Grand Prix 2007

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix
2006 ← 2007 → 2008
Snooker balls triangled.png
Liczba uczestników 48
Miejsce Szkocja Conference Centre, Aberdeen
Zwycięzca Hongkong Marco Fu
II miejsce Anglia Ronnie O’Sullivan
Najwyższy break 147 Anglia Tom Ford
Rozegrane mecze 135 + 224 kwalifikacyjne
Mecze do zera Ricky WaldenGerard Greene 5-0 (1/8F)[1]

Turniej Grand Prix w roku 2007 był dwudziestą piątą edycją tych rozgrywek w historii snookera, które odbyły się w Aberdeen (drugi raz w tym mieście). Jest to drugi turniej sezonu 2007/2008. Mecze rozegrane zostały w dniach 13-21 października 2007 roku. Miejscem rozgrywania turnieju była hala Conference Centre. Od tych rozgrywek turniej nazywać się będzie Royal London Watches Grand Prix ponieważ pozyskał kolejnego sponsora. Jest to jedyny turniej rankingowy rozgrywany systemem grupowym. Dopiero najlepsza szesnastka gra systemem pucharowym.

W Polsce turniej Royal London Watches Grand Prix 2007 transmitowała komercyjna stacja telewizyjna Eurosport.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego był Australijczyk Neil Robertson, odpadł on jednak już w fazie grupowej.

Zwycięzcą turnieju został reprezentant Hongkongu Marco Fu, który po raz pierwszy triumfował w imprezie rankingowej. Wcześniej Fu tylko jeden raz dotarł do finału turnieju, a był nim również Grand Prix (w 1998 roku).

Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

  • Suma nagród £470.500
  • Zwycięzca turnieju £75.000
  • Drugie miejsce £35.000
  • Zwycięzcy półfinałów £20.000
  • Zwycięzcy ćwierćfinałów £11.000
  • Zwycięzcy 1/8 finału 16 £7.000
  • Wysokie breaki
    • faza przed telewizyjna £500
    • faza telewizyjna £4.000
  • Breaki maksymalne
    • faza przed telewizyjna £1000
    • faza telewizyjna £20.000

Breaki 100 punktowe[edytuj | edytuj kod]

W fazie grupowej turnieju właściwego maksymalnego i najwyższego w całym turnieju breaka wbił Anglik Tom Ford. Miało to miejsce w trakcie meczu ze Steve'em Davisem. W fazie pucharowej play-off padły następujące breaki ≥100:

Zawodnik Breaki
Anglia Ronnie O’Sullivan 137
Irlandia Północna Gerard Greene 123, 101
Hongkong Marco Fu 119, 105
Szkocja John Higgins 112, 110
Anglia Peter Ebdon 103
Chińska Republika Ludowa Liu Song 102
Anglia Ali Carter 101
Anglia Ryan Day 100

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Turniej kwalifikacyjny rozegrany został w dniach 1723 września w Prestatynie w Wielkiej Brytanii. Uczestniczyło w nim 64 zawodników w ośmiu grupach po ośmiu snookerzystów, z których po dwóch awansowało do fazy grupowej turnieju głównego:

W turnieju kwalifikacyjnym maksymalnego, 147-punktowego breaka zdobył Jamie Burnett.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

W fazie grupowej uczestniczyło 48 zawodników (najlepsza 32 oraz 16 kwalifikantów). Grali oni o dwa miejsca premiowane awansem do najlepszej szesnastki.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Irlandia Północna Joe Swail
4
1
18-11
+7
2. Anglia Joe Perry
4
1
16-12
+4
3. Anglia Jimmy Michie
2
3
14-14
0
3. Australia Neil Robertson
2
3
14-14
0
5. Anglia Stephen Lee
2
3
13-16
-3
6. Anglia Mark Davis
1
4
9-17
-8
13 października 14 października 16 października
Neil Robertson 2:4 Jimmy Michie Neil Robertson 4:0 Joe Perry Neil Robertson 2:4 Stephen Lee
Stephen Lee 2:4 Joe Swail Stephen Lee 0:4 Jimmy Michie Mark Davis 4:1 Jimmy Michie
Joe Perry 4:1 Mark Davis Joe Swail 4:0 Mark Davis Joe Swail 2:4 Joe Perry
Neil Robertson 4:2 Mark Davis Neil Robertson 2:4 Joe Swail
Stephen Lee 3:4 Joe Perry Stephen Lee 4:2 Mark Davis
Joe Swail 4:3 Jimmy Michie Joe Perry 4:2 Jimmy Michie

