Gordon Apps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gordon Frank Mason Apps
10 zwycięstw
Lieutenant Lieutenant
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1899
Lenham
Data i miejsce śmierci 24 października 1931
Petersboro
Przebieg służby
Lata służby od 1917
Siły zbrojne RAF roundel.svgRFC, RAF
Roundel of Canada.svgRCAF
Jednostki Artists Rifles, No. 9 Squadron RAF, No. 66 Squadron RAF, No. 50 Squadron RAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca Imperial Wireless Chain, RCAF
Odznaczenia
Krzyż Wybitnej Służby Lotniczej w 1918 (Wielka Brytania)

Gordon Frank Mason Apps (ur. 3 maja 1899 w Lenham, zm. 24 października 1931 w Petersboro) – angielski as myśliwski okresu I wojny światowej. Odniósł 10 zwycięstw powietrznych.

Gordon Apps był drugim synem Henry'ego (inspektora sanitarnego) oraz Kate Helen Apps. Po wybuchu wojny i ukończeniu 18 lat Gordon Apps podobnie jak jego starszy brak zaciągnął się do Artists Rifles, skąd w sierpniu 1917 roku został przeniesiony do RFC. Po przejściu wstępnego szkolenia w szkole lotniczej w Oxford została przydzielony do No. 9 Squadron RAF. Po przejściu dalszych szkoleń został w listopadzie 1917 roku przydzielony do No. 66 Squadron RAF, wówczas operującego we Włoszech, gdzie dotarł tuż przed nowym rokiem 1918.

Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 11 marca 1918 roku na samolocie Sopwith Camel. W okolicach Valstagn zestrzelił niemiecki samolot Berg D. Jego trzecią lun czwarta ofiarą był austriacki as myśliwski Andreas Dombrowski. Ostatnie 10 zwycięstwo powietrzne odniósł 16 lipca 1918 roku na południe od Giustana. 17 lipca został ranny w wyniku ostrzału artyleryjskiego.2 sierpnia został przetransportowany do Francji, Po powrocie do macierzystej jednostki na początku września. Wkrótce powrócił do Anglii, gdzie służył w dywizjonach tzw. Home Defence. Po zakończeniu wojny odbywał służbę w No. 50 Squadron RAF, skąd 19 marca 1919 roku został przeniesiony do rezerwy.

Po zakończeniu wojny przez ponad 2 lata pracował dla Imperial Radio Chain. Następnie przeniósł się do Ontario. Będąc w bliskim kontakcie z Billym Bakerem. Po utworzeniu Royal Canadian Air Force dołączył do Bakera i od 24 marca 1924 roku rozpoczął służbę w RCAF.

24 października 1931 roku Apps wraz z sierżantem Frankiem Handem zginęli podczas wypadku lotniczego, przy podchodzeniu do lądowania na samolocie Fairchild 71 w Peterborough Airport.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]