Gotard Wilhelm Butler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gothard Wilhelm Butler
Herb
Buttler III
Rodzina Butlerowie herbu własnego
Data i miejsce urodzenia ok. 1600
Goldynga
Ojciec Teodor Butler
Matka Dorota von Streithorst
Żona

Konstancja Wodyńska

Dzieci

Katarzyna 1voto Grothus, 2voto Felkiersamb
Teodor
Marek, Jan, Aleksander

Gothard Wilhelm Butler, herbu Butler (ur. ok. 1600 w Goldyndze, zm. 18 stycznia 1660 roku[potrzebny przypis][1]) – podskarbi nadworny koronny, podkomorzy nadworny koronny, dowódca straży przybocznej króla Jana Kazimierza, podskarbi królowej Polski Ludwiki Marii Gonzagi[2], starosta preński, nowski, parnawski, starosta bolesławski w 1655 roku[3], hrabia cesarstwa od 1651.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Teodora Butlera i Doroty von Streithorst[4], wnuk Jana. Rozpoczynał służbę jako pisarz dworski. Wkrótce potem został dworzaninem królewicza Jana Kazimierza. Był z nim związany aż do swojej śmierci. Towarzyszył królowi także w wyprawie do Hiszpanii w 1638 roku i był z nim więziony przez kardynała Richelieu we Francji. Dzięki wymianie listów, które osobiście przewoził do Ludwika XIV i polskiego dworu, król został wkrótce oswobodzony. Jako pierwszy z członków swojej rodziny porzucił protestantyzm na rzecz katolicyzmu.

Po objęciu starostwa (wówczas jednego z bogatszych w Rzeczypospolitej) rozpoczął budowę zamku w Prenach.

Pojął za żonę Konstancję Wodyńską, córkę Marka Wodyńskiego, kasztelana podlaskiego. Po jego śmierci tytuł podkomorzego przejął jego najstarszy syn Teodor.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według Chłapowskiego umarł 12 października 1661 roku
  2. Bożena Fabiani, Warszawski dwór Ludwiki Marii, Warszawa 1976, s. 99.
  3. w tym roku uzyskał dożywocie na starostwo lelowskie, Krzysztof Chłapowski, Starostowie niegrodowi w Koronie 1565-1795 Materiały źródłowe, Warszawa, Bellerive-sur-Allier 2017, s. 332.
  4. Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich, Tom 1, Stanisław Kazimierz Kossakowski, Julian Błeszczyński, s.51

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]