Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Jerzego Popiełuszki
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce Kościół św. Stanisława Kostki
Typ pomnika nagrobek
Projektant Jerzy Kalina
Całkowita wysokość 0,4 m
Data odsłonięcia 1986
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Grób Jerzego Popiełuszki
Grób Jerzego Popiełuszki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Grób Jerzego Popiełuszki
Grób Jerzego Popiełuszki
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Grób Jerzego Popiełuszki
Grób Jerzego Popiełuszki
Ziemia52°16′02,79″N 20°59′04,08″E/52,267442 20,984467

Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawiepomnik-nagrobek ks. Jerzego Popiełuszki, według projektu Jerzego Kaliny, znajdujący się w Warszawie. Początkowo miejscem spoczynku ks. Popiełuszki miał być cmentarz na Powązkach. Proboszcz parafii św. Stanisław Kostki, ks. Teofil Bogucki, wierni i liczni przyjaciele Zmarłego prosili jednak prymasa Józefa Glempa, by ksiądz mógł zostać pochowany przy kościele. Tak też się stało[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności” był rezydentem i wikariuszem w tej parafii i w tym kościele odprawiał Msze za Ojczyznę (w latach 1982–1984), w czasie których głosił przesłanie „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Pomnik-grób duchownego znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu. Grób zlokalizowany jest pod dużym drzewem, w okolicy wschodniego narożnika ogrodzonego terenu świątyni.

Grób ma kształt kurhanu z leżącą na nim płytą granitową w kształcie krzyża. W bezpośrednim sąsiedztwie grobu, na jednym z drzew umieszczony jest krucyfiks, którego autorem jest Gustaw Zemła[2]. Grób otoczony jest różańcem utworzonym z polnych kamieni ułożonych w kształcie granic Polski. Łącznik ma kształt Orła w Koronie z Matką Bożą Częstochowską na piersi[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

3 listopada 1984 odbył się pogrzeb księdza Jerzego.

Pomnik-grób zaprojektowano w 1986 r. w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany krzyż. Krzyż ten już wtedy był otoczony różańcem z polnych kamieni, ułożonych w kształcie granic Polski.

Od 1984 roku świątynia i miejsce pochówku księdza stały się miejscem pielgrzymkowym. 14 czerwca 1987 roku kościół nawiedził papież Jan Paweł II.

19 października 2004 roku w związku z 20. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 20 tysięcy wiernych. W tym samym czasie w podziemiach kościoła otworzono muzeum poświęcone osobie księdza Jerzego Popiełuszki.

Szacuje się, że w ciągu 10 lat po śmierci księdza Popiełuszki miejsce to odwiedziło ok. 18 mln ludzi[3].

Przy grobie modlili się m.in.:

W kwietniu 2010 dokonano ekshumacji i tzw. kanonicznego rozeznania relikwii ks. Jerzego (był to wymóg prawa kanonicznego). Dokonano wówczas renowacji grobu, a ciało męczennika złożono w tym samym miejscu w nowej trumnie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Praca zbiorowa: Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa: Katolicka Agencja Informacyjna, 2010, s. 87. ISBN 83-901958-1-X.
  2. Grób Jerzego Popiełuszki. [dostęp 2012-04-15].
  3. awo/maz: Grób ks. Popiełuszki odwiedziło już ponad 18 mln osób. ekai.pl, 2009-10-17. [dostęp 2012-04-15].