Wersja ortograficzna: Godzilla kontra Kong

Godzilla vs. Kong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Godzilla kontra Kong)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Kong
Godzilla vs. Kong
Gatunek dreszczowiec, akcja, fantastyka naukowa
Rok produkcji 2021
Data premiery 24 marca 2021
31 marca 2021 (USA)
4 czerwca 2021 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 113 min
Reżyseria Adam Wingard
Scenariusz Michael Dougherty
Zach Shields
Terry Rossio
Główne role Alexander Skarsgård
Rebecca Hall
Millie Bobby Brown
Brian Tyree Henry
Julian Dennison
Kaylee Hottle
Demián Bichir
Shun Oguri
Eiza González
Muzyka Junkie XL
Zdjęcia Ben Seresin
Scenografia Tom Hammock
Owen Paterson
Kostiumy Ann Foley
Montaż Josh Schaeffer
Produkcja Mary Parent
Alex Garcia
Eric McLeod
Brian Rogers
Wytwórnia Legendary Pictures
Warner Bros.
Dystrybucja Warner Bros.
Budżet 200 mln USD[1]
Poprzednik Kong: Wyspa Czaszki
Godzilla II: Król potworów
Strona internetowa

Godzilla kontra Kong (ang. Godzilla vs. Kong) – amerykański monster movie w reżyserii Adama Wingarda. Czwarty film należący do franczyzy MonsterVerse studia Legendary Pictures. Jest to czwarty w historii film o Godzilli realizowany przez amerykańskie studia filmowe oraz drugi, w którym mierzy się z King Kongiem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pięć lat po pokonaniu Króla Ghidory przez Godzillę, Kong jest umieszczony w olbrzymiej kopule na Wyspie Czaszki, gdzie monitoruje go organizacja Monarch. Potwora odwiedza Jia, adoptowana córka naukowiec Ilene Andrews. Głucha dziewczynka komunikuje się z istotą za pomocą języka migowego.

Bernie Hayes, pracownik Apex Cybernetics i prowadzący podcast dotyczący teorii spiskowych odnośnie Tytanów, zdobywa dane sugerujące złowrogie działania korporacji w placówce w Pensacoli. Ów obiekt zostaje jednak nagle zaatakowany przez Godzillę. Madison Russell, fanka podcastu Berniego, prosi swojego przyjaciela Josha o zbadanie ataków Godzilli.

Walter Simmons, dyrektor generalny Apex Cybernetics, rekrutuje Nathana Linda, byłego naukowca Monarch, aby poprowadził on poszukiwania źródła energii pochodzącego z Pustej Ziemi, ojczyzny Tytanów. Nathan początkowo się waha, ponieważ jego brat zginął podczas wyprawy w tamto miejsce z powodu silnego efektu odwrotnej grawitacji. Mężczyzna jednak przystaje na ofertę.

Nathan spotyka się z Ilene i przekonuje ją, aby to Kong poprowadził ich przez Antarktydę do Pustej Ziemi. Nathan, Ilene i zespół Apex kierowany przez córkę Simmonsa, Maię, wchodzą na pokład zmodyfikowanej barki eskortowanej przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, która wiezie uspokojonego Konga. Godzilla atakuje konwój i pokonuje Konga, ale wycofuje się po tym, jak statki wyłączają swoją moc, oszukując potwora. Aby uniknąć zaalarmowania Godzilli, Kong zostaje przewieziony drogą powietrzną w stronę wejścia do wnętrza Ziemi. Jia przekonuje go, by wszedł do tunelu, podczas gdy zespół podąża za nim.

Madison i Josh znajdują Berniego, który dołącza do ich śledztwa. Razem wkradają się do zrujnowanej bazy Apex, gdzie odkrywają podziemny tajny obiekt oraz zostają nieumyślnie zamknięci w podziemnym transporcie jednoszynowym do placówki firmy w Hongkongu. Tam wpadają na test robota o kształcie Godzilli, przez co Josh nazywa go Mechagodzillą. Robot przy pomocy czaszki Króla Ghidory jest kontrolowany telepatycznie przez Rena Serizawę, syna nieżyjącego naukowca Ishirō Serizawy. Simmons zamierza wykorzystać energię Pustej Ziemi, aby pokonać ograniczenia mocy Mechagodzilli.

