma dolewa mikstury do bukłaka, który hrabia następnie każe sobie podać. Napój wywołuje u Godfryda halucynacje – kiedy księżniczka wraz z ojcem wychodzą hrabiemu naprzeciw, ten trafia z kuszy niedoszłego teścia, biorąc go za niedźwiedzia. Na pogrzebie ojca Frenegunda oznajmia Godfrydowi, że zamknie się w klasztorze, ten z kolei ślubuje bezżenność.

Nie mogąc się pogodzić z perspektywą wygaśnięcia rodu, hrabia Montmirail udaje się wraz z giermkiem do czarodzieja swojego ojca, Euzebiusza, prosząc go o przywrócenie księcia Pouille do życia. Czarnoksiężnik podaje im miksturę, która pozwala na podróż w czasie, w nadziei, że Godfryd zdoła odwrócić bieg strzały, nim ta zabije księcia. Niestety, błąd maga powoduje, iż zamiast w przeszłości, Godfryd i Jacquouille lądują w XX wieku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]