Grand Prix 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix
2007 ← 2008 → 2009
Snooker balls triangled.png
Liczba uczestników 32
Miejsce Szkocja Scottish Exhibition and Conference Centre, Glasgow
Zwycięzca Szkocja John Higgins
II miejsce Walia Ryan Day
Najwyższy break 139 Hongkong Marco Fu
Rozegrane mecze 30
Mecze do zera HigginsHamilton 5:0 (1R)
JunhuiBurnett 5:0 (1R)
SelbyHigginson 5:0 (1R)
CarterParrott 5:0 (2R)

Royal London Watches Grand Prix 2008 − trzeci rankingowy turniej sezonu snookerowego 2008/2009. W dniach 1119 października miejscem jego rozegrania była hala widowiskowa Scottish Exhibition and Conference Centre w Glasgow. Obrońcą tytułu mistrzowskiego był Marco Fu, który przegrał w meczu drugiej rundy z Ronnie O’Sullivanem 1:5.

Turniej zakończył się zwycięstwem faworyta gospodarzy, Johna Higginsa, który w finale pokonał Ryana Daya 9:7. Dla Higginsa był to już czwarty triumf w Grand Prix.

W Polsce turniej transmitowała stacja Eurosport.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzca: £75 000
II miejsce: £35 000
Półfinalista: £20 000
Ćwierćfinalista: £12 000
Last 16: £9 550
Last 32: £7 100
Last 48: £4 650
Last 64: £2 200

Najwyższy break kwalifikacji: £500
Najwyższy break fazy zasadniczej turnieju: £4 000

Maksymalny break w kwalifikacjach: £1 000
Maksymalny break w fazie zasadniczej turnieju: £20 000

Łączna pula nagród: £523 100[1]

Format Gry[edytuj | edytuj kod]

Po raz trzeci z rzędu w turnieju Grand Prix obowiązywał eksperymentalny format gry. Wprawdzie została zachowana klasyczna drabinka turniejowa, lecz w przeciwieństwie do wszystkich innych zawodów, gdzie drabinka jest odgórnie ustalona, pary każdej rundy (do półfinałów włącznie) były losowane po zakończeniu pojedynków danej fazy.

Jedyne rozstawienie obowiązywało w pierwszej rundzie, gdzie zawodnicy z najlepszej "16" oficjalnego rankingu zmierzyli się ze zwycięzcami meczów kwalifikacyjnych.

Wydarzenia związane z turniejem[edytuj | edytuj kod]

  • Graeme Dott wycofał się z turnieju wskutek złamania nadgarstka, którego doznał przed Shanghai Masters.
  • Peter Ebdon w drugim frejmie meczu drugiej rundy z Jamie Copem nieskutecznie atakował breaka maksymalnego. Podejście zakończyło się na 122 punktach po spudłowaniu stosunkowo łatwej bili zielonej.
  • Obrońca tytułu mistrzowskiego Marco Fu przegrał w meczu drugiej rundy z Ronnie O’Sullivanem 1-5.
  • Peter Ebdon podczas ostatniego frame'a w meczu z Copem położył się na chwilę na podłodze (na plecach). Był to gest odnoszący się do faktu, iż Cope będąc w pozycji snookera, odpowiedział przypadkowo innym snookerem. Po podniesieniu się z podłogi, Ebdon nie potrafił wyjść z tej pozycji i pozostawił grę Cope'owi, a ten w jednym podejściu do stołu wygrał mecz.[2]
  • Ryan Day po raz trzeci dotarł do finału turnieju rankingowego, lecz żadnego z nich nie wygrał. Poprzednio przegrywał w finałach Malta Cup 2007 oraz Shanghai Masters 2007.
  • Zwycięstwo Johna Higginsa w tym turnieju było pierwszym zwycięstwem w turnieju rankingowym tego zawodnika od 18 miesięcy. Poprzednio zwyciężył w maju 2007 roku, w snookerowych Mistrzostwach świata 2007.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

W turnieju na 1. pozycji rozstawiony został obrońca tytułu. Turniejowy numer 2. otrzymał ówczesny Mistrz świata. Kolejne miejsca zostały obsadzone według kolejności na liście rankingowej na sezon 2008/2009:

  1. Hongkong Marco Fu (obrońca tytułu) (2R)
  2. Anglia Ronnie O’Sullivan MBE (QF)
  3. Szkocja Stephen Maguire (1R)
  4. Anglia Shaun Murphy (1R)
  5. Anglia Mark Selby (2R)
  6. Szkocja John Higgins MBE (W)
  7. Szkocja Stephen Hendry (2R)
  8. Anglia Allister Carter (SF)
  1. Walia Ryan Day (F)
  2. Anglia Peter Ebdon (2R)
  3. Australia Neil Robertson (1R)
  4. Chińska Republika Ludowa Ding Junhui (QF)
  5. Anglia Joe Perry (2R)
  6. Szkocja Graeme Dott (1R)
  7. Anglia Mark King (1R)
  8. Irlandia Północna Mark Allen (1R)

