Godzilla kontra Król Ghidorah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Król Ghidorah
ゴジラVSキングギドラ
Gatunek science fiction, akcja
Data premiery Japonia 14 grudnia 1991
Polska 1993
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński, angielski
Czas trwania 106 min
Reżyseria Kazuki Ōmori
Scenariusz Kazuki Ōmori
Główne role Kosuke Toyohara
Anna Nakagawa
Megumi Odaka
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Yoshinori Sekiguchi
Kenichi Eguchi
Scenografia Ken Sakai
Montaż Michiko Ikeda
Produkcja Shōgo Tomiyama
Tomoyuki Tanaka
Dystrybucja Japonia Tōhō
Stany Zjednoczone TriStar Pictures
Polska Vision
Polska SPI (DVD)
Budżet 1 500 000 000 ¥
Przychody brutto 3 190 000 000 ¥
Poprzednik Godzilla kontra Biollante
Kontynuacja Godzilla kontra Mothra

Godzilla kontra Król Ghidorah (jap. ゴジラVSキングギドラ Gojira vs Kingu Gidora, ang. Godzilla vs. King Ghidorah)japoński film fantastycznonaukowy, w reżyserii Kazuki Ōmoriego, będący osiemnastym filmem z serii o Godzilli. Premiera Godzilla kontra Król Ghidorah odbyła się 1991 roku. W filmie przedstawiono historię powstania oby tytułowych kaijū, różniącą się znacznie od tej znanej z pierwszą serią filmów z lat 1954-1975.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na Ziemi pojawiają się ludzie z przyszłości. Twierdzą, że Godzilla zniszczy Japonię. Uniemożliwiają przemianę Godzillazaura w godzillę zabierając go z wyspy. Zostawiają tam trzy stworzenia przyszłości - Doraty. Mutując na skutek wybuchu bomby zmieniają się w trójgłowego smoka - King Ghidorę. Pojawia się Godzilla, która powstała w wyniku zatonięcia okrętu podwodnego i jego wybuchu. Pokonuje Króla Ghidorę, ale staje się zła. Ostatecznie pojawia się cyborg Mecha King Ghidorah. Zrzuca „króla potworów” do morza, używając macek pod wysokim napięciem, ale ten przeżywa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Godzillazaur[edytuj | edytuj kod]

Godzillazaur
Postać z Tōhō
Wystąpienia Godzilla kontra Król Ghidorah1991
Dane biograficzne
Pochodzenie Dinozaur
Inne informacje
Wzrost 12 metrów
Masa 60 ton
Umiejętności brak (naturalne zdolności dinozaurów)

Godzillazaur (jap. ゴジラザウルス Gojirazaurusu, ang. Godzillasaurus) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskich filmach fantastycznonaukowych z serii o Godzilli. Godzillazaur jest fikcyjnym dinozaurem z podrzędu teropodów, który przetrwał do naszych czasów. Pojawił się w osiemnastym filmie o Godzilli pod tytułem Godzilla kontra Król Ghidorah (jap. ゴジラVSキングギドラ Gojira vs Kingu Gidora, ang. Godzilla vs. King Ghidorah) z 1991 roku, w reżyserii Kazuki Ōmori. W tym filmie Godzillazaur pełnił rolę protoplasty późniejszego Godzilli.

Opis potwora[edytuj | edytuj kod]

W filmowym debiucie Godzilli pod tytułem Godzilla: Król potworów (jap. ゴジラ Gojira) z 1954 roku, zostało wspomniane, że potwór jest dinozaurem zdolnym żyć zarówno na lądzie jak i w oceanie, który jakimś cudem przetrwał wymieranie kredowe i dożył do naszych czasów. Na skutek przeprowadzanych na Pacyfiku próbnych wybuchów jądrowych, uległ on mutacji popromiennej, przez co przeistoczył się w jeszcze większa i groźniejszą istotę[1].