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Anglia Ronnie O’Sullivan
5
0
20-6
+14
2. Irlandia Północna Gerard Greene
4
1
18-9
+9
3. Anglia Tom Ford
2
3
17-15
+2
4. Walia Dominic Dale
2
3
11-17
-6
5. Anglia Steve Davis
2
3
9-18
-9
6. Anglia Mark Joyce
0
5
10-20
-10
13 października 14 października 15 października
Ronnie O’Sullivan 4:0 Mark Joyce Ronnie O’Sullivan 4:0 Dominic Dale Ronnie O’Sullivan 4:1 Steve Davis
Steve Davis 0:4 Gerard Greene Steve Davis 4:3 Mark Joyce Dominic Dale 0:4 Gerard Greene
Dominic Dale 4:3 Tom Ford Gerard Greene 4:3 Tom Ford Tom Ford 4:3 Mark Joyce
Ronnie O’Sullivan 4:3 Tom Ford Ronnie O’Sullivan 4:2 Gerard Greene
Steve Davis 4:3 Dominic Dale Steve Davis 0:4 Tom Ford
Gerard Greene 4:2 Mark Joyce Dominic Dale 4:2 Mark Joyce

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Anglia Peter Ebdon
5
0
20-12
+8
2. Chińska Republika Ludowa Liu Song
3
2
16-12
+4
3. Walia Matthew Stevens
3
2
14-14
0
3. Anglia Mark Selby
2
3
14-14
0
5. Anglia Dave Harold
2
3
13-15
-2
6. Irlandia Joe Delaney
0
5
10-20
-10
13 października 14 października 16 października
Peter Ebdon 4:3 Liu Song Peter Ebdon 4:1 Matthew Stevens Peter Ebdon 4:2 Mark Selby
Mark Selby 2:4 Dave Harold Mark Selby 4:1 Liu Song Matthew Stevens 4:1 Dave Harold
Matthew Stevens 4:3 Joe Delaney Dave Harold 4:1 Joe Delaney Joe Delaney 2:4 Liu Song
Peter Ebdon 4:3 Joe Delaney Peter Ebdon 4:3 Dave Harold
Mark Selby 2:4 Matthew Stevens Mark Selby 4:1 Joe Delaney
Dave Harold 1:4 Liu Song Matthew Stevens 1:4 Liu Song

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Anglia Shaun Murphy
4
1
19-11
+8
2. Hongkong Marco Fu
4
1
19-14
+5
3. Anglia Stuart Pettman
3
2
16-13
+3
4. Anglia Stuart Bingham
2
3
13-13
0
5. Chińska Republika Ludowa Ding Junhui
2
3
13-14
-1
6. Anglia Ben Woollaston
0
5
5-20
-15
13 października 14 października 15 października
Shaun Murphy 4:0 Ben Woollaston Shaun Murphy 4:2 Stuart Bingham Shaun Murphy 4:3 Ding Junhui
Ding Junhui 1:4 Marco Fu Ding Junhui 4:0 Ben Woollaston Stuart Bingham 3:4 Marco Fu
Stuart Bingham 0:4 Stuart Pettman Marco Fu 3:4 Stuart Pettman Stuart Pettman 4:2 Ben Woollaston
Shaun Murphy 4:2 Stuart Pettman Shaun Murphy 3:4 Marco Fu
Ding Junhui 1:4 Stuart Bingham Ding Junhui 4:2 Stuart Pettman
Marco Fu 4:3 Ben Woollaston Stuart Bingham 4:0 Ben Woollaston

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Anglia Ali Carter
5
0
20-4
+16
2. Szkocja Marcus Campbell
4
1
16-14
+2
3. Anglia Michael Holt
3
2
15-14
+1
3. Anglia Anthony Hamilton
2
3
14-13
+1
5. Irlandia Fergal O’Brien
1
4
10-18
-8
6. Szkocja Graeme Dott
0
5
8-20
-12
15 października 16 października 17 października
Graeme Dott 3:4 Ali Carter Graeme Dott 0:4 Anthony Hamilton Graeme Dott 1:4 Michael Holt
Anthony Hamilton 3:4 Michael Holt Ali Carter 4:0 Marcus Campbell Ali Carter 4:0 Fergal O’Brien
Fergal O’Brien 3:4 Marcus Campbell Michael Holt 4:2 Fergal O’Brien Anthony Hamliton 3:4 Marcus Campbell
Graeme Dott 2:4 Marcus Campbell Graeme Dott 2:4 Fergal O’Brien
Ali Carter 4:1 Michael Holt Ali Carter 4:0 Anthony Hamilton
Anthony Hamilton 4:1 Fergal O’Brien Michael Holt 2:4 Marcus Campbell

