Grażyna Langowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grażyna Langowska
Data i miejsce urodzenia 14 października 1946
Rzeszotary-Chwały
Data i miejsce śmierci 2 listopada 2009
Olsztyn
Posłanka III kadencji Sejmu
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Grażyna Mirosława Langowska (ur. 14 października 1946 w Rzeszotarach-Chwałach, zm. 2 listopada 2009 w Olsztynie[1]) – polska nauczycielka i polityk, posłanka na Sejm X i III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1969 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, uzyskując tytuł zawodowy magistra filologii polskiej. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w olsztyńskich szkołach. W 1980 wstąpiła do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, organizowała sekcję związku grupującą pracowników oświaty. Weszła w skład prezydium zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego, pełniąc funkcję rzecznika. Uczestniczyła w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego została tymczasowo aresztowana, po pół roku skazano ją na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W związku z represjami przez rok pozostawała bez pracy.

W 1989 uzyskała mandat posłanki na Sejm X kadencji, została wybrana w okręgu olsztyńskim jako kandydatka bezpartyjna z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadała w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, pracowała w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego.

W pierwszej połowie lat 90. zajmowała także stanowisko kuratora oświaty w województwie olsztyńskim[2].

Działała w Porozumieniu Centrum i następnie w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 1997 ponownie uzyskała mandat poselski z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Należała do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. W kolejnych wyborach otwierała listę wyborczą Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w okręgu olsztyńskim[3]. Po zakończeniu kadencji wycofała się z działalności politycznej.

Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Olsztynie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]