Wewnątrz Pustej Ziemi zespół naukowców odnajduje ekosystem podobny do Wyspy Czaszki. Odkrywają salę tronową stworzoną przez przodków Konga, w której znajdują pozostałości starożytnej wojny jego gatunku z Godzillą oraz świecący topór. Gdy identyfikują źródło zasilania, zespół Apex przesyła swoje dane z powrotem do bazy w Hongkongu, pomimo protestów Ilene. Zwabiony aktywacją Mechagodzilli, Godzilla przybywa do Hongkongu i wyczuwając Konga, bezpośrednio wierci szyb do sali tronowej swoim atomowym oddechem. W wynikającym z tego chaosie Maia i zespół Apex próbują uciec, ale ich pojazd zostaje zmiażdżony przez Konga.

Ilene, Jia i Nathan udają się do Hongkongu, gdzie Godzilla i Kong walczą. Godzilla jest początkowo obezwładniony przez Konga, ale ze starcia wychodzi zwycięsko. Wielki goryl traci przytomność. Madison, Josh i Bernie zostają złapani przez ochronę i zabrani do Simmonsa. Pomimo obaw Rena o zmienność źródła zasilania, Simmons nakazuje mu aktywować Mechagodzillę. Maszyna wymyka się spod kontroli, zabija Simmonsa, poraża prądem Rena, a następnie atakuje Hongkong. Godzilla i Mechagodzilla walczą, ale Godzilla jest przytłoczony. Nathan ożywia Konga, a Jia przekonuje go, by pomógł Godzilli. Gdy Mechagodzilla obezwładnia obu Tytanów, Josh zwiera kontrolki Mechagodzilli butelką alkoholu Berniego, przerywając na chwilę działania robota. Godzilla doładowuje topór Konga swoim atomowym oddechem, pozwalając Kongowi zniszczyć Mechagodzillę.

Madison, Bernie i Josh ponownie spotykają się z Markiem Russellem, podczas gdy Godzilla i Kong pozdrawiają się, zanim obaj rozdzielą się. Jakiś czas później Monarch zakłada swój punkt obserwacyjny na Pustej Ziemi, gdzie rządzi teraz Kong.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Projekt został ogłoszony w październiku 2015 roku, kiedy Legendary Pictures ogłosiło łączone uniwersum z udziałem Godzilli i King Konga[4][5]. Jeden z producentów filmu, Alex Garcia potwierdził, że film nie będzie remakiem filmu King Kong kontra Godzilla, deklarując, że „ideą nie jest remake’owanie tamtego filmu”[6]. Pisanie scenariusza rozpoczęło się w marcu 2017[7], zaś w maju tego samego roku Adam Wingard został ogłoszony jako reżyser filmu[8][9].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2017 roku ogłoszono, że Zhang Ziyi dołączyła do MonsterVerse, odgrywając „kluczową” rolę zarówno w Godzilla II: Król potworów, jak i Godzilla kontra Kong[10]. W czerwcu 2018 roku Julian Dennison został obsadzony wraz z Vanem Martenem, wcielającym się w rolę asystenta dr Chen, a Millie Bobby Brown i Kyle Chandler wrócili do swoich ról z filmu Godzilla: Król potworów[11]. Legendary Pictures wysłało również ofertę głównej roli do Frances McDormand[12]. W październiku 2018 roku do obsady dołączyli Brian Tyree Henry, Demián Bichir, Alexander Skarsgård, Eiza González i Rebecca Hall[13][14]. W listopadzie 2018 roku zostali obsadzeni Jessica Henwick[15], Shun Oguri[16] i Lance Reddick[17]. Dla Oguriego to był debiut w produkcji Hollywood[16].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły w listopadzie 2018 roku na Hawajach, Australii i Hongkongu i zakończyły się w kwietniu 2019 roku[18][19][20].

Premiera[edytuj | edytuj kod]

W maju 2016 roku Warner Bros. ogłosiło, że premiera jest wyznaczona na 29 maja 2020 roku[21], jednak rok później zmieniono datę premiery na 22 maja w związku długim weekendem wypadającym w Memorial Day[22]. Data została później zmieniona na 13 marca 2020[23], jednak w listopadzie 2019 roku ogłoszono, że premiera filmu została przesunięta na 20 listopada 2020[24]. Z powodu pandemii COVID-19 premierę przesunięto na 21 maja 2021 roku[25].

