Grabówek (Gdynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Gdyni Grabówek
Dzielnica Gdyni
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1930
Powierzchnia 4 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

9 977
• gęstość 2 513 os./km²
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Grabówek (kaszb. Grabòwka) – dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Leszczynki (od północy), Śródmieście (od wschodu), Działki Leśne, Witomino-Leśniczówka, Chwarzno-Wiczlino (wszystkie trzy od południa) oraz Pustki Cisowskie-Demptowo (od zachodu). Sporą część Grabówka obejmuje Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Wieś klasztoru kartuzów w Kartuzach w powiecie puckim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku[1]. Już wówczas istniała tutaj (w miejscu obecnego domu zakonnego redemptorystów) Karczma pod Dębem, a od 1670 browar[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica powstała w miejscu wsi Grabówek, po której nie ma obecnie śladu. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę dzielnicy na Grabau[3]. Była to nazwa wspomnianej wsi w czasach II Rzeszy. Na kładce przy przystanku SKM Gdynia Stocznia zostali zabici stoczniowcy podczas masakry grudniowej w 1970 roku, w tym legendarny Janek Wiśniewski. Przy niej rozpoczął się marsz z jego ciałem na drzwiach wzdłuż ulicy Morskiej (wówczas Czerwonych Kosynierów) do Śródmieścia.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przechodzi tędy główna arteria komunikacyjna Trójmiasta – ul. Morska. Po niej jeździ wiele linii trolejbusowych i autobusowych. Stacja Gdynia Grabówek wbrew nazwie nie znajduje się w tej dzielnicy, lecz w Leszczynkach.

Wybrane obiekty[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w.: rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 103.
  2. Karczma pod Dębem
  3. www.gotenhafen.com.pl