Grace Elliott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grace Elliott
Ilustracja
Grace Elliott
Data urodzenia 1754?
Data śmierci 1823
Narodowość szkocka
Małżeństwo John Elliott (rozwód)
Dzieci Georgina Seymour (1782-1813)

Grace Dalrymple Elliott (1754? − 1823) − szkocka kurtyzana, która przebywała we Francji podczas rewolucji francuskiej, rojalistka.

Grace Dalrymple urodziła się jako córka edynburskiego adwokata, Hewa Dalrymple'a. Wyszła za mąż za bogatego i znacznie od siebie starszego doktora Johna Elliotta, z którym później się rozwiodła. Była kochanką księcia Walii (późniejszy Jerzego IV), Charlesa Williama Windhama, George'a Selwyna, lorda Cholmondeley'a oraz Ludwika Filipa Józefa, księcia Orleanu (kuzyna króla Ludwika XVI). W czasie rewolucji francuskiej została skazana na ścięcie na gilotynie i uwięziona - dzieliła celę z byłą kochanką króla Ludwika XV - Madame du Barry. Została zwolniona po śmierci Robespierre'a. Napisała swoją autobiografię pod tytułem Ma Vie Sous La Révolution, wydaną w 1859 roku.

Miała jedną córkę:

  • Georginę Seymour (1782-1813), ochrzczoną jako Georgina Frederica Augusta Elliott, córka Jego Królewskiej Wysokości Jerzego Księcia Walii & Grace Elliott

Książę Jerzy przyznał się do ojcostwa, ale zmienił zdanie, kiedy zobaczył dziewczynkę. Wtedy do ojcostwa poczuli się i lord Cholmondeley, i Charles Windham.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku powstał film opowiadający o życiu Grace pt. Angielka i książę.