W listopadzie 2020 roku The Hollywood Reporter potwierdził, że film może potencjalnie zostać wydany streamingowo. Netflix zaoferował 200-250 milionów dolarów, ale WarnerMedia zablokował umowę na korzyść własnej oferty wydania filmu w HBO Max. Jednak Warner Bros. powtórzył, że ich plany kinowe będą przebiegać zgodnie z planem[26]. Jednak w grudniu 2020 roku Warner Bros. ogłosiło, że film, wraz z innymi filmami zaplanowanymi na 2021 rok, zostanie wydany tego samego dnia w kinach i HBO Max, z miesięcznym dostępem do jego transmisji streamingowej[27]. Decyzja ta spotkała się z negatywną reakcją Legendary Entertainment, które oskarżyło WarnerMedia o nieprzejrzyste intencje oraz brak konsultacji w sprawie dystrybucji Diuny i Godzilli kontra Konga i rozważało podjęcie kroków prawnych[28]. Ostatecznie obie strony w sprawie filmu zawarły porozumienie i przewidywany termin premiery został utrzymany[29]. W styczniu 2021 roku premiera filmu została przesunięta na 26 marca 2021 i miała mieć miejsce zarówno w kinach jak i HBO Max[30].

Światowa premiera Godzilli kontra Konga odbyła się 24 marca 2021 roku na rynku azjatyckim[31][32]. Z kolei premiera w Stanach Zjednoczonych została zaplanowana na 31 marca jednocześnie w kinach i w HBO Max[33], a w Japonii 14 maja 2021 roku[31]. Dystrybucją filmu na całym świecie zajęło Warner Bros. z wyjątkiem Japonii, gdzie będzie dystrybuowany przez Tōhō[34]. Regal Cinemas pokazało film z limitowaną premierą po jego ponownym otwarciu 2 kwietnia 2021 roku[35]. Premiera w Japonii została przesunięta na 2 lipca 2021 z powodu nowych ognisk COVID-19[36][37].

Polska premiera została zaplanowana na 4 czerwca 2021 roku[38].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Wynik finansowy[edytuj | edytuj kod]

Tydzień przed wydaniem w Stanach Zjednoczonych, Godzilla kontra Kong pojawił się w 38 krajach i przewidywano, że w ciągu pierwszych pięciu dni zarobi około 70 milionów dolarów. W Chinach, gdzie potencjalne zarobki podczas otwarcia szacowano na 50 milionów dolarów, film zarobił 21,5 mln dolarów (140 mln yuanów) pierwszego dnia[39][40].

Film przekroczył prognozy i zadebiutował w kinach przynosząc łącznie 123,1 miliona dolarów, co stanowiło największe na świecie otwarcia podczas pandemii COVID-19. Jego największymi rynkami były Chiny (69,2 mln yuanów; 450,5 mln), Meksyk (6,5 mln dolarów), Australia (6,3 mln dolarów), Rosja (5,9 mln dolarów), Tajwan (5,3 mln USD), Indie (4,9 mln USD), Tajlandia (3,3 mln USD), Korea Południowa ( 2,8 miliona), Wietnam (2,5 miliona dolarów), Malezja (2,1 miliona dolarów) i Hiszpania (1,7 miliona dolarów). W Indonezji film zarobił 850 tys. dolarów (12,3 mld rupii).

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie początkowo prognozowano, że Godzilla kontra Kong zarobi około 23 miliony dolarów w ciągu weekendu otwarcia, w porównaniu do około 68 milionów dolarów na rynku sprzed pandemii[41]. W pierwszy dzień otwarcia film zarobił 9,6 mln dolarów i po pięciu dniach osiągnął dochód w wysokości 48,5 mln dolarów, co stanowi najlepszy weekend otwarcia w czasie pandemii[42]. „Collider” przypisał wyniki kasowe filmu „pozytywnym ustnym opiniom”[43]. Po drugim weekendzie film uzyskał ponad 350 mln dolarów przychodów z całego świata[44].

