Gorzki romans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gorzki romans
Жестокий романс
Gatunek melodramat
Rok produkcji 1983
Data premiery 1984
Kraj produkcji  ZSRR
Język rosyjski
Czas trwania 145 min
Reżyseria Eldar Riazanow
Scenariusz Eldar Riazanow
Główne role Łarisa Guziejewa
Alisa Frejndlich
Nikita Michałkow
Muzyka Andriej Pietrow
Zdjęcia Wadim Alisow
Scenografia Aleksandr Borisow
Montaż Walerija Biełowa
Wytwórnia Mosfilm

Gorzki romans (org. Жестокий романс) – melodramat radziecki z 1984 roku w reż. Eldara Riazanowa, na motywach dramatu Aleksandra Ostrowskiego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się u schyłku XIX w. w prowincjonalnym miasteczku Brachimowo, na brzegu Wołgi. Mieszka w nim Charita Ogudałowa, wdowa z trzema córkami. Prowadzi otwarty dom, mając nadzieję, że pojawią się w nim młodzi mężczyźni, którzy zechcą ożenić się z ubogimi szlachciankami. Dwie starsze córki udało się jej wydać za mąż, pozostała jedynie najmłodsza Larysa. Ta kocha się z wzajemnością w bogatym baronie Siergieju Paratowie, który jednak opuszcza miasteczko bez słowa wyjaśnienia.

Po wyjeździe Paratowa dziewczyną interesuje się bogaty kupiec Knurow, ale ten jest już żonaty. Charita nie traktuje go jak przyszłego zięcia, ale chętnie przyjmuje podarki, które przywozi dla jej córki. O rękę Larysy stara się też młody kupiec Wożebatow i ubogi urzędnik Julij Karandyszew. Ostatecznie zmęczona oczekiwaniem na właściwą partię Larysa decyduje się poślubić Karandyszewa.

W trakcie przygotowań do ślubu do miasteczka powraca Paratow. Zaprasza Larysę na bankiet na pokładzie parowca "Jaskółka" z cygańską orkiestrą i szampanem. Larysa oddaje się Paratowowi, a ten następnego dnia oświadcza, że nie może się z nią ożenić, gdyż jest już zaręczony. W nocy, na łódce do statku dopływa Karandyszew, który dowiaduje się, że stał się pośmiewiskiem dla Paratowa i z pistoletu zabija Larysę.

Rosyjskie romanse Belly Achmaduliny w filmie wykonuje Walentina Ponomariowa.

Role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]