Goltzius and the Pelican Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goltzius and the Pelican Company
Gatunek dramat biograficzny
Rok produkcji 2012
Data premiery 30 września 2012
Polska 7 lutego 2014
Kraj produkcji  Chorwacja
 Francja
 Holandia
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 128 min
Reżyseria Peter Greenaway
Scenariusz Peter Greenaway
Główne role Ramsey Nasr
F. Murray Abraham
Halina Reijn
Lars Eidinger
Muzyka Marco Robino
Zdjęcia Reinier van Brummelen
Kostiumy Blanka Budak
Marrit van der Burgt
Montaż Elmer Leupen
Produkcja Kees Kasander, Catherine Dussart, Mike Downey, Sam Taylor, Igor Nola, Julia Ton, Kevan Van Thompson, Ineke Kanters
Dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Budżet 2 050 000 Euro
Poprzednik Nightwatching (2007)

Goltzius and the Pelican Companychorwacko-francusko-holendersko-brytyjski dramat biograficzny z 2012 roku, scenariusz i reżyseria koprodukcji Peter Greenaway. Drugi film po Nightwatching (2007) z zaplanowanej trylogii pt.: "Holenderscy mistrzowie".

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest to druga część trylogii "Holenderscy mistrzowie". Historia opowiada o XVI- wiecznym malarzu, rysowniku i ilustratorze, Hendriku Goltziusie, który próbuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, w której miałby możliwość wydania erotycznej, obrazkowej wersji Starego Testamentu. Artysta tworzy naturalistyczne inscenizacje, które ilustrują pełne erotyki biblijne przypowieści: od Adama i Ewy i narodzin seksu analnego przez perwersje seksualne, kazirodztwo po homoseksualizm. Wraz z kolejnymi występami otwarty i szczycący się wolnością słowa dwór margrabiego staje się coraz mniej tolerancyjny, szczególnie gdy okazuje się, że władcę olśniła uroda jednej z zamężnych aktorek. Wolności słowa jest coraz mniej, a dyskusje nad znaczeniem poszczególnych spektakli stają się coraz gorętsze, z wolnej wymiany myśli przekształcają się w proces inkwizycyjny. Skomplikowanym relacjom między aktorami, dworzanami i władcą towarzyszą wątki edukacyjne - poznajemy słynne obrazy na tematy biblijne i ich interpretację. To biografia daleka od politycznej poprawności.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]