Reakcja krytyków[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z umiarkowanie pozytywną reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 75% z 363 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,40[45]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 57 recenzji wyniosła 59 punktów na 100[46].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Według „Hollywood Reporter” po sukcesie filmu Legendary Pictures planuje kontynuować MonsterVerse i prowadzi wczesne rozmowy z Adamem Wingardem w sprawie reżyserowania dalszych filmów. Rozważane są różne pomysły, a jednym z potencjalnych tytułów jest Son of Kong[47].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kim Masters, Borys Kit: Warner Bros., Legendary Nearing Deal to Resolve Clash Over ’Godzilla vs. Kong’ (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter, 2021-01-08. [dostęp 2021-04-12].
 2. a b Don Kaye: Godzilla vs. Kong Director Says There’s Enough Footage for ‘Five-Hour’ Cut (ang.). Den of Geek, 2021-04-02. [dostęp 2021-04-06].
 3. Ian Failes (April 15, 2021). "". Befores & Afters. Archived from the original on April 23, 2021. Retrieved April 15, 2021.: How Kong’s ocean showdown with Godzilla was made (ang.). befores & afters – VFX magazine, 2021-04-15. [dostęp 2021-05-15].
 4. Mike Fleming Jr: King Kong On Move To Warner Bros, Presaging Godzilla Monster Matchup (ang.). Deadline, 2015-09-10. [dostęp 2019-06-15].
 5. Kim Masters: Hollywood Gorilla Warfare: It’s Universal vs. Legendary Over ‘Kong: Skull Island’ (and Who Says ”Thank You”) (ang.). The Hollywood Reporter, 2015-06-15. [dostęp 2019-06-15].
 6. Chris Mirjahangir: Interview: Alex Garcia – Roundtable (2015). Toho Kingdom, 2015-12-02. [dostęp 2019-06-15].
 7. GODZILLA Unmade: The History of Jan De Bont’s Unproduced TriStar Film – Part 1 of 4. SciFi Japan, 2019-05-10. [dostęp 2019-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-15)].
 8. Michael Gingold: Adam Wingard Talks GODZILLA VS. KONG And Directorial Freedom (ang.). Birth.Movies.Death., 2017-07-20. [dostęp 2019-06-15].
 9. Borys Kit: ‘Godzilla vs. Kong’ Finds Its Director With Adam Wingard (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter, 2019-05-30. [dostęp 2019-06-15].
 10. Patrick Hipes: Zhang Ziyi Comes Aboard ‘Godzilla’ And Beyond (ang.). Deadline, 2017-06-08. [dostęp 2021-03-26].
 11. Lexy Perez: ‘Deadpool 2’ Star Julian Dennison Joins ‘Godzilla vs. Kong’ (ang.). The Hollywood Reporter, 2017-06-02. [dostęp 2021-03-26].
 12. Charles Murphy: Exclusive: ‘DEADPOOL 2’s’ Julian Dennison Joins ‘GODZILLA VS KONG’ (ang.). That Hashtag Show, 2018-06-01. [dostęp 2021-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-12)].
 13. Mike Fleming Jr.: Eiza Gonzalez Joins Adam Wingard’s ‘Godzilla Vs. Kong’ (ang.). Deadline, 2018-10-30. [dostęp 2021-03-26].
 14. Justin Kroll: Rebecca Hall to Star Opposite Millie Bobby Brown in ‘Godzilla vs. Kong’ (EXCLUSIVE) (ang.). The Variety, 2018-10-30. [dostęp 2021-03-26].
 15. Johannes Hahn: Godzilla vs. Kong: Jessica Henwick ist mit dabei (niem.). Robots & Dragons, 2018-11-09. [dostęp 2021-03-26].
 16. a b Maggie Dela Paz: Godzilla vs. Kong Adds Japanese Star Shun Oguri (ang.). CommingSoon.net, 2021-11-15. [dostęp 2021-03-26].
 17. Amanda N’Duka: ‘Bosch’ Actor Lance Reddick Cast In ‘Godzilla vs. Kong’ (ang.). Deadline, 2018-11-14. [dostęp 2021-03-26].
 18. Warner Bros. Pictures’ and Legendary Entertainment’s Monsterverse Shifts into Overdrive as Cameras Roll on the Next Big-Screen Adventure “Godzilla Vs. Kong”, Business Wire, 12 listopada 2018 [dostęp 2019-06-15] (ang.).
 19. R. A. Karthik Prasad: WB & Legendary Pictures’ ‘Godzilla vs. Kong’ Working Title Revealed (ang.). Pursue News, 2018-05-03. [dostęp 2019-06-15].
 20. Nina Wu: ‘Godzilla vs. Kong’ filming on Oahu; more closures expected (ang.). Honolulu Star-Advertiser, 2018-11-16. [dostęp 2019-06-15].
 21. Abid Rahman: Warner Bros. Moves Dates for ’Godzilla 2,’ ’Godzilla vs. Kong’ (ang.). The Hollywood Reporter, 2016-05-10. [dostęp 2019-06-15].