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Anglia Ricky Walden
4
1
18-10
+8
2. Irlandia Michael Judge
4
1
18-14
+4
3. Irlandia Północna Mark Allen
3
2
15-15
0
4. Walia Mark J. Williams
2
3
14-17
-3
5. Irlandia Ken Doherty
1
4
13-17
-4
6. Anglia Ian McCulloch
1
4
14-19
-5
15 października 16 października 17 października
Ken Doherty 3:4 Michael Judge Ken Doherty 0:4 Ricky Walden Ken Doherty 3:4 Mark Allen
Mark J. Williams 2:4 Mark Allen Mark J. Williams 4:3 Ian McCulloch Mark J. Williams 3:4 Ricky Walden
Ian McCulloch 2:4 Ricky Walden Mark Allen 2:4 Michael Judge Ian McCulloch 3:4 Michael Judge
Ken Doherty 3:4 Ian McCulloch Ken Doherty 4:1 Mark J. Williams
Mark J. Williams 4:2 Michael Judge Ian McCulloch 2:4 Mark Allen
Mark Allen 1:4 Ricky Walden Ricky Walden 2:4 Michael Judge

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Szkocja Stephen Maguire
4
1
17-9
+8
2. Anglia Barry Hawkins
3
2
16-13
+3
3. Szkocja Stephen Hendry
3
2
17-16
+1
3. Anglia Rory McLeod
3
2
16-15
+1
5. Walia Paul Davies
2
3
13-18
-5
6. Anglia Jamie Cope
0
5
12-20
-8
15 października 16 października 17 października
Stephen Hendry 2:4 Stephen Maguire Stephen Hendry 4:3 Barry Hawkins Stephen Hendry 4:3 Jamie Cope
Barry Hawkins 4:2 Jamie Cope Stephen Maguire 4:2 Rory McLeod Stephen Maguire 4:0 Paul Davies
Paul Davies 3:4 Rory McLeod Jamie Cope 3:4 Paul Davies Barry Hawkins 1:4 Rory McLeod
Stephen Hendry 4:2 Rory McLeod Stephen Hendry 3:4 Paul Davies
Stephen Maguire 4:1 Jamie Cope Stephen Maguire 1:4 Barry Hawkins
Barry Hawkins 4:2 Paul Davies Jamie Cope 3:4 Rory McLeod

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Tabela
Lp. Zawodnik Z P Frame'y Bilans
1. Szkocja John Higgins
5
0
20-6
+14
2. Walia Ryan Day
3
2
17-10
+7
3. Anglia Nigel Bond
2
3
12-14
-2
3. Anglia Mark King
2
3
11-13
-2
5. Chińska Republika Ludowa Tian Pengfei
2
3
12-17
-5
6. Anglia Andrew Norman
1
4
7-19
-12
15 października 16 października 17 października
John Higgins 4:2 Tian Pengfei John Higgins 4:0 Andrew Norman John Higgins 4:2 Nigel Bond
Ryan Day 4:2 Nigel Bond Ryan Day 4:0 Mark King Ryan Day 3:4 Andrew Norman
Mark King 4:1 Andrew Norman Nigel Bond 4:2 Tian Pengfei Mark King 3:4 Tian Pengfei
John Higgins 4:0 Mark King John Higgins 4:2 Ryan Day
Ryan Day 4:0 Tian Pengfei Mark King 4:0 Nigel Bond
Nigel Bond 4:0 Andrew Norman Andrew Norman 2:4 Tian Pengfei

Drabinka fazy pucharowej[edytuj | edytuj kod]

  1/8 finału (Do 5 frame'ów) Ćwierćfinały (Do 5 frame'ów) Półfinały (Do 6 frame'ów) Finał (Do 9 frame'ów)
                                     
Irlandia Północna  Joe Swail 5  
Szkocja  Marcus Campbell 2  
  Irlandia Północna  Joe Swail 3  
  Anglia  Ronnie O’Sullivan 5  
Anglia  Ronnie O’Sullivan 5
Irlandia  Michael Judge 2  
  Anglia  Ronnie O’Sullivan 6  
  Anglia  Shaun Murphy 5  
Anglia  Peter Ebdon 5  
Anglia  Barry Hawkins 2  
  Anglia  Peter Ebdon 3
  Anglia  Shaun Murphy 5  
Anglia  Shaun Murphy 5
Walia  Ryan Day 3  
  Anglia  Ronnie O’Sullivan 6
  Hongkong  Marco Fu 9
Anglia  Allister Carter 3  
Anglia  Joe Perry 5  
  Anglia  Joe Perry 3
  Irlandia Północna  Gerard Greene 5  
Anglia  Ricky Walden 0
Irlandia Północna  Gerard Greene 5  
  Irlandia Północna  Gerard Greene 5
  Hongkong  Marco Fu 6  
Szkocja  Stephen Maguire 3  
Chińska Republika Ludowa  Liu Song 5  
  Chińska Republika Ludowa  Liu Song 0
  Hongkong  Marco Fu 5  
Szkocja  John Higgins 4
Hongkong  Marco Fu 5  

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 20 spotkań zakończyło się wynikiem 4:0 w Round-robin (fazie grupowej)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]