Grand Hotel Lublinianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy hotelu. Zobacz też: KS Lublinianka.
IBB Grand Hotel Lublinianka
Ilustracja
Hotel Lublinianka, widok z Placu Litewskiego.
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Lublin
Styl architektoniczny eklektyzm
Rozpoczęcie budowy 1899
Ukończenie budowy 1900
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
IBB Grand Hotel Lublinianka
IBB Grand Hotel Lublinianka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
IBB Grand Hotel Lublinianka
IBB Grand Hotel Lublinianka
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
IBB Grand Hotel Lublinianka
IBB Grand Hotel Lublinianka
Ziemia51°14′51,22″N 22°33′27,87″E/51,247561 22,557742
Strona internetowa

Grand Hotel Lublinianka – hotel w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu, ponad stuletni, eklektyczny budynek o bogatej, zdobionej wieloma detalami elewacji, starannie odnowiony i luksusowo wyposażony.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Budynek obecnego Grand Hotelu Lublinianka wzniesiony został jako Kasa Przemysłowców Lubelskich w latach 1899 - 1900 według projektu Gustawa Landau. Dziś jest to gmach w stylu eklektycznym. Możemy tam zauważyć barokową kopułę i klasycystyczną kolumnadę na bardzo dużym balkonie. Na szczycie gmachu zbudowana jest attyka w stylu neorenesansowym. Hotel wybudowano w czasie siedemnastu miesięcy.

Obecnie Grand Hotel Lublinianka jest jednym z czterogwiazdkowych hoteli w regionie. W ofercie hotelu znajdują się: 72 pokoje i apartamenty; 3 nowocześnie wyposażone, klimatyzowane sale konferencyjne; restauracja, kawiarnia i bar; salon odnowy biologicznej z siłownią, sauną i łaźnią turecką; bezpłatny bezprzewodowy Internet w lobby hotelu.

W pokojach znajdują się w nich tradycyjne, choć nowoczesne, ciemnobrązowe eleganckie meble. Wyłożone marmurem łazienki mają podgrzewaną podłogę. Reprezentacyjna, dwupoziomowa restauracja BelEtage z kuchnią międzynarodową, Grand Cafe z fortepianem w hallu, i bordowy bar Biblioteka na antresoli są ulubionymi miejscami spotkań. Goście mogą bezpłatnie korzystać z sauny fińskiej i jedynej w mieście sauny tureckiej w przyhotelowym spa[1].

Kasa Przemysłowców Lubelskich[edytuj | edytuj kod]

Kasa Przemysłowców Lubelskich założona została w roku 1884 przez właścicieli największych wówczas zakładów produkcyjnych: Adolfa Fricka - browaru[2], Emiliana Domańskiego - garbarni, Edwarda Krausse - młyna oraz Augusta Vettera, posiadacza browaru i słodowni piwa. Powołana do życia spółdzielnia kredytowa z nieograniczoną odpowiedzialnością, otrzymała nazwę "Kasa Przemysłowców Lubelskich", a od roku 1926 funkcjonowała jako "Kasa Przemysłowców i Rolników Lubelskich"[3]. Poprzez udzielanie tanich kredytów przyczyniała się do podtrzymania działalności lubelskiego przemysłu i rzemiosła. Kasa początkowo mieściła się w gmachu teatru przy ul. Narutowicza. Dzięki dobremu zarządzaniu podjęto zamiar budowy własnej siedziby w okazałym centrum Lublina przy Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Placu Litewskiego[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę Kasy Przemysłowców Lubelskich zapoczątkowano w roku 1899 na posesji zajmowanej wówczas przez drewniany dworek. Dawna Kasa Przemysłowców, a obecnie bardziej znana jako Grand Hotel Lublinianka, zajmuje dwie parcele. Pierwotnie nie miały oficyny, która powstała dopiero w roku 1910. W tym samym roku budynek uzyskał kształt architektoniczny, jaki możemy oglądać obecnie - został wzniesiony w stylu eklektycznym i w nie zmienionej postaci przetrwał do dziś. Zbudowana w rekordowym czasie 17 miesięcy[5] kamienica stała się siedzibą stowarzyszeń przemysłowców Lubelszczyzny, oferując różne pokoje śniadaniowe stanowiące miejsce do konsumpcji i negocjacji. Gdy w 1939 roku budynek znalazł się w rękach Niemców, usunięte zostało szklane zadaszenie nad portykiem. W czasie II wojny światowej dzięki znakomitej lokalizacji i reprezentacyjności budynku urządzono tu Deutsches Haus, czyli Dom Niemiecki[6]. Po wojnie hotel przeszedł na własność państwa, a w budynku utworzono hotel Lublinianka z popularnym Barem Centralnym, kawiarnią i restauracją. W latach 50. czyniono starania o ulokowanie kawiarni na piętrze, na werandzie. Zezwolenia nie przyznano, bo - jak można przeczytać w dokumentach - "w czasach gdy klasa robotnicza ciężko pracuje wysoce niemoralne jest picie kawy i siedzenie na tarasie".

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]