 22. Jenna Busch: Release Dates for Godzilla vs. Kong, Game Night and More (ang.). ComingSoon.net, 2017-05-03. [dostęp 2019-06-15].
 23. Erik Pedersen: ‘Annabelle Comes Home’ Shifts Release Date To Midweek – Update (ang.). Deadline, 2019-05-09. [dostęp 2019-06-15].
 24. Anthony D’Alessandro: ‘Godzilla Vs. Kong’ Stomps To Pre-Thanksgiving 2020 Weekend (ang.). Deadline, 2019-11-25. [dostęp 2019-11-27].
 25. Pamela McClintock: 'Godzilla vs. Kong' Shifts to 2021; 'Matrix 4' Moves Nearly a Year to 2022 (ang.). The Hollywood Reporter, 2020-06-12. [dostęp 2020-08-07].
 26. Kim Masters, Borys Kit: 'Godzilla vs. Kong' Likely the Latest Tentpole to Go to a Streamer (Exclusive) (ang.). The Hollywood Report, 2020-11-25. [dostęp 2020-12-13].
 27. Anthony D’Alessandro: Warner Bros Sets Entire 2021 Movie Slate To Debut On HBO Max Along With Cinemas In Seismic Windows Model Shakeup (ang.). Deadline, 2020-12-03. [dostęp 2020-12-12].
 28. Rebecca Rubin, Brent Lang: ‘Dune’ Producer Legendary Entertainment May Sue Warner Bros. Over HBO Max Deal (ang.). The Variety, 2020-12-07. [dostęp 2012-12-13].
 29. Anthony D’Alessandro: ‘Godzilla Vs. Kong’ Bound To Stick With Theatrical & HBO Max Release As Warner Bros & Legendary Near Settlement (pol.). Deadline, 2020-01-08. [dostęp 2020-01-09].
 30. Anthony D’Alessandro: ‘Godzilla Vs. Kong’ Jumps Up To March In HBO Max & Theatrical Debut (ang.). Deadline, 2021-01-15. [dostęp 2021-01-16].
 31. a b Ben Pearson: Godzilla vs. Kong’ Clip: Whoever Wins, Boats Lose (ang.). /Film, 2021-01-15. [dostęp 2021-03-26].
 32. Gamu Mirai: GODZILLA VS KONG Taiwan Theater Exclusives (ang.). SciFi Japan, 2021-03-10. [dostęp 2021-03-26].
 33. Rebecca Rubin: ‘Godzilla vs. Kong’ Release Date Moves Back a Week (ang.). The Variety, 2021-01-26. [dostęp 2021-03-26].
 34. Godzilla vs. Kong Japanese Trailer From Toho (ang.). SciFi Japan, 2021-02-08. [dostęp 2021-03-26].
 35. Naman Ramachandran: Cineworld’s Regal Cinemas to Reopen With ‘Godzilla vs. Kong’ in Deal With Warner Bros. (ang.). The Variety, 2021-03-23. [dostęp 2021-03-26].
 36. Brian Ashcraft: Godzilla vs. Kong Delayed In Japan Due To Covid-19 (ang.). Kotaku, 2021-04-30. [dostęp 2021-05-15].
 37. Nick Valdez: Godzilla vs. Kong Sets New Release Date in Japan (ang.). Comic Book, 2021-06-04. [dostęp 2021-06-15].
 38. Mateusz Zaczyk: Kiedy filmy „Mortal Kombat” i „Godzilla kontra Kong” trafią do polskich kin? Znamy kalendarz Warnera (pol.). Filmożercy, 2021-04-29. [dostęp 2021-05-15].
 39. Patrick Brzeski: China Box Office: ‘Godzilla vs. Kong’ Roars With $21.5M Friday (ang.). The Hollywood Reporter, 2021-03-26. [dostęp 2021-03-26].
 40. Nancy Tartaglione: ‘Godzilla Vs Kong’ Comes Out Swinging In China With $21.5M Friday; Full Overseas Opening Weekend Eyes $90M+ (ang.). Deadline, 2021-03-26. [dostęp 2021-03-26].
 41. Kaare Eriksen: ‘Godzilla vs. Kong’ Poised to Be Pandemic’s Best Performer Yet at U.S. Box Office, With Projected $23.7M Opening Weekend (ang.). The Variety, 2021-03-19. [dostęp 2021-03-26].
 42. Anthony D’Alessandro: ‘Godzilla Vs. Kong’ Propels Domestic Box Office Out Of Pandemic Depression With $48.5M 5-Day Opening (ang.). Deadline, 2021-04-04. [dostęp 2021-04-06].
 43. Marcos Melendez: ‘Godzilla vs. Kong’ Dominates Box Office With $9.6 Mil, Nabs Strongest Opening Day in Pandemic Era (ang.). Collider, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-06].
 44. Chris Eggertsen: WEEKEND BOX OFFICE: Godzilla vs. Kong Easily Retains No. 1 Spot w/ $13.38M, Crosses $350M Global; Voyagers Stumbles w/ $1.35M (ang.). Boxoffice, 2021-04-11. [dostęp 2021-04-12].
 45. Godzilla vs. Kong (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-06-08].
 46. Godzilla vs. Kong (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-06-08].
 47. Borys Kit: ‘Godzilla vs. Kong’ Director Adam Wingard in Talks for Legendary's Next MonsterVerse Film (Exclusive) (pol.). The Hollywood Reporter, 2021-04-27. [dostęp 2021-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]