W Godzilla kontra Król Ghidorah (jap. ゴジラVSキングギドラ Gojira vs Kingu Gidora, ang. Godzilla vs. King Ghidorah) geneza Godzilli została wyjaśniona jeszcze dokładniej, albowiem tym razem zaprezentowano protoplastę późniejszego potwora - teropoda o nazwie Godzillazaur, który żył w czasie trwania działań zbrojnych na Pacyfiku[1]. Dinozaur został pierwszy raz ukazany podczas sceny ataku sił amerykańskich na garnizon Japońskiej Cesarskiej Armii na wyspie Lagos w 1944 roku[1]. Kiedy amerykańskiemu dowództwu zdawało się, że atak zakończy się sukcesem, niespodziewanie na ich drodze stanęła rozwścieczona prehistoryczna bestia, która przeszkodziła w desancie. Dopiero ostrzał z artylerii okrętowej zdołał poważnie zranić olbrzymie zwierzę, które pozostawiono by zdechło. Japońscy żołnierze uznali rannego dinozaura za swojego sojusznika i oddali mu hołd. Mimo odniesionych ran Godzillazaurowi udało się przetrwać do dnia, w którym wyspa Lagos stała się poligonem jądrowym, co przyczyniło się później do przeistoczenia się prehistorycznego gada w Godzillę[1].

Chcąc nie dopuścić do powstania Godzilli, grupa renegatów z przyszłości (Futurian) i wraz z zabranymi na pokład swojego statku Japończykami z teraźniejszości, przeniosła się w czasie do 1944 roku[1]. Futurianie przeteleportowali rannego dinozaura do Morza Beringa, z dala od jakichkolwiek znanych w historii prób jądrowych. Futurianie mając w tym przedsięwzięciu swój ukryty interes, pozostawili na wyspie trzy małe skrzydlate zwierzątka z przyszłości - Doraty. W wyniku tego wydarzenia wykształciła się alternatywna linia czasu, w której Godzilla została pozornie wymazana z historii, a w jej miejsce pojawił się kontrolowany przez Futurian King Ghidorah (zmutowana forma pozostawionych na wyspie trzech Dorat)[1]. Jednakże wypadek z rosyjskim podwodnym okrętem atomowym, do którego doszło w miejscu, w którym Futurianie pozostawili Godzillazaura, sprawił, że zrodził się jeszcze większy i potężniejszy Godzilla[1].

W filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II (jap. ゴジラ vs メカゴジラ Gojira vs Mekagojira, ang. Godzilla vs. Mechagodzilla II) z 1993 pojawia się jeszcze jeden przedstawiciel Godzillazaura - Baby Godzilla[1]. Został on znaleziony przez Japończyków, gdy był jeszcze w jaju na jednej z wysp na Morzu Beringa, a następnie został przewieziony do Kioto[1]. Słysząc jego wołanie, Godzilla wyruszył na pomoc nowo wyklutemu młodemu, walcząc z Rodanem i Mechagodzillą[1]. W końcu Godzilla i jego adoptowany syn wyruszyli do Zatoki Tokijskiej[1].

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • 1991 wysokość: 12 metrów; waga: 60 ton[1]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Protoplasta Godzilli nie posiadał żadnych szczególnych zdolności. Tak jak wszystkie teropody, Godzillazaur wyposażony w ostre zęby i pazury. W scenie walki z żołnierzami amerykańskimi, Godzillazaur powalał ich potężnym machnięciem ogonem.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Krótko po trafieniu do kin w Japonii filmu Godzilla kontra Król Ghidorah, jedna z amerykańskich kablowych stacji informacyjnych wyemitowała reportaż, dotyczący ukazania Amerykanów z czasów II wojny światowej w tym filmie[1]. Zdaniem autorów reportażu sceny przedstawiające Godzillazaura zabijającego żołnierzy amerykańskich, nosiła jawne znamiona antyamerykanizmu[1]. W odpowiedzi na te zarzuty reżyser Kazuki Ōmori zaczął bronić swojej wizji artystycznej, stanowczo zaprzeczając, jakoby jego obraz miał za zadanie propagowania nastrojów antyamerykańskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 63; 81-82; 126; 128, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]