Grabownia (Rybnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grabownia - dzielnica Rybnika położona w północnej części miasta, od strony zachodniej leży nad Zalewem Rybnickim. Liczba mieszkańców ok. 750. Kaplica w Grabowni powstała w 1905 r. Funkcjonuje też w dzielnicy klub piłkarski TKKF Jedność Grabownia-Golejów.

  • Przewodniczący rady dzielnicy: Tomasz Ibrom
  • Przewodniczący zarządu dzielnicy: Bogdan Kotyrba

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „Grabownia” wywodzi się od grabów, które niegdyś masowo rosły na tych terenach. Początki osady są odległe, sięgają najprawdopodobniej drugiej połowy XIII wieku, kiedy to tamtejsze ziemie zostały darowane zakonowi Cystersów przez księcia Władysława III Opolskiego.

Wieś należała do klasztoru do jego kasacji przez władze pruskie w 1810 roku. W 1847 weszła w skład gminy Golejów. Później jeszcze kilka razy będzie zmieniała przynależność administracyjną: w 1954 roku została włączona do gromady Wielopole, w 1973 stała się częścią gminy Ochojec, a od 1977 jest dzielnicą Rybnika.

Dzięki staraniom mieszkańców, w 1911 roku wybudowano we wsi szkołę. Wcześniej tamtejsze dzieci chodziły do oddalonego o 3 km Golejowa. Dziś jest podobnie: dawna szkoła jest opuszczona (do niedawna znajdowało się w niej przedszkole, również przeniesione do Golejowa), a nauka szkolna odbywa się w SP 29 w Golejowie. Po III powstaniu Śląskim, kiedy część Górnego Śląska znalazła się w Polsce, Grabownia stała się miejscowością graniczną. Do ważniejszych wydarzeń powojennych w Grabowni należy budowa w 1956 roku Ochotniczej Straży Pożarnej.