Zawodnicy nierozstawieni[edytuj | edytuj kod]

Poniżsi zawodnicy uzyskali awans do turnieju Grand Prix poprzez udział w kwalifikacjach (w nawiasie numer zajmowany na liście rankingowej):

Rozegrane mecze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Pogrubioną czcionką zaznaczono gracza, który awansował do drugiej rundy.

Mecze rozgrywane 11 października
Mecze rozgrywane 12 października
Mecze rozgrywane 13 października
Mecze rozgrywane 14 października

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

W drugiej rundzie zostało rozegranych osiem spotkań. Poniższe pary zostały wylosowane bez uwzględnienia rankingu (rozstawienia).

Mecze rozgrywane 15 października
Mecze rozgrywane 16 października

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Pary wylosowano bez rozstawienia.

Mecze rozegrano 17 października

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Pary wylosowano bez rozstawienia

Mecze rozegrano 18 października

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał: Do 9 frame'ów
Scottish Exhibition and Conference Centre, Glasgow, Szkocja, 19 października 2008.
Sędzia: Holandia Eirian Williams
John Higgins
Szkocja
9-7 Ryan Day
Walia
Sesja popołudniowa: 77-39 86-47 (85) 24-89 (64) 90-0 (57) 73-4 (52) 4-119 (82) 69-21 (65)
Sesja wieczorna: 79-4 (62) 63-52 (52) 8-69 (69) 65-74 0-89 (89) 46-61 81-11 0-83 (83) 74-36
85 Najwyższy break 89
0 Breaki stupunktowe 0
6 Breaki 50-punktowe 5

Breaki stupunktowe fazy zasadniczej turnieju[edytuj | edytuj kod]

Statystyki turnieju[edytuj | edytuj kod]

Statystyki pierwszej rundy[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 20 62,50%
Szkocja Szkocja 5 15,63%
Chińska Republika Ludowa Chiny 2 6,25%
Walia Walia 1 3,13%
Irlandia Północna Irlandia Północna 1 3,13%
Australia Australia 1 3,13%
Hongkong Hongkong 1 3,13%
  • Liczba uczestników rundy: 32 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 112 (144)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,00
  • Najwyższe zwycięstwo: 5:0
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 4


Statystyki drugiej rundy[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 11 68,75%
Szkocja Szkocja 2 12,50%
Chińska Republika Ludowa Chiny 2 12,50%
Walia Walia 1 6,25%
Hongkong Hongkong 1 6,25%
  • Liczba uczestników rundy: 16 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 10
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 6
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 59 (72)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,38
  • Najwyższe zwycięstwo: 5:0
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 3


Statystyki ćwierćfinałów[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 5 62,50%
Szkocja Szkocja 1 12,50%
Chińska Republika Ludowa Chiny 1 12,50%
Walia Walia 1 12,50%
  • Liczba uczestników rundy: 8 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 5
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 3
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 31 (36)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,75
  • Najwyższe zwycięstwo: 5:1
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1


Statystyki półfinałów[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 2 50,00%
Szkocja Szkocja 1 25,00%
Walia Walia 1 25,00%
  • Liczba uczestników rundy: 4 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 3
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 1
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 21 (22)
  • Średnia liczba partii w meczu: 10,50
  • Najwyższe zwycięstwo: 6:4
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1


Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Mecze kwalifikacyjne odbyły się w dniach 2225 września 2008 roku w Pontin's Centre w Prestatyn w Walii. Wyłoniły one 16 zawodników, którzy w pierwszej rundzie turnieju zmierzyli się z najlepszą 16 światowego rankingu snookerowego.

Drabinka kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 5 wygranych partii
  Runda 2
Do 5 wygranych partii
  Runda 3
Do 5 wygranych partii
  Runda 4
Do 5 wygranych partii
                               
   Anglia Paul Davison 4      Anglia Martin Gould 2      Anglia John Parrott 5      Irlandia Ken Doherty 0
   Tajlandia Atthasit Mahitthi 5      Tajlandia Atthasit Mahitthi 5      Tajlandia Atthasit Mahitthi 4      Anglia John Parrott 5
   Szkocja James McBain 5      Anglia Mark Joyce 5      Anglia Ricky Walden 5      Irlandia Północna Joe Swail 3
   Walia Andrew Pagett 4      Szkocja James McBain 0      Anglia Mark Joyce 1      Anglia Ricky Walden 5
   Anglia Jimmy White 5      Anglia David Gray 3      Anglia Michael Holt 5      Anglia Michael Judge 2
   Anglia Michael Georgiou 1      Anglia Jimmy White 5      Anglia Jimmy White 3      Anglia Michael Holt 5
   Anglia Lewis Roberts 2      Anglia Barry Pinches 4      Anglia Jimmy Michie 5      Walia Dominic Dale 4
   Anglia Andy Lee 5      Anglia Andy Lee 5      Anglia Andy Lee 2      Anglia Jimmy Michie 5
   Anglia Lee Spick 3      Anglia Robert Milkins 3      Irlandia Północna Gerard Greene 4      Anglia Dave Harold 5
   Chińska Republika Ludowa Jin Long 5      Chińska Republika Ludowa Jin Long 5      Chińska Republika Ludowa Jin Long 5      Chińska Republika Ludowa Jin Long 0
   Anglia Peter Lines 5      Anglia David Roe 2      Anglia Tom Ford 5      Anglia Steve Davis 5
   Irlandia Północna Declan Hughes 1      Anglia Peter Lines 5      Anglia Peter Lines 2      Anglia Tom Ford 4
   Anglia Simon Bedford 5      Anglia Andy Hicks 4      Anglia Mike Dunn 2      Walia Mark Williams 4
   Chińska Republika Ludowa Liu Chuang 2      Anglia Simon Bedford 5      Anglia Simon Bedford 5      Anglia Simon Bedford 5
   Szkocja Scott MacKenzie 5      Walia Paul Davies 5      Szkocja Alan McManus 5      Anglia Anthony Hamilton 5
   Szkocja Robert Stephen 1      Szkocja Scott MacKenzie 2      Walia Paul Davies 1      Szkocja Alan McManus 4
   Irlandia Rodney Goggins 2      Anglia Stuart Pettman 1      Anglia Adrian Gunnell 5      Anglia Stuart Bingham 4
   Irlandia Vincent Muldoon 5      Irlandia Vincent Muldoon 5      Irlandia Vincent Muldoon 4      Anglia Adrian Gunnell 5
   Anglia Matthew Selt 5      Irlandia Joe Delaney 1      Anglia David Gilbert 5      Walia Matthew Stevens 2
   Anglia Wayne Cooper 4      Anglia Matthew Selt 5      Anglia Matthew Selt 4      Anglia David Gilbert 5
   Walia Daniel Wells 4      Anglia Andrew Norman 5      Szkocja Jamie Burnett 5      Anglia Ian McCulloch 3
   Holandia Stefan Mazrocis 5      Holandia Stefan Mazrocis 3      Anglia Andrew Norman 1      Szkocja Jamie Burnett 5
   Irlandia Północna Patrick Wallace 3      Irlandia David Morris 4      Anglia Judd Trump 5      Anglia Stephen Lee 2
   Indie Aditya Mehta 5      Indie Aditya Mehta 5      Indie Aditya Mehta 1      Anglia Judd Trump 5
   Walia Jamie Jones 3      Anglia Rod Lawler 4      Chińska Republika Ludowa Liang Wenbo 5      Anglia Nigel Bond 0
   Anglia David Grace 5      Anglia David Grace 5      Anglia David Grace 3      Chińska Republika Ludowa Liang Wenbo 5
   Tajlandia Supoj Saenla 5      Chińska Republika Ludowa Liu Song 4      Anglia Rory McLeod 5      Anglia Barry Hawkins 5
   Nowa Zelandia Chris McBreen 3      Tajlandia Supoj Saenla 5      Tajlandia Supoj Saenla 1      Anglia Rory McLeod 2
   Anglia Kuldesh Johal 3      Walia Ian Preece 4      Szkocja Marcus Campbell 5      Anglia Jamie Cope 5
   Chińska Republika Ludowa Li Hang 5      Chińska Republika Ludowa Li Hang 5      Chińska Republika Ludowa Li Hang 3      Szkocja Marcus Campbell 4
   Anglia Matthew Couch 2      Anglia Mark Davis 5      Anglia Andrew Higginson 5      Irlandia Fergal O’Brien 2
   Anglia Stephen Craigie 5      Anglia Stephen Craigie 4      Anglia Mark Davis 4      Anglia Andrew Higginson 5

Breaki stupunktowe kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Global Snooker: Prize Fund
  2. bbc.co.uk: Exasperated Ebdon hits the deck (materiał video) (ang.)
  3. ten zawodnik został sklasyfikowany poza pierwszą "96" światowego rankingu snookerowego na sezon 2008/2009